Statistika. Ambicijos ir troškimas kuo greičiau savo kūną paversti teisėjus pavergiančiu pergalių garantu neretą kultūristą priverčia griebtis ne visai teisėtų būdų.
Tarptautinė kūno rengybos ir fitneso federacija (IFBB), kuriai priklauso Lietuvos kultūrizmo ir kūno rengybos federacija (LKKF), yra pasirašiusi sutartį su pasaulio antidopingo agentūra (WADA). Todėl Lietuvos sportininkai, dalyvavę tarptautinėse IFBB varžybose, buvo nuolat tikrinami dėl dopingo vartojimo.
Oficialiais duomenimis nuo 1988-ųjų iki šių metų septyni Lietuvos sportininkai, dalyvavę tarptautiniuose turnyruose, buvo diskvalifikuoti už dopingo vartojimą.
Komisija. LKKF, siekdama kuo efektyviau kovoti su draudžiamų preparatų vartojimu, šį mėnesį vykusioje ataskaitos konferencijoje išrinko antidopingo komisiją.
„Antidopingo komisijos misija yra švietėjiška, draužiamoji, taip pat skirta padėti antidopingo agentūrai. Pernai Marijampolėje, kai pirmą kartą nacionalinėse varžybose buvo atliekama dopingo kontrolės procedūra, žmonės nebuvo informuoti ir pasirengę, todėl buvo daug sumaišties. Komisijos tikslas – to išvengti“, - sakė LKKF prezidentas Ramutis Kairaitis.
LKKF prezidentas sutinka, kad dopingas – opi problema, tačiau kultūrizmo neišskiria: „Kiekvienas sportininkas stengiasi laimėti įvairiais būdais ir priemonėmis. Bet negalima teigti, kad dopingo problema yra tik kultūrizme. Ji egzistuoja net žaidybinėse sporto šakose, kur vieną pavargusį žaidėją galima pakeisti kitu. Individualiame sporte, kur su kolega nepasikeisi, dopingo problemos dar labiau sustiprėja.“
Sumaištis. Pernai pirmą kartą Lietuvos antidopingo agentūra atliko patikrą nacionalinėse pirmenybėse. Spalio pabaigoje Marijampolėje vykusiose Lietuvos kultūrizmo ir kūno rengybos taurės varžybose vykęs tyrimas nedžiugino.
„Iš trijų paimtų testų vienas buvo moters, jis buvo „švarus“, vienas sportininkas atsisakė pateikti mėginį, kas prilyginama dopingo vartojimui, o kitas bandė pasukčiauti, tai yra pakeisti šlapimą. Tačiau mes paėmėme tikrąjį mėginį, kuriame radome padidėjusį testosterono santykį, tris draudžiamas medžiagas ir visą krūvą metabolitų“, - prisimeną Lietuvos Antidopingo agentūros direktorė Ieva Lukošiūtė-Stanikūnienė.
Nuomonė. Antidopingo agentūros direktorė netiki, kad varžybų metu demonstruojami raumenys – sunkaus darbo sporto salėje ir natūralių maisto papildų rezultatas: „Kokie ten papildai, stebuklų nebūna. Su normaliais maisto papildais būtų labai gražus kūnas, o to, ką matome per varžybas – natūraliais papildais nepadarysi, raumenys ne taip paprastai auga.
Gal ir yra „švarių“ sportininkų fitnese ar tarp moterų, kur nedideli raumenys, tačiau kultūrizmas be dopingo man sunkiais įsivaizduojamas.“
Tikslas. R. Kairaitis įsitikinęs, kad darbas treniruoklių salėje padeda palaikyti gerą savijautą, todėl federacija ketina į šią veiklą įtraukti kuo daugiau žmonių: „Jauno žmogaus tikslas atėjus į sporto klubą – būti sveiku ir gražiu.
Kultūrizmas – sudėtinė sveikatingumo užsiėmimų dalis, nes pagal šiuolaikinės sveikatos sampratą, žmogus, norėdamas būti sveikas, turi dalyvauti jėgos, širdies kraujagyslių lavinimo, lankstumo lavinimo ir kūno masės valdymo užsiėmimuose.
Mes vystysime tokią rungtį, kuri būtų prieinama visiems žmonėms. Tai bus varžybinė rungtis – atletinis fitnesas. Sukamės veidu į sveikatingumo renginius, masiškumą.“
Pergalės. Išgirdę apie JAV vykstantį tradicinį Arnoldo Schwarzeneggerio sporto festivalį daugelis pirmiausia pagalvoja apie laurus ten daug metų skinantį galiūną Žydrūną Savicką.
Bet ne visi žino, kad kultūristas Arvydas Mickus pernai šiame turnyre užėmė antrąją vietą. Živilė Dvareckaitė-Raudonienė, dalyvavusi garsaus aktoriaus ir kultūristo festivalyje, taip pat lipo ant antrojo apdovanojimų pakylos laiptelio. Šiuos sportininkus, kaip ir Ž. Savicką, sveikino festivalio globėjas A. Schwarzeneggeris.
Rinkimai. Geriausiais Lietuvos kultūrizmo ir kūno rengybos federacijos 2010-ųjų sportininkais gruodį išrinkti šalies reitingo lyderiai Margarita Charaim ir Darius Minkevičius.
„Darius – viena iš kylančių žvaigždžių. Klasikinio kultūrizmo pasaulio čempionate laimėjo aštuntą vietą, o Margarita – Europos moterų kultūrizmo čempionate buvo penkta. Pasiekimai ne tokie ir dideli, tačiau sportininkai dalyvavo daugelyje Lietuvoje vykusių varžybų, kur rinko taškus“, - sako R. Kairaitis.
„Lietuvos kultūrizmo lygis, žiūrint į pastarųjų dešimties metų rezultatus, yra aukščiausias iš postkomunistinių valstybių ir tikrai būtų pirmame Europos šalių trejetuke“, - džiaugiasi R. Kairaitis.