sportas.info | 2011 m. liepos 8 d. 14:27 |
Kauno technologijos universitetas vienintelis Lietuvoje siūlo itin perspektyvią sporto inžinerijos studijų programą.
Sunku įsivaizduoti šiuolaikinį sporto klubą, neaprūpintą laikmetį atitinkančia technika ir neturintį specializuoto inžinerinio personalo. Pasaulyje didėja įvairios mėgėjiškos ir profesionalios sporto ir laisvalaikio įrangos poreikis, tuo pačiu auga ir biomechanikos metodų taikymo inžinerijoje reikmė.
Pavyzdžiui, JAV per metus parduodama sporto įrangos, treniruoklių, aprangos, avalynės ir rekreacinės paskirties transporto priemonių ne mažiau kaip už 115 mlrd. dolerių, o Didžiojoje Britanijoje sporto ir laisvalaikio įrangos apyvarta siekia apie 3 milijardus svarų sterlingų per metus.
Dirbančiųjų sveikatos ugdymo, jų darbingumo didinimo, o susirgus – efektyvios reabilitacijos po ligos, fizines negalias turinčiųjų integracijos į visuomenę ir darbo rinką metodai bei priemonės taip pat dideliu mastu sietini su sportu. Orientuojantis į pažangias šalis Kauno technologijos universiteto (KTU) Mechanikos ir mechatronikos fakultete įsteigta vienintelė Lietuvoje sporto inžinerijos studijų programa.
Išsamiau apie ją Vilius Misevičius kalbėjosi su šias studijas kuruojančiu profesoriumi Tadu Toločka.
Kuo abiturientus gali dominti sporto inžinerijos studijos?
Šių studijų specialybinis pagrindas – biomechanika, arba mokslas apie gyvūnų ir žmogaus bei jų organų mechaniką, grindžiamas mechanikos dėsniais, anatominiais ir fiziologiniais gyvo organizmo ypatumais. Šio mokslo šakos yra žmogaus ir sporto biomechanika, kuriomis, kartu su klasikinės mechanikos inžinierijos žiniomis, ir remiasi sporto inžinerija.
Manyčiau, aktyvius ir kūrybingus abiturientus turėtų sudominti ši inžinerijos sritis, apimanti įrangos bei technologijų sportininkams kūrimą ar tobulinimą, sporto judesių tyrimus siekiant didesnio treniruočių efektyvumo bei geresnių sportinių rezultatų. Paminėtina ir galimybė organizuoti ar atlikti vadybinį darbą sporto, laisvalaikio praleidimo, sveikatinimo, neįgaliųjų reabilitacijos, ortopedijos, protezavimo ir kitose srityse, susijusiose su atitinkamu bendruoju ir, suprantama, specialiuoju inžineriniu išsilavinimu.
Svarbus sporto inžinerijos aspektas – žmogaus bei techninių priemonių sąveikos tyrimas, kuriam pasitelkiami tiek eksperimentiniai metodai, tiek kompiuterinio modeliavimo technologijos. Pavyzdžiui, kad galėtų patarti sportininkams ir jų treneriams, sporto inžinerijos specialistai laboratorinėmis ar lauko sąlygomis matuoja ir analizuoja sportininkų techniką naudodami specialią eksperimentinę judesių parametrų registravimo bei apdorojimo, bevielę daugiaparametrės stebėsenos įrangą, modeliuoja žmogų, jo judesius kompiuteriu (sporto įrangos projektavimas bei analizė – taip pat kompiuterizuoti).
Ne mažiau svarbu mokėti vertinti organizmo būseną, suvokti jo fiziologinį adaptyvumą ir taikyti poveikio bei funkcijų palaikymo, plėtojimo (o esant reikalui – kompensavimo) priemones. Sėkmės galima tikėtis, jei žmogaus organizmas suvokiamas kaip kompleksinė adaptyvi dinaminė sistema, kurios funkcionavimas siejamas su fiziologiniais, biologiniais, biomagnetiniais, bioelektriniais, termodinaminiais ir biomechaniniais veiksniais.
Sporto inžinerija – tai mechanikos ir biomechanikos inžinerijos žinios ir gebėjimai, kurie sudaro prielaidas dirbti visur ten, kur reikalingi mechanikos inžinieriai, o ypač tais atvejais, kai reikia spręsti sistemų žmogus – mašina projektavimo ir veikimo analizės problemas. Todėl nenuostabu, kad tenkindami augantį sporto inžinerijos specialistų poreikį pasaulio universitetai rengia vis daugiau minėtos srities bakalurų. Pavyzdžiui, vien Didžiojoje Britanijoje sporto inžinerijos ir sporto technologijų specialistus rengia daugiau nei 20 universitetų (De Montfordo, Leičesterio, Staforšyro, Glazgo ir kt.). Mūsų šalyje sporto inžinerijos studijų programa yra vieninteliame universitete – KTU. Ji sudaryta ir vykdoma bendradarbiaujant su Lietuvos kūno kultūros akademija. Sporto specialistams padedant studentai mokosi biomechanikos, sporto šakų treniravimo teorijos ir metodikos ir įgyja galimybes naudotis šios aukštosios mokyklos baseinu, aikštynais ir kita sporto baze.
Reziumuodamas pasakysiu, kad studijuojant Sporto inžineriją suteikiamas bendrasis universitetinis išsilavinimas; suteikiama žinių apie žmogaus kūno sandarą, jo judėjimo dėsningumus, išmokoma modeliuoti judesį ir matuoti jo parametrus; suteikiama žinių apie tai, kaip padėti žmogui maksimaliai panaudoti savo fiziologines galias sporto ir kitoms reikmėms ir, esant reikalui, jas atstatyti ar kompensuoti; išmokoma mechaninių ir biomechaninių sistemų inžinerinio kūrimo metodų ir jų taikymo sporto ir laisvalaikio techninėms priemonėms projektuoti ir tirti.
Todėl man atrodo, kad ši programa ypač tinka tiems, kurie turi polinkį inžinerijai ir yra neabejingi sportui.
Kokios sporto inžinerijos specialistų karjeros galimybės?
Pirmuosius biomechanikos ir sporto inžinerijos specialistus KTU pradėta rengti 2003 metais. Absolventai, baigę Sporto inžinerijos pagrindinių (bakalauro) studijų programą, įgyja Biomechanikos inžinieriaus kvalifikaciją ir gali dirbti visur, kur reikalingos mechanikos inžinerijos žinios. Tačiau dėl įgytų papildomų specifinių žinių jie gali bendradarbiauti su sporto specialistais ir medikais, o jų galimybės labiausiai atsiskleidžia sporto klubuose, sporto techninės įrangos bei laisvalaikio inventoriaus projektavimo, gamybos, konsultavimo ir prekybos firmose, sporto organizacijose, mokslo ir studijų institucijose. Įgytos specialios biomechanikos žinios taip pat gali būti labai sėkmingai naudojamos ir ten, kur kuriamos ir naudojamos techninės pagalbos neįgaliesiems priemonės, ortopedijos, protezavimo technika.
Tokios technikos ir specialistų paklausa yra didelė ir auga tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Net ir pastaraisiais metais kvalifikuotiems inžinieriams nedarbas negresia.
Sporto inžinerijos bakalauro studijų absolventai gali tęsti studijas mechanikos, biomedicininės inžinerijos ir kitų technologijos mokslų magistrantūroje.
Šiuo metu KTU atsirado viliojanti mechatronikos magistrantūros biomechatronikos specializacijos studijų galimybė. Jos sritis yra objektai, kuriuos sudaro biologinės, mechanikos, elektronikos ir valdymo sistemos, pvz., išmanūs treniruokliai, kompiuteriais valdomi protezai ir pan. Biomechatronika kartu su kitomis mechatronikos specializacijomis priskiriama aukštųjų technologijų sričiai ir Lietuvoje pripažįstama prioritetine kryptimi. Šios srities darbus remia Lietuvos ir Europos Sąjungos institucijos, todėl studentams, pasirinkusiems sporto inžinerijos – biomechatronikos kelią, atsiveria plačios mokslinės ir aukščiausio lygio praktinės veiklos galimybės.
Pirmuosius biomechanikos ir sporto inžinerijos specialistus KTU pradėjo rengti prieš kelerius metus. Supažindinkite su jų sėkmės istorijomis.
Aurelijus Domeika, bendradarbiaudamas su katedros kolektyvu, doktorantūros studijų metu suprojektavo, pagamino unikalų nepusiausvirą irklavimo treniruoklį, ištyrė jo veikimą. Treniruoklis imituoja akademinės valties elgseną vandenyje, nes gali svyruoti vertikaliai ir sukiotis apie išilginę ir skersinę ašis. Tai labai aktualu tiek profesionaliems irkluotojams, tiek ir mėgėjams, siekiantiems lavinti ne tik jėgą, bet ir judesių techniką. Šį treniruoklį būtų galima naudoti ir reabilitacijos tikslais. Jau yra mokslinių straipsnių, kuriuose siūloma panašiais irklavimo treniruokliais treniruotis net kosmose esantiems astronautams. Dabar panašūs treniruokliai pradėti kurti ir kitose šalyse. Mūsų buvęs doktorantas, dabar jau KTU Mechatronikos centro mokslo darbuotojas, kartu dirbantis ir dėstytoju, kėlė kvalifikaciją Švedijoje ir JAV.
Deividas Šatikas puikiai atliko su jo pomėgiu – futbolu – susijusius bakalauro ir magistro baigiamuosius darbus – suprojektavo, pagamino ir ištyrė anglies pluošto antblauzdį futbolininkams, skirtą padėti išvengti dažnai pasitaikančių traumų. Šiais darbais ir sėkmingomis studijomis pelnė vardinę mecenato E. K. Jarašūno stipendiją. Šiuo metu sėkmingai dirba prestižinėje ortopedinės technikos įmonėje UAB „Baltic Orthoservice“ bei gilina žinias KTU doktorantūroje.
* * *
Mielas abituriente, KTU Mechanikos ir mechatronikos fakultete (Kęstučio g. 27, Kaunas) rinkis įdomią europietišką „Sporto inžinerijos“ bakalauro studijų programą Apie ją išsamiau galima sužinoti interneto svetainėje http://www.mechanikas.mf.ktu.lt/imech/sporto_inz.htm arba elektroniniu paštu parašius laišką adresu: tadas.toločka@ktu.lt.