„Dažnai, vaikui liepus eiti pajudėti, jis tiesiog atsigula ir įsijungia televizorių", - apgailestavo A. Vasiliauskas.
Rugsėjo 20–23 d. Kinijos sostinėje Pekine vyko tarptautinė konferencija „Sportas visiems“. 14-ąjį kartą vykusiame renginyje dalyvavo 527 delegatai iš 90 šalių. Lietuvai atstovavo šalies asociacijos „Sportas visiems“ prezidentas Algis Vasiliauskas.
„Tai kasmetė konferencija, į kurią susirenka nacionalinių olimpinių komitetų atstovai, atvažiuoja Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Jacquesas Rogge.
Pabrėžiama ypatinga kūno kultūros svarba, kalbama apie ligas, jų prevenciją, judėjimo problemas. Didelis dėmesys skiriamasnepakankamam žmonių fiziniam aktyvumui, prastėjančiai sveikatai, per mažam lėšų skyrimui, mažėjančiam moksleivių judrumui“, – pasakojo A. Vasiliauskas.
Konferencijos metu pasirašyta deklaracija „A Call to Action“ (liet. „Kvietimas veikti“), kurioje nurodyti pagrindiniai „Sportas visiems“ tikslai, galimi būdai gyventojų fiziniam aktyvumui didinti.
Pagrindinė konferencijoje iškelta problema – fizinio aktyvumo mažėjimas, lemiamas pasikeitusio gyvenimo ritmo ir naujųjų technologijų.
„Šiais laikais jaunimas gyvena laisvės idėjomis: noriu darau, noriu – ne. Dažnai, vaikui liepus eiti pajudėti, jis tiesiog atsigula ir įsijungia televizorių“, – apgailestavo A. Vasiliauskas.
Nuspręsta, kad, siekdamos skatinti gyventojų fizinį aktyvumą, sporto organizacijos turi bendradarbiauti su vyriausybinėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis ne tik sporto, bet ir išoriniame sektoriuje. Taip pat siekti glaudesnio bendradarbiavimo švietimo srityje, informuodamos jaunus žmones apie fizinio aktyvumo, sveikos gyvensenos naudą jų sveikatai ir gerai savijautai.
Labai svarbu tinkamai naudoti mokslo žinias konkretiems veiksmams, įgyvendinant programą „Sportas visiems“, kritiškai vertinti, siekiant maksimalių rezultatų, ir dalytis sėkminga patirtimi ir praktika.
Vis dėlto svarbiausias veiksnys, didinant žmonių fizinį aktyvumą, – sporto infrastruktūros prieinamumas kuo didesniam gyventojų skaičiui. Švietimo įstaigos turi būti aprūpintos sporto inventoriumi, kuriuo akademinis jaunimas galėtų naudotis laisvu metu. Reikia tinkamai paskirstyti išteklius, remti sporto įrenginių ir infrastruktūros naujoves, finansiškai ir techniškai remti sporto organizacijų veikloje dalyvaujančius žmones.
Bendrojo lavinimo mokyklose turi būti nustatytas reikiamas fizinio lavinimo pamokų skaičius. Reikia keisti nusistovėjusias taisykles, formatus, kad sportas būtų pritaikytas miesto aplinkai, kad būtų galima sportuoti viešosiose erdvėse. Labai svarbus valdžios vaidmuo, remiant sporto organizacijas, klubus, asociacijas, savanorius, skatinant fizinio aktyvumo programas. Svarbu šviesti trenerius ir orientuoti į asociacijos „Sportas visiems“ veiklą.
„Vien pirmą dieną buvo perskaityti 44 pranešimai, tai rodo, kad susirūpinimas – nemenkas. Dabar pasaulio sveikatos organizacija užtikrintai teigia, kad mūsų vaikai gyvens trumpiau nei mes ir tai – nebepakeičiama. Reikia kalbėtis apie tai, ką daryti, kad kitos kartos gyventų ilgiau, nes dėl žmogaus judėjimo stokos įvyko nepataisomų dalykų. Šiuo metu labai išaugęs širdies ir kraujagyslių lygų, cukraligės paplitimas ir visa tai dėl mažo žmonių fizinio aktyvumo“, – kalbėjo A. Vasiliauskas.