Marius Grinbergas | 2011 m. gruodžio 22 d. 17:34 |
Praskleista uždanga, gaubianti „Nemuno žiede“ – automobilių lenktynių trasą valdančioje įstaigoje - vykdytų milijoninių machinacijų tyrimą
Įprasta finansines ataskaitas pateikti „Excel“ programa parengtuose dokumentuose, o iš Viešosios įstaigos „Nemuno žiedas“ jos šeimininkai gaudavo „Word“ programos bylas.
Šis neatitikimas sukėlė įtarimą ir buvo nuspręsta atlikti patikrinimą, po kurio sprogo finansinių machinacijų bomba.
Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) generalinis direktorius Klemensas Rimšelis ketvirtadienį per susitikimą su sporto žurnalistais nutarė praskleisti uždangą, gaubiančią machinacijų „Nemuno žiede“ tyrimą.
KKSD vadovas dėl aplaidumo darbe dar birželio 6 d. atleido nuo 2001 m. Viešajai įstaigai „Nemuno žiedas“ vadovavusį Eduardą Jaką ir kitus darbuotojus. Laikinuoju direktoriumi paskirtas Arūnas Samochinas.
VšĮ „Nemuno žiedas“, kuriai priklauso speciali automobilių bei motociklų žiedinių lenktynių trasa Kačerginėje, steigėjas ir vienintelis valdytojas yra KKSD.
„Ilgainiui man pasidarė keista, kad ataskaitas „Nemuno žiedas“ pateikdavo „Word“, o ne „Excel“ dokumentais. Išsiaiškinome, kad tos ataskaitos buvo sąmoningai vedamos į „Word“ bylas, nes „Excel“ viską suskaičiuoja. O „Word“ gali rašyti ką nori ir prirašyti teisingą atsakymą“, - pasakojo K. Rimšelis.
Departamentas vadovo nuomone, ši istorija yra chrestomatinis pavyzdys, kaip plaunami pinigai.
Kai Viešosios įstaigos šeimininkas KKSD panoro atidžiai ištirti „Nemuno žiedo“ veiklą, susidūrė su įvairiomis kliūtimis.
„Pasiuntėme auditorių į viešąją įstaigą. Tai auditorius po to žegnojosi ir sakė: „Jei būčiau žinojęs, tikrai nebūčiau sutikęs dirbti“. Nes sulaukė ir grasinimų, įvairių užuominų. Sulaukiau jų ir aš. Man sakė: „Sportininkai labai susirūpinę, gali kilti daug problemų“, - pasakojo K. Rimšelis.
Auditorius „Nemuno žiede“ aptiko daugybę pažeidimų.
Audito išvadoje rašoma: „Ataskaitinių metų veiklos rezultatas finansinėse ataskaitose, parengtose 2011.01.20 yra nurodytas 2 mln. 500 tūkst. litų pelnas. O galutinėse mums pateiktose 2010 m. ataskaitose veiklos rezultatas yra 354 607 litai”. Tad pelnas patikrinimo metu sumažėjo septynis kartus.
Teigiama, jog 2010 m. tik iš įstaigos atsiskaitomosios sąskaitos banke buvo išimta 1 mln. 266 tūkst. litų grynaisiais Iš jų 542 tūkst. išduoti atsakingiems asmenims. 96 proc. atsakingiems asmenims išduotų pinigų buvo išduoti direktoriui ir vairavimo instruktoriui – direktoriaus sūnui.
Patikrinimo metu paaiškėjo, kad 2010 metų pradžioje Viešoji įstaiga iš jos direktoriaus buvo gavusi 1,269 mln.litų paskolų. Per ataskaitinius metus paskolų davėjui įstaiga grąžino kiek daugiau nei 1 mln. litų ir papildomai pasiskolino dar 227 tūkst., todėl 2010 m. pabaigoje įstaiga liko skolinga direktoriui 490 tūkst. litų. Paskolų gavimo ir grąžinimo operacijos buvo vykdomos grynaisiais pinigais.
Tiriamas ir galimas sąskaitų-faktūrų, kitų dokumentų klastojimas. Anot K. Rimšelio, kiekvienais metais apmokėdama praėjusių metų sąskaitas-faktūras, Viešoji įstaiga net netaisydavo ir nesirūpindavo pakeisti dokumentų numerių. Tik specialiu dažikliu paslėpdavo seną datą.
Po audito KKSD kreipėsi į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT) ir Mokesčių inspekciją.
Beje, pasak K. Rimšelio, ikiteisminis tyrimas FNTT buvo pradėtas jau anksčiau. Bet jis kažkodėl buvo vykdomas labai vangiai.
„Viešoji įstaiga sugebėjo per pusantrų metų išleisti 6 mln. litų reklamai. Patikrinus paaiškėjo, kad jei bendrovėje, su kuria sudaroma reklamos sutartis, ir dirba bent vienas asmuo, tai klastojami blankai, antspaudai. O kai kurių įstaigų direktoriai yra arba teisti, arba išvis jų nėra gyventojų registre“, - kraipė galvą K. Rimšelis.
„Nemuno žiedas“ buvo finansuojamas iš KKSD ir Sporto rėmimo fondo. Kai buvo pakeisti visi darbuotojai, paaiškėjo, jog įstaiga neturi nei stalų, nei kompiuterių. Nors ir baldai, ir technika buvo perkama už pinigus, skirtus iš Fondo.
„Jie prašydavo 12 tūkst. metams išnuomoti ryšio priemones varžyboms. Vėliau darbuotojai sakė, kad racijos išties buvo nupirktos, bet paskui perrašytos kitai bendrovei ir nuomojamos po 12 tūkst. litų. Nauji vadovai tokias racijas nupirko už 10 tūkst. litų.
Įstaiga skelbė, kad vyksta įvairūs darbai. Bet ten kur jie turėjo būti padaryti, žaliuoja žolė. O kitur žvyro krūvos tiesiog stumdomos iš vienos vietos į kitą“, - daugiau pavyzdžių pateikė K. Rimšelis.
Į KKSD akiratį pateko ir daugiau Departamentui visiškai arba dalinai priklausančių viešųjų įstaigų. Trys iš jų šiemet jau likviduotos.
„Anksčiau likvidavimas trukdavo labai ilgai, nes samdomas likvidatorius kas mėnesį gaudavo algą. Ir kuo ilgiau likviduodavo, tuo jam geriau. Dabar tuo užsiims departamentas, sustiprinome teisės skyrių.
Negali būti taip, kad valstybė skiria pinigus, o kitas įstaigos partneris prisideda tik surūdijusiu automobiliu ir save laiko visateisiu dalininku. Jau suplanuotas visų įstaigų auditas. Jei bus gautos panašios išvados, kaip dėl „Nemuno žiedo“, iškart kreipsimės į FNTT ir Mokesčių inspekciją“, - tikino K. Rimšelis.