Aukštadvaryje 16-ą kartą vyko VGTU rektoriaus taurės metikų daugiakovės varžybos, kuriose dalyvavo nemažai garsių praeityje lengvaatlečių
Dėl apdovanojimų rungtyniavo 26 sportininkai (6 moterys ir 20 vyrų). Jų laukė šešios rungtys: rutulio stūmimas, disko, ieties ir kūjo metimai bei rutulio metimai per galvą ir iš priekio. Puikioje Vilniaus Gedimino technikos universiteto sveikatingumo bazėje Aukštadvaryje, tikrame gamtos prieglobstyje sportininkai ne tiktai rungtyniavo, bet ir draugiškai bendravo, kadangi metikai nuo seno garsėja kaip viena šeima.
TRADICIJA. Per iškilmingą varžybų atidarymą VGTU rektorius, profesorius Romualdas Ginevičius pasidžiaugė, matydamas jau gerai pažįstamus veidus. „Jūs likote ištikimi savo jaunystės pomėgiui. Kur kietas kūnas, ten gera dvasia“, – kalbėjo rektorius ir sportininkams pirmiausiai linkėjo gražaus bendravimo, nes rezultatai visada būna gražūs.
VGTU kūno kultūros katedros vedėjas, profesorius Povilas Tamošauskas akcentavo, kad kartais tradicijos ne taip lengvai būna kuriamos. „Tačiau šitai gražiai tradicijai, kuriai jau 16 metų, mes, kol dar bus gyvi, tikrai neleisime užgesti“, – teigė P. Tamošauskas.
Kasmet VGTU leidžia metų kalendorių, jame šiemet vietos surasta ir metikų varžyboms – nuotraukoje užfiksuotas praeityje daugkartinio Lietuvos dešimtkovės čempiono vilniečio Antano Černiausko efektingas metimas.
Šios varžybos – tai tarsi įžanga į būsimuosius svarbiausius metų startus, kadangi senjorų laukia pasaulio ir Europos lengvosios atletikos čempionatai, kuriuose ne vienas žada dalyvauti. Aukštadvaryje sportininkai turėjo puikią progą pasitikrinti, kaip jie yra pasirengę sezonui, kokia jų sportinė forma. Na, ir, žinoma, pabendrauti prie alaus bokalo, išsimaudyti ežere, pasikaitinti pirtelėje.
NUGALĖTOJAI. Šias varžybas organizavo VGTU kartu su sporto klubu „Metikas“. Universitetas už 2 tūkst. Lt nupirko naujo sportinio inventoriaus. Stipriausiems netrūko įvairiausių apdovanojimų. Varžybose teisėjavo kone visi šios aukštosios mokyklos Kūno kultūros katedros dėstytojai, o jiems vadovavo varžybų vyr. teisėjas, energingasis Jonas Pečiūra.
Rungtyniavo įvairaus amžiaus metikai, o nugalėtojai buvo nustatomi pagal atitinkamą koeficientą. moterų varžybas antrus metus iš eilės laimėjo vilnietė Valda Morkūnienė (226,42 tšk.), aplenkusi savo bendramintes Austrą Mikelytę (215,69) ir Birutę Keršulienę (212,48).
Vyrų varžybose nenugalimas buvo A. Černiauskas (333,31), antrą vietą užėmė daugkartinis šių varžybų laimėtojas, VGTU docentas Kęstutis Vislavičius (309,60), o trečią – Saulius Svilainis (279, 86). Pajėgiausius metikus apdovanojo rektorius R. Ginevičius ir katedros vedėjas P. Tamošauskas.
NOSTALGIJA. Vis dar rutulio iš rankų nepaleidžia buvusi daugkartinė Lietuvos čempionė, keturis kartus gerinusi Lietuvos rekordą (geriausias rezultatas – 19.36) Birutė Keršulienė. Dabar jinai jau 36-us metus dirba Vilniaus Jeruzalės vidurinėje mokykloje kūno kultūros mokytoja. Turi sportininkų būrelį ir po pratybų su mokiniais ima į rankas svorius, kuriuos pamėto mokyklos stadionėlyje.
„Pagrindinis mano šių metų startas – pasaulio veteranų čempionatas Sakramente (JAV), rutulį tenai stumdysiu liepos 9 d. Jėgas bandysiu ir Europos lengvosios atletikos veteranų čempionate Italijoje, kuris vyks rugsėjo mėnesį. Man šios varžybos Aukštadvaryje labai svarbios, matysiu, kur dar reikia pasitobulinti. Savo rezultatais dabar nesu labai patenkinta, buvo nemažai kliūčių rengiantis šiam jėgų patikrinimui“, – sakė B. Keršulienė, triskart pasaulio veteranių čempionė.

Į veteranių sportą ši įžymioji Lietuvos rutulio stūmikė įsiliejo prieš 22 metus, kai sulaukė 40 metų. „Sveikatos visada turėjau, jinai man niekada nebuvo problema. Sportuosiu tol, kol galėsiu, o kai nesportuosiu – tikrai darysiu mankštas, juk nebūtina vien tiktai stumdyti rutulį.
Veteranių judėjime aktyviai pradėjau dalyvauti todėl, kad labai traukė bendravimas su sporto žmonėmis, senais draugais. Visus kviečiame į mūsų klubą „7+10“ prisiminti savo jaunystės ir visiems pabūti kartu. Aukštadvaris labai puiki vieta tokiems susitikimams“, – teigė B. Keršulienė.
SUMANYMAS. Nuo vasario mėnesio vėl pradėjęs sportuoti buvęs daugkartinis Lietuvos kūjo metimo čempionas ir prizininkas, o dabar dviejų medicinos klinikų Antakalnyje ir Žvėryne savininkas vilnietis Leonardas Varnas dabar varžybose buvo septintas. Gydytojui buvo sunku konkuruoti su nesenstančiuoju ir aktyviai sportuojančiu Antanu Černiausku, daugkartiniu šių varžybų laimėtoju Kęstučiu Vislavičiumi, Linu Kulboku ar Kęstučiu Buiviu.
Tačiau gydytojas stengėsi pasiekti savo geriausius rezultatus. Šiemet L. Varnas dalyvavo Europos žiemos lengvosios atletikos veteranų čempionate Belgijoje ir užėmė penktą vietą. Jis puoselėja vieną gražią idėją. Švenčionių rajone renovavo senus tėvo namus, įsirengė du sektorius ir rugpjūčio 3 d. galvoja surengti puikaus praeityje kūjo metiko, profesoriaus Jano Jaščianino taurės varžybas.
„Sektoriai yra, miegamųjų dviaukščiame tėvo name galiu įrengti daugybę. Aplinka fantastiška – upė, senas malūnas, pirtis, židiniai. Janas Jaščianinas – puikus mano draugas, parengė 18 profesorių, kuravo ir mano disertaciją. Jis vertas, kad būtų surengtos jo taurės varžybos“, – įsitikinęs L. Varnas.
SUNKUMAS. VGTU medžiagų atsparumo katedros docentas daktaras Kęstutis Vislavičius prakalbo apie tai, kad veteranams išvykti į pasaulio ir Europos čempionatus kasmet darosi vis sunkiau. Šiemet jis norėtų dalyvauti pasaulio veteranų lengvosios atletikos čempionate JAV. Tačiau ...
„Pasakykit, kuris pensijinio amžiaus žmogus už savo pinigus galėtų nuvykti į Ameriką ir dalyvauti varžybose? Dabar rėmėjus sunku susirasti, o kelionė į Sakramentą kainuotų netoli 4 tūkst. Lt. Du kartus Australijoje (1994 m.) ir Ispanijoje (2005 m.) man pavyko tapti meistrų čempionu, o šiemet į čempionatą jau nevyksiu. Kita vertus, mano kūnas sveikas, raumenų dar turiu, bet kartais ima ir sušlubuoja pagrindinis varikliukas – širdelė“, – apgailestavo docentas.
Jis pasidžiaugė, kad VGTU – jo antrieji namai (universitete dirba jau beveik 40 metų) rengia Rektoriaus varžybas, pagerbia įžymius praeityje Lietuvos metikus. Per šias varžybas sportininkai mėtė ne klasikinius kūjus, diskus ir tai sportininkams teikė daug emocijų. K. Vislavičius – vienas tų, kuris sugalvojo šias varžybas ir prieš 16 metų parengė jų nuostatus.
"Manau, kad mėgėjiškame sporte ateitis priklauso būtent ne klasikinėms rungtims. Man, tarkime, visiškai neįdomu, kaip keliama štanga, bet įdomu, kaip galiūnai tampo mašinas. Vyrai demonstruoja jėgą, tokios varžybos ir patiems sportininkams, ir žiūrovams yra įdomesnės, patrauklesnės. Dabar lengvosios atletikos metimų rungčių įvairovė yra gana didelė, tai pajutome visi dalyvavę varžybose Aukštadvaryje“, - tikino K. Vislavičius.