Alytiškiai pasižymi originalumu - daugiau kaip prieš 10 metų gražiame gamtos prieglobstyje atsirado patraukli metimų sporto bazė
Alytaus bendruomenė turi puikią sporto bazę. Tačiau į reprezentacinį miesto stadioną gali patekti ne visi lengvaatlečiai. Čia negali treniruotis ir rungtyniauti kūjo metikai. Didelis šios rungties entuziastas, miesto Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos kūno kultūros mokytojo ir VšĮ Sporto ir rekreacijos centro lengvosios atletikos trenerio Jono Baltrušaičio iniciatyva prieš daugiau kaip 10 metų gražiajame gamtos prieglobstyje – prie Pylimo ir Dailidės – atsirado metimų sektorius, kuriame dabar treniruojasi jaunieji metikai.
Įsirengti sektorių nebuvo lengva. Žemė priklausė Miškų urėdijai, teritorija buvo pelkėta. Į pagalbą sporto entuziastams atėjo Sporto ir rekreacijos centro direktoriaus pavaduotojas sporto bazėms Egidijus Mensevičius.
PAGALBININKAI. „Susitarėme su statybininkais, labai daug padėjo UAB „Dzūkijos statyba“, tą teritoriją išlyginome, užsėjome žolyte. Dabar jau reikia galvoti, kaip tą kūjo metimo sektorių atnaujinti, pakeisti stulpus, kuriems jau seni. Ir tinklas supuvęs, kuris nėra saugus, būtų galima pasvajoti apie elektroninį lazerį, tada nereikėtų traukyti ruletės“, – sako E. Mensevičius.
Kol dar nebuvo pradėtas rekonstruotas stadionas, prie Pylimo norėta įrengti ir bėgimo tako tiesiąją. Tačiau kai prasidėjo stadiono rekonstrukcijos darbai, ta idėja tapo neaktuali. Toje vietoje buvo įrengta tinklinio aikštelė, mini treniruoklių kompleksiukas, pastatyti nedideli futbolo vartai.
E. Mensevičius – buvęs J. Baltrušaičio auklėtinis, 1981-1982 metais mėtė kūjį, tapo miesto jaunių čempionu. Jis gerai stumdė ir rutulį. Prieš porą metų Alytaus sporto ir rekreacijos centras jauniesiems metikams, išskyrus ieties metikus, nupirko sportinės aprangos ir inventoriaus, kuriuo dabar naudojamasi per treniruotes ir varžybas.
Alytuje ir toliau puoselėjamos gražios metimų tradicijos, jų treneris J. Baltrušaitis, mieste vienintelis ugdantis metikus (per savaitę turi vos 6 val. trenerio krūvį), parengia puikių jaunųjų metikų, Lietuvos vaikų, jaunučių, jaunių čempionų ir prizininkų.
INICIATYVA. Neseniai gimė dar viena graži iniciatyva: kūjo metimo puoselėtojas J. Baltrušaitis sukvietė visus Lietuvos kūjo metikus veteranus ir jaunimą pabūti kartu bei pasivaržyti gražiame gamtos prieglobstyje įrengtame kūjo ir disko metimo sektoriuje.
Čia šiemet jau vyko Baltijos šalių jaunių mačo kūjo metimo varžybos, o jaunimą netrukus pakeitė įvairaus amžiaus kūjo metikai. Jų susirinko 15. Kartu su jais rungtyniavo ir J. Baltrušaitis kitados irgi mėtęs kūjį ir per Lietuvos čempionatus laimėjęs du sidabro ir du bronzos medalius.
Alytiškis labai norėjo pelnyti ir nepriklausomos Lietuvos čempionato medalį. Jo svajonė išsipildė: kai sportininkui sukako 40 metų, jis tapo Lietuvos žiemos čempionu.
„Kūjis tapo mano hobiu, jį mėtau todėl, kad savo entuziazmu noriu užkrėsti kitus. Tai man pavyko padaryti, kūjį į rankas vėl paėmė ir tie, kurie jau buvo baigę aktyviai sportuoti. Labai norėjau visiems Lietuvos kūjo metikams parodyti mūsų sektorių, kuris įrengtas nuostabioje gamtoje.

Kai čia treniruojamės po pietų, aikštynas būna pilnas sportuojančių – jaunimas žaidžia futbolą, tinklinį, treniruojasi ant skersinio, lygiagrečių. Galima išsimaudyti prie pat tyvuliuojančioje Dailidėje, pavaikščioti po mišką, pasivažinėti dviračiu. Pabuvus prie Pylimo ir Dailidės, jėgų tikrai galima paskrauti kelioms dienoms“, – įsitikinęs J. Baltrušaitis.
Pirmasis panorėjo pamatyti gražiąją vietą buvo vilnietis Linas Kulbokas, praeityje stumdęs rutulį ir dukart tapęs Lietuvos jaunimo čempionu, o po to atsirado ir daugiau norinčiųjų. Toliausiai – iš Klaipėdos – atvažiavo Universiteto mokslų daktaras Gintaras Pridotkas.
KOVA. Sportininkai mėtė klasikinius ir nestandartinius kūjus, sveriančius 6 kg, 7,5 kg, 16 kg, 12 kg, 25,4 kg. Puikią saulėtą dieną jie turėjo gerą palaikymo komandą – varžybas stebėjo jų žmonos, vaikučiai. Varžybas aptarnavo ir Donatas Dundzys, kuris šiemet Jungtinuose Arabų Emyratuose vykusiame IWAS (Tarptautinės sporto invalidų vežimėliuose ir žmonių su amputuotomis galūnėmis federacijos) pasaulio jaunimo žaidynėse pelnė du bronzos medalius disko metimo ir rutulio stūmimo rungtyse.
Varžybų vietoje buvo galima pasistiprinti sumuštiniais, atsigaivinti vaisvandeniais. Nuo pačių pirmųjų minučių užvirė atkakli kova. Trumpo atokvėpio metu metikai dalijosi prisiminimais, diskutavo apie nestandartinių metimų šalies rekordus, apie tai, kad kūjo metikams reikia kasmet susitikti bent po tris kartus Alytuje, Rokiškyje ir Panevėžyje, kur populiarinamas kūjo metimas.
Pastaruoju metu metikų vedliu tapęs skolų išieškojimų bendrovės „Gelvora“ darbuotojas Linas Kulbokas dabar nepraleidžia nė vienų veteranų metimo varžybų. Jis ypač gyrė gražią alytiškių iniciatyvą ir viliasi, kad šios gražios varžybos ateityje tikrai prigis.
Susumavus visus rezultatus, nugalėtoju tapo kaunietis Rimvydas Medišauskas, aplenkęs prizininkai tapusius vilnietį Liną Kulboką ir klaipėdietį Gintarą Pridotką. Alytiškis Jonas Baltrušaitis buvo ketvirtas. Nugalėtojai buvo apdovanoti originaliais, iš medžio drožtais kūjais.
Veteranų sportas nėra labai senas, sulaukus 35-erių metų, jau galima dalyvauti veteranų judėjime. Gaila, kad jokios kūjo metimo varžybos nerengiamos Vilniuje, nes nėra kur mėtyti kūjį. Tarkime, Lietuvos vaikų ir jaunučių pirmenybės vyko Vilniuje, o kūjo metimo varžybos buvo iškeltos į Rokiškį. Teko mokėti dvigubus pinigus – kelionei į Vilnių ir į Rokiškį. Viliamės, kad į mūsų sąjūdį įsilies ir Panevėžio, Marijampolės Rokiškio entuziastai, kurių dauguma dirba treneriais ir ugdo metikus.
Nemažai mūsų metikų kamuoja traumos, jie negali aktyviau treniruotis ir važinėti į varžybas“, - sako L. Kulbokas, kuris pripažino, kad geresnio metimų sektoriaus, kaip Alytuje, tokiame nuostabiame gamtos kampelyje negali ir būti. Čia būtų galima pagalvoti ir apie tarptautinių varžybų surengimą, ta aplinka tikrai visus nudžiugintų.
Apie gražių varžybų tolesnę ateitį metikų puoselėtojas J. Baltrušaitis pasakė: „Duok Dieve, visiems sveikatos ir, kaip sakoma, ukvatos“.