Sočio olimpinės žaidynės vyks 2014 metais. Žadama, kad jos bus pačios brangiausios per visą baltųjų olimpiadų istoriją.
Būsimojoje olimpinių žiemos žaidynių sostinėje dvi dienas lankėsi Lietuvos sportinė delegacija: Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) generalinio direktoriaus pavaduotojas Vytautas Vainys, KKSD Investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjas Mykolas Kačkanas, Lietuvos sporto federacijų sąjungos generalinis sekretorius Valentinas Paketūras ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto vyr. referentė žiemos sporto šakoms, Kalgario olimpinė slidinėjimo čempionė Vida Vencienė.
Pakalbinome LSFS generalinį sekretorių V. Paketūrą
Iki Sočio olimpinių žiemos žaidynių dar daug laiko, tačiau jau lankėtės olimpinių žaidynių sostinėje. Koks buvo pagrindinis kelionės tikslas?
Šiemet Rusijos olimpinis komitetas švenčia savo 100-ąsias įkūrimo metines ir ta proga organizuoja daug įvairių sporto renginių. Paskutiniai jubiliejiniai renginiai vyks vasarą. Sočyje bus surengta Tarptautinio olimpinio komiteto sesija, po kurios visi dalyviai atskirais lėktuvais bus skraidinami į Kremlių, kur vyks didžiulės jubiliejaus iškilmės.
Pagrindinis mūsų kelionės tikslas – dalyvauti tarptautiniame seminare „Sportas ir verslas“ ir susipažinti su statomomis olimpinėmis žiemos sporto bazėmis. Sočis balandžio pradžioje mus pasitiko 15 laipsnių šiluma.
Kaip manote, ar Sočis deramai pasirengs olimpinėms žiemos žaidynėms?
Neabejoju, kad taip. Kurortiniame Sočyje nebuvau buvęs, tačiau V. Vencienė ir M. Kačkanas teigė, kad pasikeitimai būsimoje olimpinių žiemos žaidynių sostinėje dideli. Dabar miestas primena statybinę aikštelę, visur vyksta didžiulės statybos, viskas išrausta, daroma iš naujo.
Rusai prasitarė, kad per 15 metų nuo Krasnodaro iki Sočio į žemes bus investuota apie 80 mlrd. JAV dolerių. Vien tik į Sočio olimpinių žiemos žaidynių infrastruktūrą iš pradžių buvo planuojama investuoti 6 mlrd. JAV dolerių, vėliau – 12 mlrd., o naujausiais duomenimis – jau 33 mlrd. JAV dolerių.
Patys matėme – statomos elektrinės, nes reikės daug energijos, jų statybai jūros dugnu bus pratęsti dujotiekiai. Kasami keliai, tuneliai, tiesiami geležinkeliai. Jau baigtas statyti naujasis Sočio oro uostas, kuriame viskas atnaujinta.
Antrą dieną mus nuvežė į kalnus pasižiūrėti olimpinių sporto bazių. Ten ir vėl įspūdingas statybų mastas. Iki vietos važiavome 2 val., keliukai buvo labai siauri. Tačiau keliai tiesiami, o kai darbai bus baigti, traukinys iš oro uosto į kalnus nuveš per 20 minučių, autobusas – per pusvalandį. Veiks šeši tuneliai, kai kurie jų jau pastatyti.
Pagrindinė problema – kaip iš Sočio nuvežti olimpiečius ir žiūrovus į pagrindines sporto bazes – tikrai bus išspręsta. Nuo oro uosto iki Juodosios jūros – gal tik 3 km, ateityje Sočis turėtų tapti pasaulinio lygio kurortu. Iš kalnų per 30 minučių bus galima nusileisti ir maudytis šiltoje jūroje.
Kokį susidarėte vaizdą, apžiūrėję olimpines žiemos sporto bazes?
Viskas įspūdinga. Sporto bazė statoma valstybės ir verslininkų lėšomis. Naujausiais šiuolaikiniais keltuvais buvome pakilę į aukštikalnes, kur vyks kalnų slidinėjimo, šuolių nuo tramplino (rengiami trys tramplinai) varžybos. Kalnų slidinėjimo bazė jau įrengta, sporto entuziastai ja jau naudojasi, čia treniruosis Rusijos ir kitų šalių kalnų slidininkai. Aplinkui gausu sniego, aukštikalnėse jis laikosi iki birželio 15 dienos.
Apačioje, maždaug 300 m žemiau, veiks dar viena slidinėjimo bazė, kur vyks slidinėjimo ir biatlono varžybos. Kalno papėdėje statomas vos ne visas miestas – įvairios architektūros daugiaaukščiai viešbučiai, apartamentai, kurie bus parduodami užsieniečiams ir pasiturintiems rusams. Vieno kvadratinio metro kaina – apie 10 tūkst. litų.
Kur bus pastatytas olimpinis kaimelis?
Tarp Juodosios jūros ir oro uosto esančiame parke. Dar nepradėtos statybos tų pastatų, kuriuose gyvens slidininkai, biatlonininkai, šuolininkai nuo tramplino, čiuožėjai. Netoli olimpinio kaimelio iškils šeši ar septyni didžiuliai nauji pastatai. Jau uždengtas pagrindinės ledo ritulio arenos stogas, tai bus lašo formos įspūdingas statinys.
Ledo ritulio varžybos vyks dviejose aikštėse. Po stogu statomos kerlingo, dailiojo ir greitojo čiuožimo arenos. Statomas ir 40 tūkst. vietų stadionas, kuriame vyks žaidynių atidarymas ir uždarymas. 2118 m. jame vyks pasaulio futbolo čempionato varžybos. Sočyje iki 2018 m. turėtų būti įrengta „Formulės-1“ trasa, čia planuojama surengti vieno etapo varžybas.