Sporto mėgėjams ir profesionalams pataria Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas Dalius Barkauskas
Kokios sporto šakos sukelia daugiausia traumų?
Sporto traumų statistika priklauso nuo daugelio veiksnių. Pirmiausia nuo to, kokia sporto šaka populiariausia vienoje ar kitoje šalyje. Vokietijoje populiariausias futbolas, tai ir traumų daugiausia patiria futbolininkai. Suomijoje – ledo ritulys, vadinasi, ledo ritulininkai bus labiausiai linkę į negalavimus. Populiariausios sporto šakos dominuoja ir traumų statistikos suvestinėse.
Pavojingiausios – kontaktinės sporto šakos, tokios kaip futbolas, krepšinis, rankinis ir panašiai. Pagal traumų kiekį galima būtų išskirti regbį. Kalbant apie sužeidimų rimtumą, pavojingiausios – techninės sporto šakos – automobilių ir motociklų sportas.
Dažniausiai daugiau traumų patiriama žaidybinėse, kontaktinėse sporto šakose. Lietuviams reikėtų prisiminti, kad prieš žaidžiant krepšinį būtina fiziškai pasiruošti.
Kodėl sportuojant svarbu taisyklingai kvėpuoti? Koks turėtų būti kvėpavimas?
Galima drąsiai sakyti, kad dėl netinkamo gyvenimo būdo apie 80 proc. žmonių turėtų būti mokomi taisyklingai kvėpuoti. Nuo kvėpavimo priklauso kūno stabilumas ir audinių aprūpinimas deguonimi, todėl tai – būtina sąlyga kūno sveikatai palaikyti. Normalus kvėpavimas yra apatinis krūtininis kvėpavimas, tai yra – apatiniai šonkauliai juda į šalis ir į viršų.
Ar varžybų metu sirgalių keliamas triukšmas nekenkia jiems patiems ir sportininkams?
Nemanau, kad sirgaliai labai kenčia nuo šėlsmo sporto arenose. Būtent dėl šių emocijų ir einame stebėti rungtynių į arenas. Tačiau sportininkui, dažnai susiduriančiam su šia aplinka, gali būti sunku sukoncentruoti dėmesį. Tam reikia papildomų adaptacinių kūno pajėgumų, todėl greičiau ir labiau pavargstama. Tai gali turėti ir neigiamos įtakos žmogaus kūnui.
* * *
Gerbiami „Sporto“ skaitytojai, jei turite klausimų patyrusiems sporto medicinos specialistams, galite pateikti juos mūsų laikraščio puslapiuose. Klausimus siųskite el. paštu
redakcija@sportas.info.