19-osiose „Žalgirio“ sporto draugijos finalinėse rajonų varžybose, skirtose Žalgirio mūšiui paminėti, dalyvavo 20 rajonų sportininkai
Žalgirio“ sporto draugijos prezidiumas Jurbarko rajonui žaidynes patikėjo surengti penktą kartą ir, pasak žaidynių vyr. teisėjo rajonų grupėje Petro Valučio, tikrai ne paskutinįjį. Mat išvykdami į namus sportininkai žaidynių organizatoriams sakė, kad jie į Smalininkus norėtų sugrįžti ir kitąmet.
„Vienas tikrai nieko nepadaryčiau. Turim puikų kolektyvą, kuris yra sukaupęs didelę patirtį, organizuojant varžybas. Yra kuo pasiremti, ko paprašyti. Buvo sudarytas žaidynių rajono organizacinis komitetas, kuriam vadovavo rajono savivaldybės meras Ričardas Juška. Pasiskirstėme darbais – vieni buvo atsakingi už mediciną, antri – už komunalinį ūkį, treti – kultūrą, ketvirti – saugumą ir t. t.
Jau kitą dieną po varžybų bus pradėta Smalininkų technologijų ir verslo mokyklos sporto salės ir antrojo bendrabučio renovacija, viskas bus atnaujinta iš pagrindų, todėl mes visada pasirengę priimti žalgiriečių sporto žaidynes. Vienu metu galėtume priimti ir miestų, ir rajonų sportininkus, tiktai iškiltų vienas sunkumas: pritrūktume sporto salių“, - sakė „Žalgirio“ sporto draugijos viceprezidentas jurbarkietis Petras Valutis.
ŠEIMININKAI. Žalgiriečių žaidynėse pagal nuostatus galėjo dalyvauti sportininkai, sulaukę 21-erių metų. Didžiausias krūvis teko Smalininkų technologijų ir verslo mokyklai (direktorė Ina Budrienė), kuri buvo pagrindinis žaidynių centras. Jų sporto bazėje vyko moterų ir vyrų tinklinio, futbolo bei rankų lenkimo varžybos, o krepšinio komandos rungtyniavo Jurbarke.
Dvi dienas Smalininkai gyveno gražia sporto švente. Mokyklos kolektyvas prieš žaidynes nusipjovė žolę, kur reikėjo – pasidažė, tribūnose pakeitė lentas, pasisiuvo naujas vėliavas. Mokyklos sporto bazė ir jos teritorija atsinaujino. Sportininkai dvi dienas gyveno lyg viena šeima.
Per varžybas sportininkai rungtyniavo, o po jų bendravo, užmezgė naujas pažintis. Nebuvo jokių nusiskundimų, tiktai tinklininkai pageidavo, kad varžybos vyktų ne sporto salėse, kuriose nėra kondicionierių, o stadione, tenai įrengus kelias aikšteles.
Per iškilmingą žaidynių atidarymą sportininkus sveikino rajono meras R. Juška ir „Žalgirio“ sporto draugijos prezidentas Vytas Nėnius, atskubėjęs iš teniso varžybų Kaune, kur pats žaidė ir savo amžiaus grupėje kovojo dėl bronzos medalio. Iškilmėse dalyvavo ir naujasis savivaldybės administracijos direktorius Petras Vainauskas, kuriam žalgiriečių sporto žaidynės buvo pats pirmasis sporto renginys, ir jis smalininkiečiams daug pagelbėjo, atliekant kai kuriuos darbus.
Žaidynių dalyviai į varžybų atidarymą ėjo, lydimi Jurbarko Antano Sodeikos meno ir muzikos mokyklos instrumentinio pučiamųjų orkestro „Sodeikietis“ garsų. Smalininkuose viskas vyko vienoje vietoje, sportininkams buvo įrengta lauko kavinė, kurią aptarnavo raseiniškiai, ir visi galėjo bet kuriuo metu pavalgyti.
Varžyboms teisėjavo daugiausiai jurbarkiečiai: futbolo vyr. teisėjas buvo Algis Damušis, moterų ir vyrų krepšinio – Romas Vabalas ir Julius Gečas, sekretoriate irgi dirbo jurbarkiečiai visuomenininkai. Tinklinio varžybas aptarnavo Kauno (vyr. teisėjas Vytautas Jankus) ir Šiaulių teisėjai. Kiekvienoje sporto bazėje nuo ryto iki vakaro budėjo medicinos darbuotojos.
„Žalgirio“ sporto draugija pagamino gražius medalius, kurio vieno kaina 15 Lt., varžybų dalyviams, teisėjams, aptarnaujančiam personalui skyrė maitinimą, arbitrams apmokėjo kelionę į varžybas. Draugijai nereikėjo mokėti tiktai už sporto bazes, kuriomis pasirūpino Jurbarko rajono savivaldybė. Po iškilmingo atidarymo buvo surengta graži vakaronė, kur žaidynių dalyviai galėjo pasišokti, pabendrauti.
„Žalgirio“ draugijos prezidentas Vytas Nėnius negailėjo šiltų žodžių varžybų šeimininkams ir teigė, kad jiems Jurbarkas tinka, o ir jurbarkiečiams patinka, nes ir vietos jaunimas kartu su žalgiriečiais dalyvavo vakaronėje. „Žalgiriada Smalininkuose ir Jurbarke tapo puikiu jaunimo laisvalaikio praleidimu“, - teigė V. Nėnius.
TENISAS. Smalininkuose rungtyniavo rajonų sportininkai, o Kaune tomis pačiomis dienomis vyko teniso varžybos, kuriose žaidė miestų ir rajonų atstovai. Jėgas bandė net 196 įvairaus amžiaus grupių tenisininkai. „Žalgirio“ sporto vadovą V. Nėnių stebino didelis jaunimo grupės tenisininkų ir moterų aktyvumas.
Šiemet buvo pakeistas varžybų formatas ir tai dar labiau pagyvino varžybas. Tenisininkai turėjo rėmėją – kompaniją „Maisto papildai“, kuri papildomai skyrė prizų. Varžybos vyko „Žalgirio“ sporto komplekse ir „Eko“ sporto centre.
Žaidėjai aikštelėse jautėsi ramiai, nes žinojo, kad lietaus atveju kovos nenutrūks, jos vyks uždarose patalpose. „Matėme daugiau naujų veidų – be tradiciškai dalyvaujančių Kauno, Vilniaus, Šiaulių, Telšių, Utenos sportininkų, žaidė ir Trakų, Šalčininkų, Šilutės tenisininkai. Gerai parinkta varžybų data, kadangi visi jau turi daugiau laisvo laiko, nes baigti mokslai, o atostogos niekam netrukdė išbėgti į aikštelę“, - sakė V. Nėnius.
Draugijos prezidentas irgi gana sėkmingai rungtyniavo. Pirmą kovą jis laimėjo, o antrą pralaimėjo alytiškiui Jonui Pangoniui po itin atkaklios kovos. Dėl bronzos medalio susitikta su vilniečiu Romanu Paulausku ir jam pralaimėta po dviejų partijų kovos.
Moterų grupėje kovojo ir viešnia iš Čikagos – buvusi daugkartinė Lietuvos slidinėjimo ir vandens slidžių čempionė bei prizininkė Aniceta Latakaitė-Zamalaitienė, Amerikoje gyvenanti jau daugiau kaip 10 metų. Tenisą jinai pradėjo žaisti vėlai, sulaukusi 62 metų.
Žalgiriados varžybose ši 68-erių metų masažuotoja rungtyniavo antrą kartą, bet savo amžiaus grupėje medalio nepelnė. Tačiau Viešnia liko patenkinta žaidynėmis, jai ypač didelį įspūdį padarė vakaronė, kur buvo galima pabendrauti su visais žaidynių dalyviais.
„Lietuvoje viešėsiu iki rugsėjo 2 -osios dienos, laisvalaikiu ir toliau žaisiu tenisą, rengsiuosi tradicinėms veteranų varžyboms Palangoje“, – sakė A. Zamalaitienė, išauginusi penkis sūnus, kurių trys gyvena Amerikoje, vienas – Anglijoje, o vienas – Lietuvoje.
TINKLINIS. Varžybų vyr. teisėjas kaunietis Vytautas Jankus pastebėjo, kad dar niekada iki šiol nebuvo tokios atkaklios žaidynių moterų ir vyrų tinklinio finalinės varžybos. Kas galėjo pagalvoti, kad visą „auksą“ susižers Klaipėdos r. moterų ir vyrų komandos, laimėjusios visas rungtynes.
Jų komandos žaidėjas puolėjas Raimondas Gudas teigė, kad pergalių laidas – tikėjimas savo sėkme. „Atvažiavome į Smalininkus ir pasakėme, kad nugalėsime. Už kitas komandas buvome stipresni psichologiškai ir morališkai. Mūsų kolektyvas margas: – ir dirbantys, ir studentai. Tačiau visi mylime tinklinį, žaidžiame mėgėjiškai“, - sakė R. Gudas.
Nugalėtojų komandos siela ir smegenys – jungiantieji žaidėjai, kurie puikiai aptarnavo puolėjus. Klaipėdos r. tinklininkai žaidynių čempionais tapo pirmą kartą.
Mažai kas tikėjo, kad po ilgesnės pertraukos sidabro medalius vėl pelnys kupiškėnai, finalinėse varžybose žaidę ketvirtą kartą. Porą metų kupiškėnai nebuvo patekę į finalines varžybas, todėl dabar buvo ištroškę medalių. Tačiau jų komandos žaidėjas, „Valgedos“ įmonės savininkas Valdas Šaprinskas buvo kiek nusiminęs, kad į Smalininkus iš 12 žaidėjų tegalėjo atvažiuoti vos šeši.
Vienas Kupiškio tinklininkų – baldininkas Danas Mykolaitis, kuris ūgis vos ne 2 metrai – visoms komandoms buvo labai neparankus, pramušdavo jų užtvaras. Kupiškėnai žaidžia ir salės, ir paplūdimio tinklinį, prieš aštuonerius metus įsirengė dvi paplūdimio aikšteles.
FUTBOLAS. Atkaklios buvo futbolininkų kovos. Lemiama buvo Kauno r. ir Kaišiadorių r. komandų dvikova. Susitikimas baigėsi lygiosiomis 1:1, o baudinius tiksliau realizavo kauniečiai 3:2. Jie ir tapo nugalėtojais. Tai antroji komandos pergalė žaidynėse. Pirmą kartą Kauno r. sportininkai nugalėtojais tapo 2008 m.
Kaip teigė jų komandos treneris Lionginas Ambrusevičius, komandoje daugiausiai žaidė Domeikavos, Karmėlavos, Ramučių gyventojai. Treneris pripažino, kad sunku buvo žaisti su visomis komandomis: dar buvo nugalėti jurbarkiečiai ir radviliškiečiai (po 2:1) ir sužaista lygiosiomis su ignaliniečiai (1:1).
„Pakilo komandų meistriškumas, o tai visus džiugino, nes žaisti buvo įdomu. Reikėjo įvertinti kiekvieną komandą, dėl taurės teko kaip reikiant pakovoti. Visos komandos atkakliai žaidė iki pačios rungtynių pabaigos. Mums pergalę nulėmė didžiulis noras nugalėti, sportinis pyktis ir dvasia“, - kalbėjo L. Ambrusevičius.
Patikimai rungtyniavo žaidynių čempionų, kurie šiemet laimėjo ir Kauno apskrities čempionatą, vartininkas Tolvydas Mockevičius, puolime pasižymėjo Renaldas Ševčenka (7 įvarčiai). Kaip teigė L. Ambrusevičius, stengėsi visa komanda, vyrai tikrai nusipelnė gražių žodžių. Futbolininkai turi ir rėmėją – Čekijos „Chodovar“ alaus daryklą, kurie nuperka komandai sportinę aprangą, nuveža į varžybas.
NUGALĖTOJAI. Krepšinis – Kretingos moterys (2. Jonava, 3. Mažeikiai) ir Trakų r. vyrai (2. Druskininkai, 3. Šiaulių r.).Tinklinis. Moterys – Klaipėdos r. (2. Lazdijai, 3. Jonava) ir Klaipėdos r. vyrai (Kupiškis, 3. Druskininkai). Futbolas – Kauno r. (Kaišiadorys, 3. Jurbarkas).
Rankų lenkimas. Moterys. Absoliuti kategorija – 1. Ingrida Šidlauskienė (Kl.), 2. Gintarė Stravinskaitė (Šakiai). Vyrai - 1. Žydrūnas Naujokaitis (Šakiai), 2. Marius Toleikis (Kl.), 3. Vaidas Kielaitis (Smalininkai), + 85 kg - 1. Audrius Jokūbaitis (Šakiai), 2. Vilius Liepuonis (Šakiai), 3. Janūrijus Musvicas (Radv.), absoliuti kategorija - 1. Žydrūnas Naujokaitis (Šakiai), 2. Marius Toleikis (Kl.), 3. Klaipėda, 3. Audrius Jokūbaitis (Šakiai).
Kitais metais draugijos žaidynių finalinės varžybss miestų grupėje planuojamos surengti Marijampolėje, o rajonų grupės – Palangoje kartu su asociacijos „Sportas visiems“ festivaliu. O šį savaitgalį Vilniuje vyks žalgiriečių žaidynės miestų grupėje.