"Konfliktą buvo galima išspręsti namie, nes tokia „reklama“ apie šias gražias tarptautines varžybas buvo prasta“, - kalbėjo B. Virbalytė.
Lietuvos sportinio ėjimo asociacija (LSĖA) yra skaidoma vidinių konfliktų. Ataskaitos konferencijos metu Alytuje Lietuvos lengvosios atletikos federacijos generalinės sekretorė Nijolė Medvedeva siūlė visiems užversti pykčio knygą ir atversti 2012 metų puslapį bei kartu koja kojon žengti link bendro tikslo
Šių metų LSĖA ataskaitos konferencija, kurioje dalyvavo apie 40 sportinio ėjimo entuziastų, vyko netradicinėje vietoje – Sporto ir rekreacijos centro patalpose įsikūrusioje kavinėje. Visi konferencijos delegatai gavo 2012 metų kalendorius ir kasmet leidžiamas sportinio ėjimo knygas, kurių autoriai – dideli ėjimo puoselėtojai, Lietuvos sportinio ėjimo asociacijos prezidentas alytiškis Kastytis Pavilonis ir generalinis sekretorius vilnietis Juozas Genevičius bei statistikas kaunietis Stepas Misiūnas.
NEPAGARBA. Suvažiavo sportininkai, treneriai, teisėjai, garbės nariai, vadovai. Konferencijos darbe dalyvavo ir Lietuvos lengvosios atletikos federacijos generalinė sekretorė, Barselonos olimpinių žaidynių dalyvė Nijolė Medvedeva bei direktorius Aurelijus Žiedas, taip pat Alytaus sporto ir rekreacijos skyriaus vedėjas Adomas Andrušaitis.
Tačiau į Alytų neatvažiavo Druskininkų, Birštono treneriai, nebuvo netgi Lietuvos sportinio ėjimo rinktinės vyr. trenerio pabradiečio Viktoro Meškausko. Tai visiems kėlė nemažą nuostabą. Ataskaitos konferencija vyksta tik vieną kartą per metus ir joje apžvelgiami metų rezultatai, išsakoma, kas buvo gero ir blogo, dalinamasi mintimis, kaip dirbti toliau, išvengiant klaidų, be kurių neapsieinama – nes, kaip sakoma liaudyje, neklysta tiktai tas, kas nedirba.
Lietuvos sportinio ėjimo asociacijos konferencija jokios audros nežadėjo. Jau šiemet penki ėjikai (Kristina Saltanovič, Brigita Virbalytė, Neringa Aidietytė, Tadas Šuškevičius ir Marius Žiūkas) įvykdė olimpinius normatyvus dalyvauti Londono olimpinėse žaidynėse, vos 1 sek. iki tikslo pritrūko vilnietis Marius Žiūkas.
LSĖA prezidentas K. Pavilonis viliasi, kad olimpiečių gretas kitais metais dar turėtų papildyti vienas-du ėjikai. Tai tikrai geri rezultatai, ėjikų šeimą būtų galima tiktai sveikinti. Į LSĖA buvo priimtas naujas narys – Pietų Lietuvos bėgimo ir ėjimo klubas „Dzūkija“, kurį įsteigė didelis bėgimo ir ėjimo puoselėtojas alytiškis Arūnas Klebauskas.
Alytaus sporto ir rekreacijos skyriaus vedėjas A. Andrušaitis teigė, kad kiekviena šeima turi savo dūmus ir savo pečius. Tačiau, artėjant Londono olimpinėms žaidynėms reikia viską užmiršti ir kryptingai rengtis svarbiausioms ketverių metų varžyboms. „Sportiškiausias Lietuvos miestas, apie tą naujieną netrukus visi netrukus išgirs, tiesia pagalbos ranką – atvykite pas mus treniruotis, tikrai padėsime“, - kalbėjo A. Andrušaitis.
LAIŠKAS. Buvo perskaitytas įžymaus praeityje mūsų ėjiko, daugkartinio Lietuvos čempiono ir net 27 kartus gerinusio įvairių distancijų Lietuvos rekordus, kauniečio Valdo Kazlausko, kuris konferencijoje nedalyvavo, atviras laiškas. Jame sportininkas rašo, kad jis su dideliu noru dalyvavo LSĖA veikloje, tą jis yra pasirengęs daryti ir ateityje. Bet ...
„Visko buvo per tuos du dešimtmečius: svarių sportininkų ir trenerių pasiekimų, pergalių ir pralaimėjimų, buvo ir smūgių žemiau juostos. Pagilėjusi konfrontacija su Lengvosios atletikos federacija, vyr. treneriu, jaunesniais kolegomis apsunkina pergalių kelią. Asmeninių ambicijų priešpastatymas, sportininkų priešprieša, neargumentuoti varžybų kalendoriaus pakeitimai atitraukia nuo pagrindinio šių metų tikslo – planingo ir koncentruoto pasirengimo pagrindiniam kitų metų startui – olimpinėms žaidynėms.
Manau, neverta galva daužyti sienos, o reikia įeiti pro duris ir priimti logiškus bei protingus sprendimus. Juk dar senovės romėnai sakė, kad visi keliai veda į Romą ir nesvarbu, kuriuo keliu į ją pateksi. Esami deimančiukai turėtų būti pašlifuoti taip, kad savo spindesiu papuoštų sporto karalienės karūną“.
PAGYRIMAS. Savo pranešime LSĖA prezidentas K. Pavilonis teigė, kad per metus buvo ir gero, ir neigiamo. Jis akcentavo, kad neišsipildė kai kurie lūkesčiai, nes tai buvo eksperimentų metas. Sportinio ėjimo asociacijos vadovas negailėjo gerų žodžių geriausiai 2011 m. ėjikei Kristinai Saltanovič, kuri visą sezoną rungėsi stabiliai, o per pasaulio čempionatą 20 km distancijoje užėmė aukštą 8-ą vietą.
„Per Londono olimpines žaidynes jai keliame uždavinį patekti į dešimtuką. Norint tai padaryti, 20 km nuotolį reikės eiti per 1 val. 30 min. Tai Kristina turi visas galimybes padaryti. Dideles potencines galimybes tobulėti turi Brigita Virbalytė, spartų meistriškumo šuolį padarė Seime dirbantis Marius Žiūkas, kuris jau yra sukaupęs nemažą 10 metų treniruočių stažą ir per Universiados varžybas užėmė aukštą šeštą vietą. Tačiau vis dar technikos problemų turi Tadas Šuškevičius, nors reikalai krypsta į gerąją pusę“, - kalbėjo K. Pavilonis.
LSĖA norėtų įsteigti vieną trenerio etatą Vilniuje, tačiau nėra su kuo kalbėtis. Iki šiol Vilnius neturi sporto skyriaus vedėjo. Pasak K. Pavilonio, labai daug talentingo jaunimo prarandama, jiems iš jaunimo grupės pereinant į suaugusius. Jaunimas dar nepatenka į olimpinę rinktinę, o jau išmetamas į gatvę.
„Ėjikais rimtai rūpinasi „Intewalk“ klubas, kuriame įkurtas lyg ir mini ėjikų centras. Tačiau iš karto nuo vaikų grupės nepateksi į olimpines aukštumas. Reikalingas visų grandžių sistemingas darbas“, - teigė K. Pavilonis, kuris garsiai visiems pasakė, jog patinka jis vieniems, ar nepatinka kitiems, bet yra pasirengęs dirbti iki 2020 metų.
Alytiškiui didelę nuostabą kelia tai,jog Lietuvos sportinio ėjimo rinktinės vyr. treneriu paskirtas Viktoras Meškauskas, kuris nėra parengęs nė vieno olimpinės rinktinės kandidato ir su jais nedirba. Rinktinei galėtų sėkmingai vadovauti didelį patyrimą turintis Juzefas Romankovas, link didelių meistriškumo aukštumų ilgai vedęs Kristiną Saltanovič, o ir dabar dirbantis su ja.

PRESTIŽAS. Didelę diskusiją sukėlė tarptautinės varžybos Alytuje, po kurių paaiškėjo, kad trasa buvo trumpesnė. Kas įvyko, savęs nekaltina nei Lietuvos lengvosios atletikos federacija, nei Lietuvos sportinio ėjimo asociacija. Trasa buvo kelis kartus atidžiai matuota, tačiau, pasak LLAF direktoriaus Aurelijaus Žiedo, tarptautinės varžybos gali vykti tiktai sertifikuotoje trasoje, o jas Lietuvoje turi teisę matuoti tiktai A. Kazlauskas. Šįkart Alytuje tą darbą atliko kitas prityręs arbitras alytiškis Valdas Kučinskas.
Tai, kas įvyko, - jau praeitis, gera pamoka visiems. Tačiau labiausiai nukentėjo šių varžybų prestižas ir Brigita Virbalytė, kuriai nebuvo įskaitytas Lietuvos rekordas, einant 20 km nuotolį. Vos ne su ašaromis akyse kalbėjusi sportininkė labiausiai apgailestavo, kad ji žinią, jog jos rekordas yra neįskaitytas, išgirdo tiktai po dviejų savaičių iš spaudos.
„Ta žinia greitai paplito po visą pasaulį. Kaip man reikėjo jaustis, netekus rekordo? Kažkas pykstasi, o kenčia sportininkai, kurie rengiasi Londono olimpinėms žaidynėms. Konfliktą buvo galima išspręsti namie, nes tokia „reklama“ apie šias gražias tarptautines varžybas buvo prasta“, - kalbėjo B. Virbalytė.
„Galėjo būti kiti niuansai: lijo lietus, galėjo sugesti elektroninė aparatūra, bet teigti, kad trasa buvo blogai išmatuota, - tai didžiausia nesąmonė“, - nesutiko K. Pavilonis.
NEPADEDA. LLAF sekretorė N. Medvedeva kalbėjo apie tai, kad, jei treneriai nedirbs su vaikais, nebus ir olimpiečių. Kažkas turi ugdyti jaunimą. „Mano palinkėjimas būtų vienas, bet didžiulis: ir tiems, kurie čia yra, ir tiems, kurių šiandien nėra – vieną kartą užmirškite savo vidinį konfliktą, užkaskite karo kirvį. Visiems laikams užverskite pykčio knygą ir atverskite naują 2012 metų puslapį - kartu koja kojon ženkite link tikslo“.
LLAF vadovės žodžiai buvo įtaigūs. Daug kas susimąstė: vidinės rietenos tikrai nepadeda tobulėti sportininkams, o jiems tiktai trukdo. Tačiau ar bus užversta pykčio knygą, - sunku patikėti. Yra trenerių, kurie nenori padėti tiems, kurie yra toli pažengę į priekį ir rengia olimpiečius. Jie žavisi tiktai savo darbo vaisiais ir didžiuojasi, kad vieną kartą per metus sugeba surengti tarptautines varžybas. O toliau – žinokitės patys, ne mano rūpestis, netrukdykite man ramiai gyventi.
Teisus buvęs ilgametis ėjimo varžybų teisėjas vilnietis Rimantas Pilauskas, sakydamas, kad dirbti turi visi išvien, o ne tempti vežimą, kas sau, kaip toj Krylovo pasakėčioje. Taip dirbant, problemų ratas lyg tas siūlų kamuoliukas niekada neišsinarplios.
Po konferencijos visi buvo pakviesti prie vaišių stalo paskanauti dzūkiškų vėdarų su spirgučiais bei kitų skanėstų.