Jolanta Mockevičienė | 2011 m. spalio 13 d. 10:36 |
Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete viešėjo Kanados nacionalinio projekto „ParticipACTION“ prezidentė ir generalinė direktorė Kelly Murumets
Viešnią į Lietuvą pakvietė mūsų Sveikuolių sąjunga, tai buvo pirmoji Kelly Murumets viešnagė mūsų šalyje. Pokalbyje apie sveikatą, jo problemas taip pat dalyvavo Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų prezidentas, Klaipėdos universiteto profesorius Algimantas Kirkutis, LTOK vadovai Artūras Poviliūnas ir Vytautas Zubernis, Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis, asociacijos „Sportas visiems“ prezidentas Algis Vasiliauskas, LTOK Švietimo direkcijos direktorius Algimantas Gudiškis, VVU Sveikatos ir fizinio ugdymo katedros vedėjas profesorius Algirdas Raslanas, Panevėžio meras Povilas Vadopolas ir kiti.
Prieš prasidedant pokalbiui, LTOK prezidentas A. Poviliūnas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų prezidentu A. Kirkučiu. Sveikuolių sąjungos prezidentas palangiškis D. Kepenis pirmiausiai pasidžiaugė, kad pirmą kartą Lietuvos istorijoje buvo susėsta prie vieno stalo ir rimtai kalbėtasi apie sveikatą, kad žmogus nuo vaikų iki senelių būtų ugdomas sveikas ir harmoningas. O pasirašyta sutartis įgalioja į būrį kviesti visas organizacijas, besirūpinančias ne tiktai olimpiečiais, bet ir žmonių sveikatingumu.
„Lietuva stengiasi tapti sveika tauta ir turi nemažų ambicijų. Kitąmet sausio 1 d. pagal olimpinę hartiją pradėsime savo 30 –ąsias olimpines žaidynes, tai bus sveikatos žaidynės ir mūsų vienas iš pagrindinių tikslų – būti sveikiems, o ypatingai, kad sveikas būtų jaunas žmogus. Mūsų sveikos gyvensenos propaguotojai turi daug idėjų, tačiau norint jas įgyvendinti, reikia pinigų. O jų užtenka tiktai viršūnėlei, gi kitur jų trūksta“, - kalbėjo A. Poviliūnas, kuris šiame judėjime jau mato perspektyvą.
Viešnia iš Kanados kalbėjo apie tai, kad jų šalyje yra labai puiki visuomeninių, valstybinių ir privačių organizacijų bendradarbiavimo patirtis, kad visi džiaugiasi netgi pačia mažiausia parama. Kanadoje prieš 40 metų labai sėkmingai startavo projektas „ParticipACTION“ ir 10 metų jį kuravo pats Kanados premjeras.
„Kanadiečiai savo gyventojus palygino su švedais ir pamatė, kad jie yra labai silpni fiziškai. Buvo mestos didžiulės pajėgos šviesti visuomenę per spaudą, radiją ir televiziją. Per 10 intensyvaus darbo metų Kanada pagal savo žmonių fizinį aktyvumą, sveikatos lygį pasivijo švedus.
Tačiau po to kanadiečiai nusiramino, atėjo nuosmukis. Ir tiktai organizacijai pradėjus vadovauti verslininkei ir visuomenininkei K. Murumets, kuri patenka į žymiausių Kanados moterų 100-tuką, kanadiečiai iš duobės pradėjo kilti aukštyn, žmonės vėl tampa sveikesni, stipresni. Jai pavyko suvienyti pajėgas, kasmet auga investicijos. Kanadiečių pagrindinis tikslas, kad visi sveikai judėtų. Dabar 25 pasaulio šalys remiasi jų patirtimi“, - pastebėjo D. Kepenis.
LTOK viceprezidentas, VPU profesorius hab. dr. A. Raslanas įžvelgė daug panašumą su Kanados sveiko gyvenimo būdo propaguotojais. Kaip ir mes, jie daug dirba su mokiniais, kanadiečiai savo Olimpinį komitetą mato kaip vieną iš lyderių šiame judėjime. Jis turi gerą vardą ir olimpiečiai savo pavyzdžiu patraukia vaikus sportuoti.
„Tai svarbu ne tiktai didžiajam sportui, bet ir ypatingai fiziniam aktyvumui bei judėjimui. Mane labai imponuoja tai, kad šitas jų judėjimas susietas su privačiu verslu, kur verslas mato naudą sau per žmonių sveikatą – būtent sveikesni žmonės sukuria didesnę vertę. Tuo suinteresuotos yra ir draudimo kompanijos. Lietuvai reikia daug ko mokytis iš kanadiečių“, - teigė A. Raslanas.
Sekant Kanados pavyzdžiu, A. Raslano nuomone, mums reikia vienytis, siekti geros darnos tarpusavyje - kad labiau vieningos būtų mūsų visuomeninės organizacijos, klubai, pavieniai žmonės, kad jie būtų aktyvesni, siūlant savo idėjas savivaldai ar centrinei valdžiai.
Ką būtų galima pas mus įgyvendinti? A. Raslano teigimu, tuo keliu pamažu jau pradedama eiti. Savo jėgas jau vienija didieji partneriai - asociacija „Sportas visiems“, Sporto departamentas, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmai.
„Kai jie pamatys šią naudą, ką mes dabar propaguojame ir ką norime pasiekti, Lietuvoje turėtų atsirasti nacionalinis judėjimas dėl žmogaus sveikatos. Turėtume dėmesį skirti ir mitybai, ir sveikai gyvensenai, ir socialinei aplinkai, ir kovai su žalingais įpročiais ir t. t.. Mes galime padaryti daug gerų dalykų“, - tokia A. Raslano nuomonė.
Trečiadienį K. Murumets Seime dalyvavo konferencijoje ir skaitė pranešimą. Jos klausėsi apie 300 sveiko gyvenimo būdo propaguotojų, taip pat Seimo nariai.