Tradiciniame pagarbos bėgime „Algimanto apygardos partizanų takais“ Svėdasuose prisiminti kovotojai už laisvę.
Tradicinis 8,5 km pagarbos bėgimas „Algimanto apygardos partizanų takais“ maršrutu Šimonių giria – Svėdasai buvo skirtas vienam iškiliausių Aukštaitijos partizanų vadų, Rytų Lietuvoje veikusios Algimanto apygardos partizanų vado Antano Starkaus-Montės 100-osioms gimimo metinėms paminėti.
Šis bebaimis kovotojas su šešiais savo bendražygiais, apsuptas priešų, žuvo prieš 70 metų - 1949-aisiais lapkričio 1-ąją apygardos štabo bunkeryje Šimonių girioje prie Priegodo ežero.
Nenorėdami pasiduoti gyvi, po atkaklių kautynių jie susisprogdino. A. Starkui-Montei žūties dieną buvo 30 metų ...
Šiemetiniame pagarbos bėgime, įkyriai žliaugiant rudeniškam lietui ir pučiant stiprokam vėjui, dalyvavo 80 sportininkų.
ORGANIZATORIAI. Pagrindinis renginio organizatorius – anykštėnas Vladas Pajarskas, kurio 26-erių brolis Albinas Pajarskas-Bebas, apygardos štabo viršininkas, buvo tarp tų septynių išduotų Algimanto apygardos partizanų.
Šiemet prie bėgimo organizavimo daug prisidėjo Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacija “Nemunas” (valdybos pirmininkas – Kęstutis Levickis) ir vilniečių sporto klubas „Žaidynės tęsiasi“, vadovaujamas šio bėgimo vyr. teisėjo, Vilniaus S. Nėries gimnazijos kūno kultūros mokytojo Egidijaus Juozo Karaliaus.
80 bėgimo dalyvių nepabūgo visą dieną kiaurai smelkiančio rudens lietaus ir Šimonių girioje prie Priegodo ežero pagerbė Tėvynės gynėjus.
Prie partizanų žūties vietos buvo uždegtos žvakutės, padėtos gėlių puokštės.
Istorikas Gintaras Vaičiūnas pagarbos bėgimo dalyvius supažindino su Svėdasų krašto partizanų judėjimu.
“Partizanų gyvenimas buvo nepaprastai sunkus ir pavojingas. Vien tik Anykščių rajone žuvo 830 partizanų, tarp kurių buvo 18 moterų. Svėdasų krašte savo gyvybes paaukojo 154, o Šimonių girioje ir jo apylinkėse - 83 partizanai”, - kalbėjo G. Vaičiūnas.
NAUJIENA. Anykščių r. meras Sigutis Obelevičius, daug gražių žodžių skyręs šio renginio pagrindiniam organizatoriui V. Pajarskui, akcentavo, kad kitais metais per septintąjį bėgimą šiam jau nereikės tiek daug vargti – pagarbos bėgimas bus įtrauktas į pagrindinių Anykščių r. renginių tinklelį.
“Šis pagarbos bėgimas turi net tik sportinę, bet ir istorinę prasmę, todėl neabejoju, kad jis ateityje plėsis ir jame dalyvaus vis daugiau sportininkų, kurie ne tik varžysis, bet ir pagerbs žuvusius Lietuvos didvyrius”, - per iškilmingą atidarymą sakė rajono meras.
Seimo narys Audronius Ažubalis į Svėdasus atvyko ne tuščiomis. Atvežė visą dėžę dovanų, kurias vėliau įteikė geriausiems šešiems bėgikams vyrams ir moterims. Sveikindamas bėgimo dalyvius, jis kalbėjo: „Oras toks, koks yra, betgi ir partizanai nesirinko sau oro. Kai bėgsite, prisiminkite: savo bėgimu jūsų pagerbiate ne tik partizanus, palaidotus čia, bet pagerbiate ir tuos, kuriems nėra paminklų, ir kurių palaidojimo vieta niekam nežinoma“.
DALYVIAI. Netruks varžybų vyr. teisėjas E.J.Karalius bėgimo dalyvius pakvietė prie staro linijos.
Gausiausiai varžybose dalyvavo pulkininko Prano Saladžiaus 9-oji šaulių rinktinė, kuriai atstovavo 29 sportininkai. Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos komandoje buvo 12 bėgikų, Vilniaus universiteto – 11, Vilniaus Žemynos gimnazijos 8, Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos – 5, Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos 2. Kiti bėgikai dalyvavo individualiai.
Oras nelepino bėgikų. Trasą parinkęs pagrindinis renginio organizatorius V. Pajarskas pripažino, kad pirmą sykį per jo 40 metų darbo stažą, kai jis organizuoja varžybas, pasitaikė toks bjaurus oras.
Vienu metu lietus virto į tikrą liūtį, ir iškilmingą apdovanojimą prie paminklo kovotojams už Lietuvos laisvę Svėdasuose teko perkelti į patalpas.
„Nepaisant užklupusių sunkumų, buvo malonu girdėti šiltus bėgikų atsiliepimus apie varžybas bei jų pagrindinį akcentą, kad partizanams buvo dar sunkiau. Renginys tikrai pavyko, nebuvo jokių nusiskundimų, atsisveikindami sportininkai sakė: „Iki pasimatymo septintajame pagarbos bėgime“, - džiaugėsi V. Pajarskas.
DEBIUTAS. Pirmą sykį pagarbos bėgime dalyvavo Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazistai, kurie atvažiavo mokykliniu autobusiuku su kūno kultūros mokytoju ir lengvosios atletikos treneriu Jonu Baltrušaičiu.
Praėjusiais metais dalis šių mokinių dalyvavo vilniečių bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“, kai buvo minimos Sausio 13-osios įvykių metinės.
Tas masinis pilietinis renginys Alytaus gimnazistams ypač patiko ir jie panoro dalyvauti ir pagarbos bėgime Svėdasuose.
„Ketverius metus buvome kviečiami dalyvauti Svėdasuose, tačiau gąsdindavo tolima 230 km kelionė, buvo sudėtinga gauti transportą. Šiemet mums padėjo mano auklėtinis, Alytaus savivaldybės tarybos narys Povilas Labukas, kuris per savivaldybę mums parūpino mokyklinį autobusiuką“, - sakė J. Baltrušaitis.
Alytiškių gretose buvo ir lengvosios atletikos pratybas lankantis devintokas Vytenis Grigūnas, kuris šiemet savo amžiaus grupėje laimėjo miesto kroso varžybas.
Šis pagarbos bėgimas jam buvo svarbus tuo, kad galėjo pagerbti tuos, kurie atidavė savo gyvybes už Lietuvos laisvę. „Esu dalyvavęs žygyje partizanams atminti, o dabar pirmą kartą išbandžiau save pagarbos bėgime“, - sakė V. Grigūnas. Kartu su juo bėgo ir klasiokės Eglė Arbutavičiūtė bei Gabrielė Gajauskaitė, kurios dar buvo kupinos bėgimo „Gyvybės ir mirties keliu“ įspūdžių.
Spalio 25 d. Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija miesto teatre iškilmingai minės savo 100 metų jubiliejų, o vieną dieną prieš tai bus surengtas bėgimas, skirtas šiai datai paminėti.
PIRMIEJI. Greičiausiai nuotolį įveikė šiemet Vilniaus universitetą baigęs vilnietis triatlonininkas Jaunius Strazdas. Prizininkais irgi tapo vilniečiai: antras buvo Jonas Žakaitis, o trečias – nugalėtojo komandos draugas Evaldas Luneckas.
Bėgimas Svėdasuose nugalėtoju tapusiam J. Strazdui buvo trečiasis. Kaip pats sakė, lietus ir vėjas jo negąsdino.
„Triatlono sezonas jau baigėsi, turiu daugiau laiko ir nutariau dalyvauti. Kai mačiau, kad pergalė jau neišslys iš rankų, susimąsčiau apie tuos, kurie kovojo už mūsų laisvę. Partizanus buvo smagu prisiminti būtent bėgant, kadangi bėgimas irgi reikalavo kančios. Žinoma ji buvo ne tokia, ką teko patirti partizanams, tačiau šis pagarbos bėgimas buvo savotiškas būdas juos prisiminti“, - po finišo sakė J. Strazdas.
Moterų grupėje irgi dominavo Vilniaus universiteto bėgikės: pirmoji nuotolį įveikė Hana Zikejeva, aplenkusi komandos draugę Kotryną Kairytę, o trečia buvo plk. Prano Saladžiaus 9-oji šaulių rinktinei atstovavusi Karolina Romaraitė.
Bėgimu džiaugėsi ir 56-erių Virginijus Likpetris, atvykęs iš Pakruojo r. Triškonių kaimo. Šis bendrovės „Alfa Agro“ darbuotojas bėgioja jau daug metų ir mielai dalyvauja įvairiose bėgimo varžybose.
Kai jis finišavo, apsisuko ir vėl ėmė bėgti Šimonių girios link. Mat ten paliko mašiną. Pagarbos bėgime dalyvavo dar vienas pakruojietis – Vytautas Žemietis.
Nors lijo vis smarkiau, tačiau bėgikai kantriai bėgo į finišą. Kartu su jais – ir aukščiausias varžybų dalyvis, dvimetrinis vilnietis Laurynas Misevičius.
„Anksčiau žaidžiau krepšinį, o prieš ketverius metus pakeičiau sporto šaką – perėjau į irklavimą. Irkluoju vienvietę, o kartais ir porinę dvivietę, mane treniruoja Tomas Valčiukas. Po truputį, po truputį bandau progresuoti. Nemažai laiko atima studijos, kur Vilniaus universitete antrame kurse studijuoju politikos mokslus. Dalyvauti šiose bėgimo varžybose pakvietė buvusi auklėtoja, didelė sporto entuziastė, VVU docentė Jūratė Armonienė. Sąlygos buvo ne pačios geriausios, o ir vienas kalniukas kaip reikiant kirto per kojas, reikalavo daug jėgų, tačiau raminau save, jog ir partizanai negyveno rūmuose. Bėgdami juos tikrai gražiai pagerbėme“, - sakė L. Misevičius.
Pagarbos bėgime dalyvavo ir prof. Mindaugo Jurkyno sūnus – Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos dvyliktokas Simonas Jurkynas. Jis bėgioja savo malonumui ir ne pirmą kartą bėgo Svėdasuose. „Visada noriu pagerbti žmones, kurie dėl mūsų paaukojo savo gyvybes“, - sakė S. Jurkynas, kuris domisi fizika ir ją norėtų studijuoti.
Kone kartu į finišą atbėgo Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos dešimtokė, šaulių sąjungos narė Agnė Palskytė ir Rokas Namiejūnas iš Vaitkūno kaimo. Jie abu šiame pagarbos bėgime dalyvavo antrą kartą.
Atbėgę į Svėdasus, visi bėgikai ir šventės dalyviai buvo pavaišinti perlinių kruopų koše ir arbata. Be to, visiems, įveikusiems distanciją, buvo įteikti medalius.
.