Tryliktą kartą Kaune buvo surengtos Monrealio olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojos Eleonoros Kaminskaitės atminimo irklavimo varžybos
Šių metų sausio 29 d. E. Kaminskaitei būtų sukakę 60 metų, tačiau jau seniai (nuo 1986) jos nebėra tarp gyvųjų. Olimpinių žaidynių, pasaulio čempionatų sidabro ir bronzos medalių laimėtoją, du kartus SSRS čempionę pasiglemžė sunki liga.
E. Kaminskaitė – viena geriausių visų laikų Lietuvos porinio irklavimo meistrių. Gerai irklavo ir vienvietę, ir porinę dvivietę, ir porinę keturvietę.
Bet Eleonora labiausiai mėgo irkluoti porinę dvivietę. Iš pradžių vieną sezoną irklavo su vilniete Genovaite Ramoškiene, vėliau – su leningradiete Liudmila Parfionova. „Tikrai didesnį malonumą jaučiu, irkluodama porinę dvivietę. Tada labiau pasitikiu savo jėgomis, ne taip jaudinuosi prieš startą. Irkluojant dvivietę, atsakomybė tekdavo abiem, didesnis bei ilgesnis būdavo ir pergalės džiaugsmas, greičiau užmiršdavau nesėkmes“, – dar 1979 m. sakė E. Kaminskaitė.
PERMAINOS. Garsiosios irkluotojos jaunystėje figūravo lengvoji atletika. Todėl neatsitiktinai būsimoji olimpinių žaidynių medalininkė ir stojo studijuoti į Lietuvos kūno kultūros institutą (LKKI) lengvosios atletikos. Tačiau nesėkmingai. Susižeidė pirštą, jį teko operuoti. Bet gerai sudėtą, tvirtą merginą iš Stakliškių nužiūrėjo tuometis LKKI Irklavimo katedros vedėjas Leonas Aleksandravičius, jis ir pasiūlė jai studijuoti irklavimą.
NUOTAIKOS. Pirmąja trenere tapo Janina Aleksandravičienė. Svariausias E. Kaminskaitės laimėjimas – Monrealio olimpinių žaidynių bronzos medalis, irkluojant porinę dvivietę su G. Ramoškiene. Medalis abiem suteikė daug džiaugsmo, bet buvo ir nusivylimo. Kaunietė galvojo apie dar aukštesnę vietą. Mūsų irkluotojos nesunkiai laimėjo parengiamąsias varžybas ir iš karto pateko į finalą, tačiau jo reikėjo laukti net penkias dienas. Mūsų sportininkės, belaukdamos starto, „perdegė“.
„Eleonora buvo nepaprastai kantri, atkreipiau dėmesį į jos nepaprastą užsispyrimą, tvirtą valią. Ji turėjo labai daug gerų savybių. Nepasakyčiau, kad buvo labai techniška, mudviem techniką nuolat tekdavo tobulinti per pratybas. Irklavome, kaip sakoma, per negaliu, ir savo pasiekėme“, – prisimena G. Ramoškienė.
ATMINIMAS. Pagerbdami šviesų garsios irkluotojos E. Kaminskaitės-Ruokienės atminimą, Kauno kūno kultūros ir sporto skyrius bei Irklavimo mokykla rengia jos atminimo varžybas, kuriose dalyvauja jaunimas, suaugusieji ir veteranai. Olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojos nuotrauka pakabinama Irklavimo mokyklos stende.
Visi, pažinoję Eleonorą, prisimena ją kaip labai darbščią, nuoširdžią, kuklią ir pareigingą didelio meistriškumo irkluotoją. Sportininkai per jos atminimo varžybas padeda gėlių ant jos kapo, uždega žvakę. Šįkart garsiosios irkluotojos vaikų nebuvo, todėl buvo pagerbta jos pirmoji trenerė J. Aleksandravičienė ir sesuo Genovaitė Kaminskaitė-Alaburdienė.
LYDERIAI. Geriausiems irkluotojams netrūko prizų. Patiems geriausiems buvo įteikti Lietuvos ir Vengrijos UAB „Brača-Sport“ irklai.
Varžybų laimėtojais 1 000 m distancijoje tapo: vyrų porinių dviviečių varžybose – kauniečiai Vytautas Butkus ir Algirdas Bendaravičius (treneriai Vytautas Butkus ir Vytautas Valiauskas), dviviečių be vairininko – kauniečiai Petras Maciulevičius ir Aurimas Marčenka (treneriai Vidmantas Striška ir Valdas Vilkelis), o vienvietę geriausiai irklavo Kauno rajono sportininkas Aurimas Dambrauskas (treneriai E. ir A. Lavickai).
Moterų porinių dviviečių varžybas laimėjo trakietė Milda Valčiukaitė (treneris Tomas Valčiukas) su kauniete Ieva Adomavičiūte (treneriai Vytautas Valiauskas ir Vytautas Butkus), moterų dviviečių be vairininko – kaunietės Indrė Čibulskytė ir Giedrė Rakauskaitė (treneriai E. ir A. Lavickai), o vienviečių – Kauno irklavimo mokyklos auklėtinė, 2010 m. pasaulio jaunimo čempionė Donata Vištartaitė (treneriai Nijolė Savickytė ir Algirdas Arelis).
Varžybose savo jėgas bandė ir veteranai Birutė Gečiauskienė, Judita Kačinauskienė, Audronė Dumšienė, Nijolė Savickytė, Nijolė Kondrotienė, Vida Stačkutė, Alfredas Raščius, Povilas Skrivelis, Vytautas Lakštauskas, Rimantas Bakas, Aurimas Katkevičius, Nerijus Katkevičius ir Raimundas Kernazickas.