Danija tapo pirmąja šalimi, kuri įgyvendino nuolatinę dopingo kontrolę sporto ir sveikatingumo klubuose. Todėl visi sporto klubų nariai privalo paklusti galiojančioms dopingo kontrolės taisyklėms. Kitaip tariant, tai reiškia, kad dopingo kontrolė tapo privaloma ne tik profesionaliems sportininkams, bet ir sporto mėgėjams. Kaip šią naujovę vertina Lietuvos sporto ir antidopingo specialistai?
Lietuvos antidopingo agentūros direktorė
Ieva Lukošiūtė-Stanikūnienė tokią iniciatyvą vertina skeptiškai. Jos nuomone, būtų galima kontroliuoti sporto klubus, ar jie neplatina draudžiamų medžiagų, tikrinti pačius trenerius dėl dopingo preparatų vartojimo. Specialistė pasakojo, kad panaši praktika yra Prancūzijoje: "Jeigu klubas pardavinėja draudžiamas medžiagas, jam skiriama piniginė bauda, be to, mažiausiai vieneriems metams jis netenka veiklos licencijos. Tokioje kontrolėje logikos matau - tikrinti sporto klubus dėl pardavimų yra aktualu, bet tikrinti lankytoją, manau, nelabai logiška. Be to, tai gali būti ir žmogaus teisių pažeidimas. Panašų įstatymą dėl sporto klubų veiklos tikrinimo turi ir italai, bet kaip jis veikia toje šalyje veikia, tiksliai pasakyti negaliu".
Anot Lietuvos antidopingo agentūros vadovės, Lietuva apie panašias sporto mėgėjų dopingo kontrolę kol kas negalvoja. "Mums dabar svarbiausia apriboti dopingo preparatų trasportavimą ir pardavimą. O paskui bus galima spręsti ir dėl sporto mėgėjų - verta gadintis nervus ar ne. Bet visgi aš labiau norėčiau kontroliuoti trenerius ir sporto klubų savininkus, bet tikrai ne lankytojus", - tokia Lietuvos antidopingo agentūros vadovės nuomonė.
Lietuvos olimpinės rinktinės vyr. gydytojo
Daliaus Barkausko manymu, imdamasi tikrinti sporto mėgėjus dėl dopingo preparatų vartojimo valstybė atsakomybę nuo savęs bando perkelti ant eilinių piliečių pečių: "Iš tikrųjų tai valstybės atsakomybė kontroliuoti juodąją rinką. Tikslingiau būtų kontroliuoti visų preparatų judėjimą, o ne pačius sporto mėgėjus, nes taip paprasčiausiai perkraunama našta nuo valstybės ant žmogaus". Gydytojo nuomone, sporto mėgėjų kontrolė nėra tikslinga jau vien dėl to, kad ji - per brangus malonumas. "Ar tai duos kažkokios naudos, man sunku pasakyti. Bet turėkime omenyje ir tai, kad kartais yra tam tikrų indikacijų, vadinasi, paprastas žmogus, kaip ir profesionalus sportininkas, turi nešiotis pažymą apie savo sveikatos būklę. Dėl to, manau, tai nėra visai tikslingas dalykas", - sako D.Barkauskas.
Žygimantas Lapėnas, sporto klubo treneris ir mitybos specialistas, įsitikinęs, kad tokia sporto mėgėjų kontrolė - asmens teisių pažeidimas. "Kodėl negali eiti į sporto klubą, jeigu tu narkomanas? Arba, sakykim, kažkada žmogus vartojo stimuliatorius - jie kraujyje laikosi labai ilgai - anabolinių steroidų pėdsakų galima aptikti iki 1,5 metų. Vadinasi, profesionalūs sportininkai, baigę sportinę karjerą, dar metus laiko niekur negali sportuoti?" Bet profesionaliems sportininkams dopingo preparatai draudžiami?! "Taip, bet niekam ne paslaptis, kad jeigu sportininkas nori išsilaikyti aukštame lygyje, jis vartoja dopingą - ir galiūnai, ir kultūristai, ir kas tik nori. Klausimas kitas - pagavo tave ar ne? Žinoma, aš kalbu apie patį aukščiausią sportininkų lygį", - mano treneris.
Pasižiūrėjęs į sporto klubo lankytojus profesionalus treneris ir mitybos specialistas Ž.Lapėnas gali pasakyti, kurie jo lankytojai vartoja anabolinius steroidus. "Kuris iš jų savaitgalį su draugais "apsirūkė", aš nežinau. Bet, pvz., kas vartoja anabolinius steroidus, atskirti gali - blizga akys, yra kitų požymių". Tokių sporto mėgėjų, anot jo, galima pastebėti visuose sporto klubuose. I.Lukošiūtė-Stanikūnienė teigia, kad į normaliai besimaitinančio žmogaus organizmą dopingo su maistu pakliūti tikrai negali. "Kofeinas, kuris buvo draudžiamų preparatų sąraše, buvo draudžiamas tik varžybų metu, o sporto mėgėjui tai neaktualu. Šiaip anabolikų su kiaušiniais neprivalgysi", - užtikrino ji. Maisto papildų, kurie būtų užteršti draudžiamomis medžiagomis, vaistinėse taip pat nebenusipirksi. "Pvz., sportininkas pagėręs kokio nors "Theraflu" gali gauti griežtą įspėjimą ar poros mėnesių diskvalifikaciją - varžybų metu tai draudžiamas preparatas. Sportininkams gali būti pavojingi ir kiti nereceptiniai vaistai nuo peršalimo, bet ir tai tik varžybų metu", - specialistė užtikrino, kad dėl to sporto mėgėjai turėtų būti ramūs.
"Kiekvienas žmogus atsako už save - negali jam įsakyti. Aišku, mes esame prieš tuos visus reikalus, ypač kai matai, kad žalojasi jaunimas žalojasi. Bet ką mes galėtume padaryti? Priimtų tokį įstatymą, galėtume neleisti sportuoti, bet tada atsirastų juodoji rinka - vadinamieji "sklepai" - eitų sportuoti ten, kur niekas nekontroliuoja, - įsitikinęs Ž.Lapėnas.