Viešas transliacijas didelėse miestų erdvėse tikėjęsi surengti verslininkai turbūt negaus teisės transliuoti varžybas. Transliacijų teisę pasiliks rengėjai
Iki Europos vyrų krepšinio čempionato likus kiek daugiau nei keturiems mėnesiams, jo organizatoriai sako pagaliau jaučiantys vis didėjantį šalies verslo susidomėjimą. O verslininkai stebisi apribojimais ir draudimais.
Transliacijos tik su licencijomisDaugelis šalies maitinimo, pasilinksminimo ir laisvalaikio įstaigų, kaip ir per kiekvieną reikšmingesnį sporto renginį, taip ir šįsyk, ko gero, jau suplanavo rodyti krepšinio transliacijas. Tačiau šįkart, pasirodo, viskas gali būti kiek kitaip.
"Barai, kavinės ir kitos įstaigos, kur telpa iki 500 žmonių, kad galėtų transliuoti čempionatą, turės pasirašyti sutartį su signalo tiekėju. Jei planuojami vieši renginiai, tarkime, Rotušės aikštėje, per kuriuos bus norima rodyti krepšinio transliaciją, tam reikės licencijos iš čempionato transliavimo teises turinčios įmonės", – per konferenciją Vilniuje verslininkams aiškino Europos krepšinio čempionato organizacinio komiteto rinkodaros grupės vadovas Ernestas Alesinas.
Anot jo, nebus gaudomi verslininkai ir reikalaujama licencijų iš tų, kurių kavinėje, tarkime, telpa 100 žmonių, o lauko kavinėje telpa kad ir daugiau nei pusė tūkstančio. Tačiau viešas transliacijas didelėse miestų erdvėse tikėjęsi surengti verslininkai veikiausiai negaus teisės transliuoti varžybas: viešus renginius bus leidžiama organizuoti, tačiau be teisės transliuoti varžybas. Transliacijų viešose erdvėse teisę sau nori pasilikti organizatoriai. Taip esą daroma dėl kelių dalykų.
"Norime apriboti viešų erdvių, kuriose vyks krepšinio transliacijos, skaičių dėl saugumo. Mes esame atsakingi už čempionato organizavimą ir turime užtikrinti visų saugumą per jį. Kitas dalykas, turime apsaugoti investicijas į pramogų zonas, kuriose vyks varžybų transliacijos po atviru dangumi", – aiškino E.Alesinas.
Pramogų zonos veiks tik varžybų dienomis šalia Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Alytaus ir Šiaulių arenų. Miestiečiai ir svečiai jose bus laukiami nuo 13 iki 24 val. Priklausomai nuo rezultatų, čempionato organizatoriai planuoja įrengti daugiau viešų transliacijų zonų. Į pramogų zonas, jose būsiančius ekranus ketinama investuoti 1,5 mln. litų, vien ekranai kainuos apie ketvirtį milijono.
Jokių reklamųArenose ir puskilometrio spinduliu aplink jas per rungtynes negalės būti jokios reklamos, išskyrus oficialių čempionato ir FIBA rėmėjų reklamą. Visų arenų, išskyrus Vilniaus, statytojai jau žinojo šį reikalavimą, tad sudarydami sutartis dėl reklamos naujose arenose įtraukė šią išlygą. Ši problema skaudžiausia Vilniaus "Siemens" arenai. Čia teks uždangstyti visas reklamas ir visus prekės ženklus ant arenoje esančių barų iškabų, VIP ložių ir pan. Čempionato organizatoriai paminėjo ne vieną atvejį, kai kitose šalyse per analogiškas varžybas FIBA rėmėjų konkurentai reklamuodavosi neleistinose vietose ir būdavo priversti tas reklamas pašalinti. FIBA interesams per čempionatą Lietuvoje atstovaus ir juos gins net dvi advokatų kontoros.
"Pažeidimų atveju bus FIBA ar jai atstovaujančių advokatų kreipimasis į Vyriausybę", – dėstė E.Alesinas.
Šalies verslininkai taip pat negali kaip panorėję naudoti čempionato ar FIBA simbolikos, ženklų, tarkime, pasisiūdinti čempionato simbolio Amberio kostiumo ir dalyti skrajučių, kviečiančių eiti į barą žiūrėti transliacijų.
Šis čempionatas, pasak E.Alesino, išsiskiria tuo, kad pirmąkart FIBA suteikė išimtinę teisę visą čempionato atributiką gaminti Lietuvoje. Atributikoje nebus matyti jokių komercinių ženklų, išskyrus FIBA ir čempionato ženklus.
Galimybė versluiNors yra daug apribojimų, čempionato organizatoriai suteikė nemokamą galimybę šalies verslui oficialiai pasinaudoti čempionato vardu. Maitinimo įstaigos, taksi įmonės ir kiti verslo atstovai galės gauti "Basketball Friendly" (draugiškas krepšiniui – angl.) lipduką. Apie tokio lipduko savininką bus pateikiama informacija ir portale "Fan Space" (sirgalių erdvė – angl.). Čia bus pateikiama visa informacija apie čempionatą, lankytinas vietas, susisiekimą, maitinimo įstaigas, čempionato lankytojai galės užsiregistruoti ir nutikus nelaimei išsikviesti pagalbą.
Kas turi daugiausia galimybių užsitarnauti krepšinio draugo lipduką? "Gegužę išplatinsim apie 200 tūkst. anketų maitinimo įstaigoms, ten bus klausimų apie turimas sutartis dėl transliavimo, kalbas, kuriomis kalba personalas, valgiaraščio įvairovę ir kalbas, kuriomis jis pateikiamas, saugumą", – dėstė E.Alesinas ir paragino lietuvius, ypač paslaugų ir aptarnavimo įmonių darbuotojus, per čempionatą daugiau šypsotis, stengtis geranoriškai pagelbėti turistams, greitai ir kokybiškai suteikti paslaugas.

Apgyvendinimo sektoriaus atstovai raginami kreiptis į miestų turizmo informacijos centrus (TIC), kurie turėtų kaupti informaciją apie visas galimybes priimti svečius nakvynės. "Šioje vietoje puikiai pasidarbavo Kaunas, jie apvažiavo visus miestelius, kaimus, suregistravo visas sodybas, butus, kambarius, lovas, kur gali būti priimti svečiai, ir sukūrė duomenų bazę", – pasakojo E.Alesinas.
Tačiau jis pripažino, kad tam tikrų sunkumų dirbant su TIC kyla ir šie nėra tinkamai pasirengę priimti didelį turistų srautą, suteikti būtiniausią informaciją. "Mes organizuojame čempionatą. Tai jų pareiga turėti duomenų bazę su galimomis apgyvendinimo vietomis, o ne mes turime ieškoti", – pareiškė vienas organizatorių.
Nerimas dėl arenųČempionato organizatoriai teigia esą įsitikinę, kad tebestatomos Kauno ir Klaipėdos arenos bus baigtos laiku. Tačiau nerimo, atrodo, esama.
"Alytaus arena buvo baigta šių metų vasarį. Penktadienį buvo priduota, o šeštadienį jau turėjome pirmas varžybas. Tokio košmaro, kokį patyrėme Alytuje, tikimės, neteks išgyventi Klaipėdoje ar Kaune", – vylėsi Europos krepšinio čempionato organizacinio komiteto vadovas Mindaugas Špokas.
Dabar Kauno arenos statybų pabaiga numatyta gegužę, Klaipėdos arenoje po vis atidėliotų pabaigtuvių pirmuosius oficialius renginius tikimasi surengti tik liepą.
"Kodėl mums reikia, kad arenos būtų baigtos anksčiau? Nes turime jas išbandyti realiomis sąlygomis ir įsitikinti, kad viskas veikia, nes jei per rungtynes sutriktų reklamos transliacija ar dingtų elektra, už kiekvieną sekundę būtų priskaičiuotos milžiniškos baudos. Kiekvienas nesklandumas ar neigiamas įvykis žiniasklaidoje būtų nušviečiamas kur kas plačiau nei bet kokia gera žinia", – kalbėjo M.Špokas.
Krepšinio šventė organizuojama viso labo su 20 žmonių komanda ir 22 mln. litų biudžetu, Vyriausybė skyrė 9,8 mln. litų, iš bilietų pardavimo jau gauta apie 12 mln. litų, iš jų dar reikės sumokėti 21 proc. PVM.
Sieks Guinnesso rekordųLietuvoje vyksiantis krepšinio čempionatas turėtų išsiskirti ir rekordais. Likus aštuonioms savaitėms iki čempionato planuojamas išskirtinis renginys "Krepšinio maratonas", per kurį tikimasi įveikti 2 tūkst. km be paliovos mušinėjant kamuolį. Kamuolys bus perduodamas iš vienų rankų į kitas ir aplankys rungtynių miestus.
Visuose šešiuose šalies miestuose, kuriuose vyks rungtynės, rugpjūčio 29 d. bus siekiama 60 tūkst. kamuolių rekordo. Vienu metu registruoti akcijos dalyviai turės 5 minutes nesustodami mušinėti kamuolį. Už tai mušinėtojams bus padovanoti kamuoliai.