Virš reprezentacinės miesto krepšinio komandos „Techasas“ – vėl juodi debesys. Nors jau rugpjūčio mėnuo ir visos šalies ekipos rimtai pradėjo rikiuoti gretas kitam sezonui, tačiau Panevėžio klube, kaip ir kasmet, klausimų daugiau nei atsakymų.
Ekipoje – tik trys žaidėjaiKai Lietuvos grandai – Kauno „Žalgiris“ ir Vilniaus „Lietuvos rytas“ – krepšinio „turguje“ įsigyja paskutinius pirkinius, eilė ateina kitoms šalies komandoms, tarp jų – ir Panevėžio „Techasui“. Rugpjūčio pradžioje vadinamojo antro ešelono komandų vadovams pats darbymetis – sudaromos sutartys su naujais krepšininkais, treneriais, rėmėjais, svarstomi klubų biudžetai.
Tačiau ne Panevėžyje. Jau nemažai metų miesto krepšinio gerbėjai su nerimu laukia, koks šįkart likimas ištiks komandą. Ne išimtis ir šie metai. Lietuvos krepšinio padangėje seniai sklando kalbos, kad „Techasas“ gali prarasti Lietuvos krepšinio lygos (LKL) licenciją, galbūt komanda bus parduota ir iškelta kitur, o penkto pagal dydį miesto gyventojai liks be krepšinio.
Šeštą vietą reguliariajame sezone užėmusią Panevėžio komandą paliko visas būrys krepšininkų. Ilgalaikes sutartis su klubu yra sudarę ir, tikėtina, šiemet „Techaso“ marškinėlius vilkės tik Šarūnas Kulevičius, Karolis Babkauskas ir Rokas Čepanonis.
Nesutapo nuomonėsKaip jau rašė „Sekundė“, prie gerų praėjusio sezono klubo rezultatų bene svariausiai prisidėjęs Raimundas Miladauskas pasuko į politiką. Buvęs „Techaso“ prezidentas dabar yra Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas. Dar gegužės mėnesį 38-erių kaunietis buvo nusiteikęs ir toliau dirbti Panevėžio krepšinio labui.
„Dar neatsisakau savo idėjos ir noriu padėti Panevėžio krepšiniui. Kadangi galiu dirbti tik visuomeniniais pagrindais, manau, klubo vadovybei būčiau naudingas savo patarimais. Tačiau per pokalbį su „Techaso“ savininku mūsų nuomonės nesutapo, išsiskyrė krepšinio vizija. Per praėjusį sezoną įdėjau tikrai daug darbo į klubo įvaizdžio kūrimą, siekiau, kad žaidėjai vėl susidarytų teigiamą nuomonę apie Panevėžį, tačiau kai kurie savininko sprendimai sugriovė visą įdirbį“, – atvirai kalbėjo R.Miladauskas.
Kaip tikino buvęs klubo prezidentas, jam jau tapo aišku, kodėl Panevėžio verslininkai nenori remti vietos komandos.
„Dauguma Panevėžio verslininkų atsisakydavo remti komandą, nes paprasčiausiai nenorėdavo turėti reikalų su klubo savininku. Praėjusį sezoną pagrindinė rėmėja buvo viena Kauno kompanija. Jos parama sudarė didžiąją dalį mūsų biudžeto. Tačiau į viską žvelgiu realiai ir abejoju, ar ji šiemet rems „Techasą“, – kalbėjo pašnekovas.
Siūlo pirkti komandąR.Miladauskas teigė, kad jau keletą metų Panevėžio krepšinio komanda it kokia prekė visiems siūloma pirkti.
„Nors pats klubas ir yra savininko, tačiau LKL licencija jau 19 metų priklauso Panevėžiui. Miesto valdžia tikrai žino apie klubo viduje vykstančius dalykus, tad jiems reikėtų atlikti nemažai ryžtingų veiksmų. Manau, Savivaldybė turėtų dalyvauti kuriant klubo strategiją, galėtų prisidėti prie jo valdymo. Šiuo metu komandoje tvyro nežinia, ir tai nėra normalu. Sezonui nesirengiama, visi geri žaidėjai netrukus bus išgraibstyti kitų klubų. Tad komanda, manau, yra pasmerkta“, – konstatavo buvęs klubo prezidentas.
Praėjusį sezoną vyriausiasis treneris Gintaras Leonavičius su kandidatais į komandą treniruotis pradėjo rugpjūčio 15 dieną.
„Jau ir praėjusį sezoną komanda per vėlai pradėjo rengtis. Pirmas dešimt oficialių rungtynių vis dar rengėmės tiek fiziškai, tiek taktiškai. Liūdna, tačiau šiemet geresnės situacijos nėra ko tikėtis“, – apgailestavo R.Miladauskas.
Miestas neprisideda„Techaso“ krepšinio klubo asociacijos savininkas Darius Gaudiešius „Sekundei“ teigė, kad vienas be miesto paramos komandos išlaikyti nesiruošia.
„Klubas negali gyvuoti be visuomeninio rėmėjo. Jau treji metai iš eilės miestas neįdeda savo indėlio. Prekybos tinklas „Techasas“ toliau nemato jokių galimybių ant savo pečių nešti visos naštos. Mums jau įgriso vieniems aukoti pinigus reprezentacinei miesto komandai. Kiek jau buvo kalbėta su miesto valdžia, kiek pastangų įdėta, tačiau miestas skundžiasi, kad biudžetas kiauras, ir nemato jokių paramos galimybių“, – skundėsi D.Gaudiešius.
Kaip įprasta kituose miestuose, reprezentaciniai klubai su miesto valdžia sudaro ilgalaikes rėmimo sutartis. Tai bandoma ir Panevėžyje, tačiau, rodos, jokių prošvaisčių nesimato.
„Siekėme ilgalaikio ir strateginio požiūrio bei sprendimo – ilgalaikės rėmimo sutarties. Tačiau buvo atsakyta, kad ir dabar neturi pinigų, ir ateityje jų nebus. Mums vieniems aukotis yra visiškai kvaila. Tad šiemet nebelaukite iš manęs garantijų, kad komanda gyvuos“, – atvirai kalbėjo D.Gaudiešius.
Paklaustas, kada komanda planuoja pradėti rengtis naujajam sezonui ir ar liks treneris Gintaras Leonavičius, klubo savininkas atsakė: „Dedu visas pastangas, kad treneris G.Leonavičius liktų Panevėžyje. Jis ir pats norėtų tęsti pradėtus darbus. Konkrečios datos nėra, nes viskas priklauso nuo to, ar miestas skirs finansavimą“, – tikino pašnekovas.
Padės kiek galėsPirmais „Techaso“ gyvavimo metais miesto Savivaldybė jam skyrė 275 tūkst. litų. 2009-ųjų Panevėžio biudžete krepšinio klubui nebuvo numatyta nė cento, po metų sulaukta 48 tūkst. litų, o šiemet buvo skirta 55 tūkst. litų.
Vidutinis LKL žaidžiantis klubas iš visuomeninio rėmėjo, t. y. savivaldybės, gauna 400–500 tūkst. litų. Pavyzdžiui, praėjusį sezoną Klaipėdos „Neptūno“ ir Utenos „Juventus“ klubai sulaukė po 0,5 mln. litų paramos, Kauno „Kaunui“ buvo skirta 300 tūkst. litų, o Kauno „Žalgiris“ gavo net 5 mln. litų. Taigi, palyginti su kitais klubais, „Techasas“ yra našlaitis.
Panevėžio vicemeras Gintaras Šileikis tiesiai šviesiai pripažino, kad šiuo metu finansinė situacija yra kritinė ir krepšinio klubui sulaukti paramos nerealu.
„Ar skirsime paramą krepšinio klubui „Techasas“, paaiškės, kai bus perskirstytos Savivaldybės biudžeto lėšos. Bet vien per pirmąjį pusmetį į biudžetą yra surinkta 8 mln. litų mažiau, nei buvo planuota. Tad kol kas nėra jokios perspektyvos. Galbūt kitąmet situacija bus geresnė ir galėsime prisidėti“, – sakė vicemeras.
„Miestui negresia prarasti LKL licencijos. Krepšinis mieste gyvuos, komanda žais, jos pavadinimas gali būti ir kitoks. Pagrindinė Panevėžio krepšinio problema, manau, yra nesusikalbėjimas tarp savininko, rėmėjų ir miesto. Žinau tik viena: kitam sezonui reikia pradėti rengtis ne likus mėnesiui iki starto. Miesto Savivaldybė padės tiek, kiek galės“, – žadėjo G.Šileikis.