Marytė Marcinkevičiūtė | 2011 m. rugsėjo 8 d. 11:09 |
Bendra Lietuvos ir Vengrijos įmonė „Brača-Sport“, šiemet švenčianti savo veiklos 20-metį, gamina irklus, su kuriais iškovojama daugiausia medalių
Bendrovė „Brača-Sport“ garsi visame pasaulyje. Jos gaminamais baidarių ir kanojų irklais naudojasi patys geriausi planetos irkluotojai. Įmonei nuo pat jos įsikūrimo vadovauja daugkartinis šalies irklavimo čempionas Arūnas Tomkevičius.
„Dvidešimtmetis atėjo labai greitai, atrodo, tik vakar pradėjome savo veiklą, o jau aplankė ir pirmoji graži sukaktis. Iš tikrųjų dirbame daugiau kaip 20 metų, tačiau oficialiai „Brača-Sport“ vardas įregistruotas 1991 m. gruodžio 11 dieną. Kaip ne bendra įmonė gyvuojame jau 24 metus. Nueitas ilgas ir sudėtingas kelias.
Pati pradžia mums buvo ne tokia lengva. Sportininkai nelabai tikėjo, kad kas nors iš Lietuvos gali pagaminti gerą produkciją. Tačiau visą laiką tikėjome tuo, ką darome. Nuolat tobulinome savo gaminius, diegėme pačias naujausias technologijas, irklams suteikėme sudėtingiausių mechaninių ypatybių. Irkluotojai pamažu pradėjo pasitikėti mumis ir pasitiki iki šiol“, – sako A. Tomkevičius.
Kuo labiausiai galite pasidžiaugti?
Malonu, kad net 80 proc. visų medalių per olimpines žaidynes ir pasaulio čempionatus laimima su mūsų gaminamais irklais. Buvome pasirašę sutartis su Atėnų, Pekino, o dabar ir su Londono olimpinių žaidynių rengimo komitetais. „Brača-Sport“ – vienintelė pasaulyje sportinius irklus gaminanti įmonė turi teisę atstovauti ir teikti servisą per Londono olimpines žaidynes.
Tai, be abejo, labai didelis mūsų darbo įvertinimas, didelis pasitikėjimas mumis. Esame oficialūs Tarptautinės baidarių ir kanojų irklavimo federacijos partneriai, bet tai neturi nieko bendra su olimpinėmis žaidynėmis. Federacija tik rekomenduoja olimpinių žaidynių organizaciniam komitetui, kuri įmonė, jų nuomone, yra pajėgi profesionaliai teikti tokias paslaugas.
Londono olimpinių žaidynių rengėjai išnagrinėjo tą pasiūlymą, buvo kreiptasi į mus pasirašyti sutartį. Ji buvo didelės apimties, numatyta daug įvairiausių niuansų.
Kas jūsų vadovaujamai bendrovei lėmė tokį didelį pripažinimą?
Jeigu taip būtų galima sakyti, esame absoliutūs pasaulio irklų gaminimo lyderiai. Žinoma, konkurentų turime, tačiau tikėjimas tuo, ką darome, ir sugebėjimas prieiti prie kiekvieno sportininko leidžia mums įsiveržti į pirmąsias gretas. Sportininkui geras irklas – be galo individualus dalykas. Kaip ir sportiniai bateliai, apranga.
Visiems sportininkams negali tikti toks pats irklas. Jų gaminame labai daug, apie 60 modelių, kurie vienas nuo kito kažkuo skiriasi. Kiekvienas sportininkas gali pasirinkti sau tinkamiausią irklą. Dirbame tik pagal užsakymus, irklai paprastai nėra parengiami iš anksto, nes jie turi skirtingas ypatybes.
Turime labai platų sutartinį tinklą visame pasaulyje, t. y. apie 60 platintojų visuose žemynuose. Jie surenka savo šalies tikslinę informaciją apie rinktines ir geriausius irkluotojus, tada ją perduoda mums. Tiems sportininkams parengiame pasiūlymų, rekomendacijų, pavyzdžių. Jie testuoja ir, jei viskas tinka, gauname užsakymus.
Kokius irklus gaminate?
Jų pasirinkimas labai didelis. Tai – baidarių ir kanojų, baidarių ir kanojų irklavimo slalomo, masinio irklavimo, akademinio irklavimo (pavienio ir porinio) irklai. Akademinio irklavimo srityje konkuruojame su amerikiečių ir australų bendrovėmis.
Šiandien mūsų naujausi modeliai susilaukia didelio susidomėjimo, nes yra netradiciniai menčių sprendimai. Geriausios pasaulio irklavimo komandos, dalyvausiančios Londono olimpinėse žaidynėse, jau užsisakė iš mūsų ir įsigijo po keletą komplektų paties naujausio modelio irklų.
Per sezoną visuose pasaulio kraštuose rengiame iki 25 parodų ir pristatome savo naujoves. Per metus pagaminame apie 20 tūkst. irklų, kuriuos tiekiame savo platintojams, neužsiimame jokia kita prekyba.
Nuolat dalyvaujame pasaulio čempionatuose, olimpinėse žaidynėse, visą laiką stebime irklavimo tendencijas, stengiamės jausti mados pulsą.
Kiek įmonėje dirba žmonių?
Pačioje įmonėje – šešiasdešimt. Tačiau visame pasaulyje mūsų sistemoje dirba apie 200 žmonių. Platintojai nėra mūsų padaliniai, nors jie turi mūsų vardą, bet yra atskiri vienetai, iš dalies ir priklausomi, ir nepriklausomi. Platintojus riboja griežtos sutartys, jie negali daryti to, ką nori. Yra apibrėžtos sąlygos, kokiomis jie turi teikti mūsų paslaugas.
Jūs pats anksčiau buvote baidarininkas, ar teko dalyvauti ir pasaulio čempionatuose?
Neteko. Mane treniravo puikūs irklavimo specialistai Teresė ir Juozas Gedminai. Du kartus (1983–1984) tapau SSRS baidarių irklavimo čempionu. Tačiau 1985 m. tuometis SSRS sporto komitetas išleido įsakymą, kad vyresni nei 21 metų sportininkai nebegali atstovauti savo respublikų rinktinėms.
Tai man užkirto kelią į tarptautinę areną. Daug gerų to meto SSRS sportininkų pačiame jėgų žydėjime buvo priversti baigti sportinę karjerą. Iš tos kartos irkluotojų tik Artūras Vieta pratęsė sportinį kelią.
Palaukė kurį laiką, tas eksperimentas nepasiteisino, ir įsakymas buvo atšauktas. Visa mano karta taip baigė aktyvųjį sportą. Tie sportininkai, kurie anksčiau buvo mano varžovai, dabar yra įvairių šalių rinktinių treneriai, su jais dažnai matausi per pasaulio čempionatus, įvairias stambias tarptautines regatas. Mažai kas pasikeitė. Tik gal labiau visi pražilome... (Šypsosi.)
Kaip kilo idėja įkurti bendrą Lietuvos ir Vengrijos įmonę „Brača-Sport“?
Tada daug važinėdavau po tarptautines varžybas ir matydavau, kaip irkluotojams reikalingas geras sportinis inventorius ir su kokiomis problemomis susiduriame dėl inventoriaus stygiaus. Kai baigiau sportinę karjerą, pradėjau galvoti, ką būtų galima padaryti, kad sportinis inventorius būtų daug geresnis.
Kilo minti jį tobulinti. Susibūrė gera komanda, ir savo svajonę sėkmingai įgyvendinome. Tai parodė laikas ir įvykiai. Mūsų komandoje yra ir buvusių irkluotojų, kurie kad ir nepasiekė didelio meistriškumo, bet buvo ir dabar yra geri inžinieriai. Pritraukėme gerų irkluotojų ir inžinierių iš Vengrijos, su jais įkūrėme bendrą įmonę ir pasiekėme gerų rezultatų.
Vengrai savo laiku mums padėjo įveikti barjerą, kad sportinis inventorius, pagamintas Rytuose, negali būti geras. Keli aukšto meistriškumo Vengrijos irkluotojai išbandė mūsų sportinį inventorių ir, irkluodami mūsų gamybos irklais, pasiekė daug įspūdingų pergalių. Visas pasaulis atkreipė į tai dėmesį ir pradėjo domėtis „Brača-Sport“ gaminamais irklais.
Ką dabar jums duoda vengrai?
Kaip ir ankstesniais metais, praktiškai nieko. Tačiau tas nedidelis tramplinas padėjo įveikti nepasitikėjimą, kad nedidelė Lietuvos įmonė gali pagaminti ypač aukšto lygio produkciją. Todėl šiek tiek pasinaudojome vengrų vardu. Tai nebuvo vengriškas gaminys, bet buvo bendra įmonė.
Kai Lietuvos ir Vengrijos įmonė bendra, tada irkluotojams drąsiau naudoti produkciją. Irklus gaminame iš anglies pluošto, kuris anksčiau buvo naudojamas karinei pramonei ir kosmosui tyrinėti. Tačiau šiandien ši mūsų pačių gaminama žaliava yra plačiai naudojama gaminant sportinį inventorių.
Irklai nėra mūsų pagrindinis užsiėmimas. Jau prieš 15 metų kryptelėjome į pramonę. Norint pagaminti gerą sportinį inventorių, neužtenka parduotuvėje nusipirkti kokio nors standartinio anglies pluošto. Kad pagamintum nestandartinį inventorių, reikia ir nestandartinių žaliavų.
Todėl ir gimė idėja, kad, norint užimti lyderio pozicijas, reikia patiems gaminti žaliavą, iš kurios daromi irklai. Jau 15 metų sportinio inventoriaus gamintojams tiekiame anglies pluošto žaliavą.
Labai populiarios tapo „Brača-Sport“ baidarių ir kanojų irklavimo taurės varžybos, per kurias nugalėtojams įteikiate irklų. Kiek kasmet jų dovanojate sportininkams?
Šiemet per savo taurės varžybas – 12 irklų, kurių vienas pasaulio rinkoje kainuoja daugiau kaip tūkstantį litų. Juos gavo visi sportininkai, tapę nugalėtojais vienviečių baidarių ir kanojų skirtingų nuotolių lenktynėse. Kitąmet varžybų programoje bus ir dviviečių varžybos. Dvylika metų remiame ir L. Kaminskaitės taurės varžybas, nugalėtojoms įteikiame porinius ir vienviečių irklus.
Lietuvos irklavimo federacija ir sporto klubai neturi galimybės nupirkti kokybiškų irklų, koks yra jaunimo poreikis. Todėl ir stengiamės padėti sportininkams.
Spalio 13 d. jums sukaks 50 metų. Gal ta proga gims kokios naujos irklavimo varžybos?
Gal surengsime kokį nors žiemos čempionatą. Žinoma, ne ant vandens, bet su specialiais treniruokliais, kuriais prekiaujame. Atstovaujame vienai didelei austrų bendrovei, kuri gamina ypač specifinius treniruoklius. Ir ne tik baidarių ir kanojų irklavimo, bet ir dviračių, plaukimo sporto.
Bendraudami su austrais, sukūrėme unikalių modelių, kuriems analogų pasaulyje nėra. Turime teisę jais prekiauti visame pasaulyje ir dabar tuos treniruoklius pristatome.
* * *
„Brača-Sport“
Bendra Lietuvos ir Vengrijos įmonė įkurta 1991 m.
Nuo to laiko iki 2010 m. per 15 baidarių ir kanojų irklavimo pasaulio čempionatų ir 5 olimpines žaidynes su „Brača-Sport“ irklais buvo iškovota 264 aukso, 279 sidabro ir 280 bronzos medalių.
1991 m. pasaulio čempionate su „Brača-Sport“ irklais iškovoti keturi medaliai (du aukso, po vieną sidabro ir bronzos). Tai sudarė 5,5 proc. viso medalių skaičiaus.
2010 m. pasaulio čempionate su „Brača-Sport“ irklais iškovoti 68 medaliai (22 aukso, 24 sidabro, 22 bronzos). Tai sudarė 78,2 proc. visų medalių skaičiaus.