Trakų Galvės ežere surengtas aštuonviečių paradas, skirtas legendiniam Lietuvos irkluotojui Vytautui Briedžiui ir jo irklo broliams atminti.
Gausus būrys irkluotojų, žiūrovų susirinko į aštuonviečių paradą, skirtą prieš keturias savaites mirusiam legendiniam irkluotojui, Mechiko olimpinių žaidynių bronzos medalininkui Vytautui Briedžiui bei jo irklo broliams atminti.
Šio gražaus renginio sumanytoja ir pagrindinė organizatorė – irklavimo klubo „Academia Remigum“ prezidentė, garsaus praeityje irkluotojo olimpiečio Povilo Liutkaičio dukra Rima Liutkaitytė-Karalienė. Ji renginį organizavo kartu su Trakų irklavimo muziejumi.
Dabar jau šviesaus atminimo V.Briedis, draugų vadintas Džeimsu, buvo vienas iš R. Karalienės knygos „Irklais pro spygliuotą tvorą“ herojų.
Renginio organizatoriai visus parado dalyvius pirmiausiai pakvietė prie Irklavimo muziejaus į iškilmingą atidarymą.
Į paradą susirinko šešios aštuonvietės, viena keturvietės įgula ir dvi dvivietės.
„Mūsų Vytautas prieš keturias savaites paliko šią žemę, bet nepaliko mūsų. Kas gi, jeigu ne jis, mums šiandieną atsiuntė tokį puikų orą, blizgantį lygų vandenį ir mus visus subūrė. Tokį gražų orą Vytautas atsiuntė ir savo žmonos Stefanijos gimtadienio proga. Tikriausiai nėra nė vieno čia, prie kurio neprisilietė Vytautas. Jis buvo visos epochos žmogus. Šalia to, ką jis padarė Lietuvos irklavimui, Vytautas buvo geras, nepaprastai inteligentiškas, jautrus ir šiltas žmogus. Vytautas mus paguosdavo, padrąsindavo, įkvėpdavo, prisiglausdavo. Tokį mes jį visuomet ir prisiminsime“ , - kalbėjo R. Karalienė.
V. Briedžio atminimas buvo pagerbtas tylos minute.
Susirinkusieji gimtadienio proga pasveikino Stefaniją Briedienę, o Aivaras Karalius jai įteikė tortą.
Prieš irkluotojams stojant į startą buvo parodytas trumpas filmas apie V. Briedį.
Irkluotojams buvo išdalinti irklai, jie visi nusifotografavo ir patraukė į Olimpinio sporto centro irklavimo bazę.
Netrukus parado dalyvės išplaukė link „Žalgirio“ irklavimo bazės, kur prasidėjo visų legendinių Lietuvos irkluotojų karjera.
Į valtis sėdo ir Lietuvos irklavimo federacijos prezidentas Dainius Pavilionis bei generalinė sekretorė Inga Daukantienė, pasaulio čempionė Vida Cesiūnaitė-Bagdonienė, Stefanija Briedienė, treneriai Vladislavas Sokolinskis ir Daiva Mačiulienė, krepšininko Jono Valančiūno tėvas Jonas Vilkas, kiti irkluotojai.
Vieną aštuonvietę sudarė jaunieji kauniečiai, kurie patys užsiregistravo dalyvauti parade, susirado transportą ir be trenerio atvyko į Trakus.
Irklavo ir Romualdas Levickas, kitąmet švęsiantis savo 80 metų jubiliejų. Jis su savo broliu Eugenijumi Levicku, Vytautu Briedžiu ir Celestinu Juciu jaunystėje irklavo pavienę keturvietę.
Romualdas iki šių dienų nepaleidžia irklų iš rankų, lanko Vilniaus „Žalgirio“ irklavimo klubą ir dalyvauja įvairiose veteranų varžybose.
Irkluotojas turi dar vieną pomėgį – jau 15 metų groja Trakų Vokės dvaro liaudiškos muzikos kapeloje. Groja lūpine armonikėle ir kontrabosu, o jo žmona Staselė dainuoja.
Dabar Galvės ežere jis irklavo kartu su Alfredu Raščiumi, Audrone Dumšiene, Rimantu Baku ir kitais.
Po ilgesnės pertraukos irklą į rankas paėmė ir SSRS čempionato bronzinis prizininkas (irklavo su Aivaru Karaliumi) Giedrius Burneika, kuris dabar – SEB banko kreditavimo vadovas.
„Vėl sėsti į valtį susigundžiau 2016-aisiais, kai dalyvavau pasaulio veteranų čempionate Danijoje ir irklavau aštuonvietę. Buvo sudėtinga lenktyniauti su tais, kurie treniruojasi du kartus per dieną. Irklavau su savo porininku dvivietėje be vairininko Aivaru Karaliumi, pasaulio čempionu Zigmantu Gudausku, LIF prezidentu Dainiumi Pavilioniu, Rimantu Andrijausku ir kitais.
Šiam irkluotojų paradui specialiai nesirengiau, irkluoti bus tikrai nelengva, bet nuoširdžiai pagerbsiu tuos, kurių pėdomis mes sekėme ir iš jų mokėmė“, - sakė G. Burneika.
Varžybų organizatoriai pasirūpino ir gana gausiai susirinkusiais žiūrovais, kurie buvo susodinti į du laivus, plaukusiais tomis vietomis, kur irklavo olimpinių žaidynių medalininkai, pasaulio ir Europos čempinai.
Tarp žiūrovų buvo ir legendiniai irkluotojai Antanas Bagdonavičius, Irena Vaitkevičienė, Leokadija Semaško-Macharinskaja, Ala Perevoruchova.
1000 m distanciją visos įgulos įveikė nelenktyniaudamos, o kai iki finišo liko 500 m, buvo duotas simbolinis startas ir visos pagreitėjo. Tačiau viena kitos įgulos nelenkė.
Čempioniškoje „Žalgirio“ irklavimo trasoje, ties irklavimo baze, visos valtys sustojo. Buvo pakelti irklai ir iš valčių į Galvės ežerą nuleisti septyni vainikai už visus Anapilin išėjusius irkluotojus.
Iš dešimties Tokijo olimpiečių septyni irkluotojai Zigmas Jukna, Petras Karla, Povilas Liutkaitis, Vytautas Briedis, Juozapas Jagelavičius, Ričardas Vaitkevičius ir Eugenijus Levickas jau nusiyrė į amžino irklavimo šalį.
Į jų treniruočių vietą Galvės ežere iš laivo buvo metamos ir žiūrovų gėlės.
Po parado visi irkluotojai rinkosi į irklavimo muziejų, kur vyko prisiminimų vakaras. Ypač įdomus buvo trijų olimpinių žaidynių dalyvio Antano Bagdonavičiaus pasakojimas apie V. Briedį ir jo komandos draugus.
LIF prezidentas D. Pavilonis padėkojo R.Karalienei už puikią šventę, o šviesaus atminimo V. Briedžio dukra Monika Briedytė sakė, kad jos tėvelis net įsivaizduoti negalėtų, kad bus taip gražiai pagerbtas.
„Renginys buvo spontaniškas. Nežinau, ar irkluotojų paradas ateityje taps tradiciniu ir kažin ar tokį renginį ateityje bus galima pakartoti. Tikėkimės, kad tokiu paradu nereikės pagerbti išėjusiųjų irkluotojų. Galbūt paradą ir organizuosime, bet tikėkimės, kad irkluotojai mūsų nepaliks. Po tokio renginio tikrai pritrauktume daugiau dalyvių, tačiau mus riboja sportinis inventorius. Mūsų klubas turi 5 aštuonvietes, o vieną - klubas 8+. Iš kitur į renginį atsivežti aštuonvietes gana brangu“, - sakė R. Karalienė.