Pernais didelis sporto, o ypač krepšinio mėgėjas Niujorke gyvenantis Stanislovas Kavaliauskas ėmėsi iniciatyvos organizuoti savo gero bičiulio Artūro Karnišovo, su kuriuo teko Vilniuje gyventi toje pačioje laiptinėje, vardinį krepšinio turnyrą lietuvių komandoms. Šią idėją jis pristatė Niudžersyje dabar apsigyvenusiai Lietuvos krepšinio žvaigždei, Artūrą tuo sudomino ir netrukus buvo surengtos pirmosios varžybos Karnišovo taurei laimėti. Tuomet Stanislovas pagalvojo, kad tai galėtų būti ne vienkartinis, o tradicinis turnyras. Šiemet tokios lietuvio svajonės tapo realybe ir "Seton Hall" universiteto „Pirates“ salėje Niujorko valstijoje įvyko jau antrosios krepšinio varžybos Artūro Karnišovo taurei laimėti.
Jos vyko universitete, kurį prieš 17 metų baigė ir buvęs vilnietis Artūras. Nors Karnišovas ir tapo savo naujosios komandos lyderis, kvietimo į NBA nesulaukęs, profesionaliai žaisti krepšinį jis išvyko į Europą, kur jam teko ginti Ispanijos, Graikijos ir Italijos ekipų spalvas. Vilkėdamas "Barcelona" komandos marškinėlius, jis du kartus iš eilės laimėjo Ispanijos čempionatą ir 1996-aisiais buvo išrinktas geriausiu Europos žaidėju. 1992 m. sulaukė kvietimo į Lietuvos nacionalinę krepšinio rinktinę, su kuria iškovojo 2 olimpinius bronzos medalius (be tų pačių metų Barselonoje dar ir 1996 m. Atlantoje) bei tapo Europos vicečempionu (1995 m.). Baigęs aktyvią sportininko karjerą, pradėjo dirbti Europos krepšininkų vadybininku NBA, vėliau šioje lygoje tapo vyriausiuoju vadybininku tarptautinėms operacijoms. Šiuo metu jis su žmona Gina ir sūnumis Eriku bei Maiklu gyvena Sodų valstijoje, New Jersey.
Artūrai, ką Jums asmeniškai reiškia šis vardinis turnyras?
Pirmiausia šis turnyras reiškia aistrą krepšiniui. Šis žaidimas Lietuvoje tiek metų klestėjo, jis net, sakyčiau, mus visus suvienija. Todėl ir šis turnyras simbolizuoja mūsų tautos vienybę. Tai dar vienas gražus pavyzdys, kad lietuviai gali susirinkti iš įvairiausių vietų, pažaisti krepšinį tiesiog savo malonumui, juk mūsų šaliai tai yra tikrai daugiau nei paprastas žaidimas.
Šiemet lietuviai rungtyniavo "Seton Hall" universitete, kur prasidėjo ir paties karjera už Lietuvos ribų...Taip, aš būtent čia studijavau, treniravausi, čia sutikau ir savo žmoną, būtent šio universiteto koplyčioje su ja ir susituokėme, pakrikštijome antrą mūsų sūnų. Smagu sugrįžti į savo Alma Mater. Jaučiu "Seton Hall" nostalgiją, nes būtent ant šito grindinio bėgiodavau kas rytą daugiadienių treniruočių metu.
2011-aisiais komandų padaugėjo Šiemet A. Karnišovo vardinės taurės turnyre dalyvavo 9 lietuvių krepšinio komandos: "Long Ailendo „Švyturys“, Filadelfijos „Aras“, Niudžersio „Liepsna“, Niudžersio „Žaibs“ (šioje komandoje rungtyniavo ir vienintelė turnyre dalyvavusi mergina Rasa Hayes), Niujorko „Geležinis vilkas“, Lietuvių Atletų Klubo (LAK) komanda, Konektikuto „Ąžuolai“, Konektikuto „Vieni vartai“ ir Čikagos „Žalgiris“.
Neapsieita ir be daugelio pamėgto tritaškių konkurso, kuriam registruotis galėjo bet kuris norintis žaidėjas. Šiame konkurse dalyvauti ryžosi 30 krepšininkų, iš kurių į finalą kelią prasiskynė čikagiškis Aurimas Matulevičius ir Darius Žmuida iš Niudžersio. Po kito rato tritaškių paaiškėjo konkurso nugalėtojas – ČLKL įkūrėjas Aurimas, kurio laukė siurprizas. Draugiškoje dvikovoje sutiko dalyvauti ir pats Artūras Karnišovas, tačiau įsimėtęs buvęs panevėžietis A. Matulevičius net negalvojo nusileisti ir sugebėjo įveikti garsųjį Lietuvos bei Europos krepšininką, įmetęs 17 tritaškių (Artūras pataikė 13 iš 25).
Aurimai, A. Karnišovo turnyre Čikagos komanda dalyvauja pirmą kartą, ar tikitės jį laimėti?Šį pavasarį Stasiui Kavaliauskui pažadėjau, kad šiemet atvyksime į Karnišovo turnyrą, nors tuo metu garantuotų žaidėjų buvo vos du. Visgi surinkome komandą ir įveikę 13 valandų kelią atvykome į varžybas. Atvirai pasakysiu, kad apie pergalę per daug negalvojame, nesikoncentruojame į tai. Tikrai nenorime likti paskutiniai, juk atvažiavome tokį kelią. O ar pavyks laimėti turnyrą, nežinau, juk ir kitos komandos atrodo stiprios, ypač „Geležinis vilkas“. Žinoma, viduje visada tiki pergale ir norisi laimėti, smagu namo parsivežti medalius ir taurę atsiminimui. Bet pirmiausia be galo įdomu dalyvauti tokio įžymaus žmogaus, kaip Artūras Karnišovas, turnyre. Juk kai buvau vaikas, stebėjau jo, vieno savo kaip krepšininko idealų, rungtynes, sekiau jo karjerą, o šiandien yra proga asmeniškai susipažinti su šiuo žaidėju, pabendrauti. Ir jaunimui smagu, kai jų varžybas stebi tokio lygio žvaigždė. Taip pat norisi palaikyti organizatorius, kuriuos puikiai suprantu, nes žinau, ką reiškia surengti tokį turnyrą – pačiam ne kartą teko organizuoti renginius. Taigi mes dalyvaujame šiame turnyre ir planuojame jame rungtyniauti ir kitais metais.
Tau pačiam teko vairuoti visą naktį, kad šiandien komanda dalyvautų varžybose. Iš kur tiek jėgų ir energijos?Tai yra tiesiog mano pašaukimas, mano darbas, pomėgis, patirtis, tai mano gyvenimas, mano kasdienybė. Dirbu su vaikais ir jaunimu juos treniruodamas, kas man suteikia didžiulį malonumą. Smagu, kad domėjimasis krepšiniu didėja ir mūsų klubo narių vis daugėja.
Stipriausi - Čikagos „Žalgirio“ krepšininkai Šeštadienį vakare po visų varžybų sportininkai ir svečiai buvo pakviesti į Džaksono mieste surengtą vakarėlį, kurio metu susirinkusieji turėjo progos asmeniškai pabendrauti su Lietuvos krepšinio žvaigžde A. Karnišovu bei kitais tautiečiais ir smagiai praleisti laiką. Taip pat sporto gerbėjai galėjo patikrinti savo žinias dalyvaudami viktorinoje ir atsakinėdami į klausimus apie A. Karnišovo karjerą. Artūro pasirašytą krepšinio kamuolį laimėjo į daugiausia klausimų atsakęs ŠALFASS pirmininkas Laurynas R. Misevičius. Pasinaudojęs proga, jis pakvietė žymų sportininką apsilankyti kitų metų ŠALFASS žaidynėse, kurios, didelė tikimybė, bus organizuojamos čia pat – Sodų valstijoje.

Sekmadienio rytą krepšinio turnyro dalyviai ir vėl skubėjo į "Seton Hall" universiteto salę, kur jau po kelių rungtynių paaiškėjo, kurios komandos varžysis pusfinaliuose. Didžiausia sensacija tapo beveik vien iš buvusių įvairių JAV koledžuose rungtyniavusių studentų sudaryto Niujorko „Geležinio vilko“ pralaimėjimas savo miesto LAK ekipai 65:69, kurie išnaudoję be galo daug jėgų minėtose varžybose, pusfinalyje neatsilaikė prieš Čikagos „Žalgirį“ 64:80. Kovoje dėl trečios vietos susitiko NYLAK ir New Jersey „Liepsna“, kitame pusfinalyje pralaimėjusi Konekikuto „Vienų vartų“ atstovams, vedamiems savo lyderio 1994 m. Europos jaunių čempiono Lietuvos rinktinės sudėtyje Marijaus Kovaliuko – 37:47. Mažajame finale 47:41 pergalę ir bronzos medalius iškovojo niujorkiečiai. Dėl aukso susitiko „Vieni vartai“ ir „Žalgiris“. Tai buvo nepaprastai įtemptos varžybos. Pirmą kėlinį laimėjo Naujosios Anglijos atstovai 34:30, tačiau stipriai susižeidus vienam geriausių čikagiečių gynėjų Algiui Kubiliui, kuriam teko palikti aikštelę, žaidimas tarsi apsivertė aukštyn kojom. Dabar jau žalgiriečiai susivienijo ir ryžtingai užbaigė mačą pergalingu rezultatu 61:47.
Pasibaigus turnyrui A. Karnišovas apdovanojo visų trijų prizinių vietų laimėtojus medaliais. Varžybų nugalėtojams įteikta gražuolė jo įsteigta taurė. Nugalėtojams įteikti pagrindinių rėmėjų – internetinės parduotuvės „Dalelė Lietuvos“ pagaminti marškinėliai su šūkiu „Think Basketball“ („Galvok apie krepšinį“). Marškinėliai su įžymių lietuvių krepšininkų autografais buvo įteikti naudingiausiam kiekvienos prizinę vietą užėmusios komandos žaidėjui. Niujorko LAK ekipos atakuojančiam gynėjui Juliui Kačinskiui atiteko pernai metų Lietuvos vyrų rinktinės marškinėliai su žaidėjų parašais. Komandoje „Vieni vartai“ labiausiai pasižymėjusiam M. Kovaliukui įteikti Cleveland „Cavaliers“ Nr. 11 marškinėliai su Žydrūno Ilgausko parašu. O Čikagos „Žalgirio“ komandoje traumą patyrusiam naudingiausiu pripažintam A. Kubiliui skirti „Lietuvos ryte“ rungtyniaujančio Jono Valančiūno marškinėliai su jo parašu (juos organizatoriams parūpino Lietuvos krepšinio klubo atstovas Martynas Purlys). Pagrindinis turnyro organizatorius S. Kavaliauskas padėkojo visiems dalyviams, kviesdamas dalyvauti ir kitų metų turnyre.
Stanislovai, kaip manote, ar šių metų Artūro Karnišovo turnyras pasisekė?Manau, turnyras tikrai labai nusisekė. Jau vien tai, kad šiemet dalyvavo daugiau komandų, rodo, jog susidomėjimas šiomis varžybomis auga. Smagu, kad atvyko ekipos ir iš toliau – Filadelfijos, net Čikagos. Tiesa, dar laukėme ir kanadiečių, kurie žadėjo atvykti, bet, deja, šiemet jų dar nesulaukėme. Visgi tikimės, jog kitais metais jie atvyks pasivaržyti. Sulaukėme nemažai žiūrovų ir visi, tikėtina, liko patenkinti, nes jokių nusiskundimų negirdėjau. Turėjome puikią salę su gera danga, aukšto lygio teisėjus, kuriuos mums padėjo surasti Rasa Hayes. Taigi varžybos praėjo tikrai puikiai.
Ar tikitės, kad šis turnyras taps tradicija ir su kiekvienais metais tik augs? – Mes tuo tikime, norime, kad turnyras gyvuotų ilgai ir augtų. Ateityje gal net taptų tarptautiniu, gal pasikviesime dalyvauti ir kitus Baltijos šalių atstovus – latvius ir estus. Džiugu, kad turėjome galimybę naudotis "Seton Hall" sale, kuri tikrai yra puiki turnyrui rengti. Tikimės, kad galėsime čia žaisti ir ateity, o ir pačiam Artūrui visada smagu sugrįžti į šį universitetą, kuriame išliejo nemažai prakaito. Džiaugiuosi, kad turėjau puikią organizatorių komandą. Labai dėkoju už pagalbą Dainiui Sakavickui, Ąžuolui Šeduikiui, Rimui Gedeikai ir savo sūnui Gyčiui. Jis, tiesa, šiuo metu Lietuvoje ir turnyre nedalyvavo, tačiau labai daug man padėjo organizuojant. Na, o grįždamas iš tėvynės atveš krepšinio kamuolį su Lietuvos rinktinės parašais, kurį įteiksime laimėtojų komandai, nes iki šiol deja šis prizas nesuspėjo atkeliauti į Ameriką. Dėkoju ir vakaro organizatoriams – Centrinio New Jersey Lietuvių Bendruomenės nariams, kurie surengė tikrai puikią šventę krepšinio dalyviams bei svečiams. Taip pat dėkoju turnyro rėmėjams – parduotuvei „Dalelė Lietuvos“. Jos vadovas Marius Vilemaitis išleido puikius turnyro lankstinukus. Ačiū „Baltic Exterior“ kompanijai ir nekilnojamojo turto agentūrai „A home for sale realty“, taip pat Lietuvos krepšinio federacijai, Žydrūnui Ilgauskui ir Jonui Valančiūnui už prizus. Dėkoju mūsų šalies rinktinės masažuotojui Aidui Buzeliui, kuris kartu su Valančiūnu ant kamuolio, skirto A. Karnišovo turnyro nugalėtojams, surinko rinktinės žaidėjų parašus. Noriu paminėti ir turnyro fotografus Rimą Gedeiką bei Svajūną Masilionį. Be galo malonu, kad turnyras auga. Praeitais metais jame dalyvavo 6 komandos, šiemet – jau 9, o kitąmet jų tikimės sulaukti dar daugiau. Taigi jau dabar kviečiu visus kitais metais būtinai dalyvauti 2012 m. Artūro Karnišovo taurės lietuvių krepšinio komandų turnyre.