Mindaugas Augustis (Delfi.lt) | 2011 m. balandžio 20 d. 17:21 |
Lietuvos teniso rinktinės narės tiki, kad Federacijų taurės varžybose Egipte gali iškovoti kelialapį į aukštesnę grupę.
25-erių tenisininkė Lina Stančiūtė Lietuvoje vis dar neturi lygiaverčių varžovių, tačiau dvejus metus trunkantis nuopolis tarptautinėje arenoje verčia sportininkę pagalvoti ir apie ankstyvą karjeros pabaigą. „Šiemet dar bandysiu užsikabinti ir, jei pavyks pakilti reitinge, žaisiu toliau. O jei nepavyks, visko gali būti“, – teigė žaidėja, po dviejų savaičių vesianti į priekį Lietuvos rinktinę moterų teniso Federacijų taurės turnyre.
Duonai uždarbiauja klubuose
Nors Lietuvos trispalvė dėl žaidėjų stygiaus trejus metus neplazdėjo neoficialiu pasaulio komandiniu čempionatu laikomose Federacijų taurės varžybose, L. Stančiūtė žaidimo tokiuose turnyruose patirties yra sukaupusi iki valiai.
Dar būdama keturiolikos debiutavusi Lietuvos rinktinėje, vilnietė neabejoja, jog jos komanda jau pirmuoju bandymu gali pakilti iš žemiausio Federacijų taurės diviziono – Europos-Afrikos zonos trečiosios grupės.
„Manau, kad turime gerus šansus kovoti dėl patekimo į aukštesnę grupę“, – sakė L. Stančiūtė.
Nors prieš gegužės 2-7 d. Egipto sostinėje Kaire vyksiantį turnyrą pirmoji Lietuvos raketė kupina optimizmo, pačios L. Stančiūtės teniso dievai kol kas nelepina – sportininkė kuo toliau, tuo mažiau turi progų šypsotis.
2009 metais pasiekusi savo karjeros viršūnę – 197 vietą pasauliniame WTA reitinge, vėliau L. Stančiūtė be perstojo ritosi rikiuotės pakopomis žemyn. Pralaužti ledų 548-ą poziciją WTA reitinge dabar užimančiai lietuvei nesiseka ir šiais metais: ties turnyrų kvalifikacijos barjerais klupusi tenisininkė tik sykį pateko į pagrindines varžybas, bet pralaimėjo jau pirmajame jų rate.
Negana to, prieš dvi savaites L. Stančiūtę užklupo sveikatos problemos – treniruodamasi Vilniuje ji pasitempė kirkšnį.
„Gydytojai sako, kad turėčiau ilsėtis, bet sportininkams tai daryti labai sunku“, – šyptelėjo tenisininkė, dar neapsisprendusi, ar šį savaitgalį vyks į suplanuotas varžybas Minske (Baltarusija).
Šio sezono pradžia jums ir vėl nebuvo sėkminga. Kaip pati vertinate dabartinį savo karjeros etapą?
Manau, kad tokiam sezono startui įtakos turėjo praėję metai, kurie man nebuvo geri. Buvo labai daug pralaimėjimų, nesėkmių. Sunku atsigauti morališkai, bet treniruojuosi daug ir intensyviai. Tikiuosi, kad dabar kilsiu tik į viršų.
25 metai – tenisininkų brandos amžius. Kodėl pastaruosius dvejus metus jūsų karjeros kreivė leidosi žemyn?
Gyvenime pasitaikė įvykių, kurie neleido šimtu procentų susikoncentruoti į sportą. Galbūt ir treniruočių procesą pasirinkau neteisingai. Be to, dažniausiai pralaimiu po trijų setų kovos – trūksta ir sėkmės. O kai ilgesnį laiką renki vien pralaimėjimus, pradedi nepasitikėti savimi, ir iš tos padėties labai sunku išbristi. Anksčiau vaikščiojau pas sporto psichologą, ir buvo visai gerai. Galbūt reikėtų vėl tai daryti.
Praeityje turėjote galimybę pasirinkti, kokiu keliu žengti tolyn. Ar dabar sprendimas mėginti prasimušti kartu su treneriu ir tėčiu Antanu Stančiumi atrodo teisingas?
Nežinau. Dirbau su tėčiu, ir man viskas patiko. Žinote, kai kažką darai, atrodo, kad sekasi gerai, o vėliau pradedi galvoti, kas būtų, jeigu būtų. Bet aš dėl nieko nesigailiu, gal man tiesiog nebuvo lemta.
Mintys apie atsisveikinimą su tenisu dažnai aplanko?
– Žinoma, jos ateina. Neinu jaunyn, man jau ne aštuoniolika metų. Pagalvoju, kad gal jau reikėtų imtis ko nors kito. Bet šiemet dar tikrai bandysiu užsikabinti ir, jei pavyks pakilti reitinge, žaisiu toliau. Norėčiau susigrąžinti pozicijas, kurias turėjau anksčiau, patekti į antrąjį reitingo šimtuką. Pakaktų gerai sužaisti keliuose turnyruose. Kas būtų, jei nepavyktų to padaryti? Galvosiu, visko gali būti.
Artimieji įkalbinėja toliau sportuoti?
Manęs labai įkalbinėti nereikia. Pati noriu dar pabandyti. Tiesa, jei užsimenu apie pabaigą, aplinkiniai sako, kad neskubėčiau. Juk man 25-eri, o ne, tarkime, 35-eri.
Kokie tolesni jūsų planai po Federacijų taurės turnyro?
Turėsiu atstovauti klubams Vokietijoje ir Prancūzijoje, nes reikia iš kažkur gauti pinigų. Taip darau jau keletą metų, kadangi finansinė padėtis nėra labai lengva, iš valstybės negaunu nieko. O vėliau dalyvausiu turnyruose ir bandysiu gerinti savo reitingo poziciją.
Vyrų tenisą Lietuvoje ūmi populiarumo banga nunešė toli į priekį. Ko reikėtų, kad moterys pradėtų vytis vyrus?
Pirmiausia, reikia tokio lyderio kaip Ričardas Berankis. Tikiuosi, kad kas nors iš jaunųjų tenisininkių pasieks daugiau už mane. Tuomet ir moterų tenisas būtų populiarus.
Egipte žais pragarišku tempu
Kartu su L. Stančiūte Federacijų taurės turnyre Kaire Lietuvos komandą sudarys 24-erių Aurelija Misevičiūtė (be reitingo) bei dvi rinktinės debiutantės: šešiolikmetė Joana Eidukonytė (WTA-1081) ir 17 metų Lina Padegimaitė (be reitingo).
Žemiausioje varžybų pakopoje startuosiančių merginų antrasis debiutas Lietuvos teniso sąjungai (LTS) kainuos per 30 tūkst. litų.
„Gerai, kad nebeturime kur kristi“, – juokėsi rinktinės kapitonė Edita Liachovičiūtė.
Kaire lietuvių laukia sekinantis dvikovų maratonas – mažiau nei per savaitę komandai gali tekti sužaisti net penkis mačus.
„Varžybų sistema – žiauri. Tarptautinė teniso federacija (ITF) dėl jos sulaukia daug kritikos“, – teigė LTS prezidentas Ramūnas Grušas.
Startuoti turnyre turėjo net vienuolika rinktinių, tačiau Islandijos ir Maltos ekipos į Kairą nusprendė nevykti. Todėl lietuvės po Egipto saule žais kartu su Airijos, Moldovos, Juodkalnijos, Norvegijos, Alžyro, Egipto, Tuniso ir Pietų Afrikos Respublikos tenisininkėmis.
Gegužės 1 d. ištraukus burtus devynios komandos bus suskirstytos į dvi grupes, iš kurių po dvi ekipas pratęs kovą mačuose dėl kelialapių į aukštesnį divizioną. Tokią teisę pelnys dvi geriausios turnyro rinktinės.
Didžiausias rūpestis – saugumas
„Vyrai jau parodė savo charakterį, atėjo laikas ir moterų tenisui atgimti. Tikrai nenorime tik dalyvauti, mūsų tikslas – jei ne šiais, tai kitais metais patekti į aukštesnę grupę“, – sakė R. Grušas.
Anot E. Liachovičiūtės, lietuvių galimybės palypėti pakopa į viršų yra realios.
„Surinkome pačią geriausią Lietuvos tenisininkių sudėtį. Pagal žaidėjų reitingus užimame antrą vietą po PAR komandos. Taip, turime dvi nereitinguotas žaidėjas, tačiau tokia pati situacija yra beveik visose ekipose, su kuriomis reikės varžytis“, – kalbėjo rinktinės kapitonė.
Pasak jos, dėl įtempto turnyro tvarkaraščio progą išmėginti jėgas Kaire turės visos keturios Lietuvos tenisininkės. E. Liachovičiūtė vylėsi, kad jos komandos ramsčiu bus ne tik L. Stančiūtė, bet ir prieš šešerius metus į JAV išvykusi klaipėdietė A. Misevičiūtė.
„Aurelija toliau sportuoja klube, yra geros formos, tik nedalyvauja WTA turnyruose“, – sakė E. Liachovičiūtė.
Federacijų taurės varžyboms Lietuvos tenisininkės ruošiasi individualiai – sportininkės į trumpą treniruočių stovyklą Vilniuje susiburs tik prieš skrydį į Egiptą. Kelias dienas išmėginti Kairo grunto aikštyną lietuvės turės ir prieš pat turnyro startą.
„Nerimaujame tik dėl to, kad mūsų ten nesusprogdintų ir nepadegtų. Egiptas tikrai nėra ta vieta, kur dabar norėtųsi važiuoti“, – kelione į politinių neramumų krečiamą šalį nesižavėjo E. Liachovičiūtė.
Dėl saugumo sumetimų varžybų organizatoriai netgi nusprendė perkelti turnyro vietą iš Kairo centro į arčiau oro uosto esantį miesto rajoną.