Disko metikė Ieva Zarankaitė universiadoje Lietuvai pelnė pirmą medalį – bronzą. O prieš startą lyg maldą kartojo mamos pamokymus.
Įpusėjus vasaros universiadai Neapolyje (Italija) pirmąjį medalį Lietuvos delegacijai iškovojo disko metikė Ieva Zarankaitė.
Apdovanojimą jai lėmė priešpaskutinis bandymas – 56 m 75 cm. Pirmuoju metimu lietuvė diską nusviedė 55 m 1 cm, antruoju – 56 m 2 cm, trečiuoju – 53 m 76 cm, ketvirtuoju – 54 m 11 cm, o šeštuoju – 55 m 1 cm.
Pirmąją vietą iškovojo savo asmeninį rezultatą pagerinusi italė Daisy Osakue (61,69 m). Antra liko vokietė Vita Claudine (61,52 m).
Finale kovojo 12 sportininkių.
„Planas pavyko, - plačiai besišypsodama po varžybų džiaugėsi Floridos universitete studijuojanti Ieva. – Jaučiausi gerai, viskas buvo gerai, varžybų oras buvo geras. Šiandien palijo, tai sektorius nebuvo toks slidus kaip vakar. Atvykau kovoti, kovojau iki galo, labai bijojau likti ketvirta, kaip dažniausiai būna per varžybas. Pavyko viskas iki galo ir pirmas toks medalis.“
Šie du žodžiai atrodo pasako tiek mažai, bet tik pati Ieva žinojo, kad jie reiškė viską. Uteniškė dar besimokydama mokykloje prieš prasidedant mokslo metams susirašydavo savo metų didžiausius tikslus. Šis įprotis ją lydi ir iki šių dienų. Prieš sunkiausią savo gyvenime sezono pradžią Ieva turėjo aiškų planą: pabaigti magistro studijas Floridos universitete, mesti diską toliau nei 60 metrų ir Neapolio universiadoje patekti tarp 8 stipriausiųjų. Iš to plano liko neįgyvendintas vienintelis tikslas, bet apie jį vėliau.
Po iškovoto medalio Ieva buvo nusprendusi išsimiegoti ir sąmoningai neėmė savo telefono į rankas, nors puikiai žinojo, jog jis kaista nuo sveikinimų. Vis dėlto užmigti tą naktį negalėjusi lengvaatletė įsijungė telefoną ir atrašė visiems ją pasveikinusiems, o savo feisbuko paskyroje pasidalino Paulo Coelho mintimis, kad jei kažko labai stipriai užsimanai, visa visata prie to prisideda.
Ieva prieš varžybas buvo realistė. Matė, kad jos konkurentės savo asmeniniais rezultatais stipriai lenkia ją, bet puikiai žinojo, kad jei ateis sėkmė, jai reikia būti pasiruošusiai. Gal todėl prieš varžybas ji nuvyko į stadioną, apžiūrėjo sektorių, nors jos konkurentės nesivargino to padaryti. Pasirodo, sektorius buvo daug slidesnis nei treniruočių aikštelė. Čia Ieva pasijuto turinti pranašumų, nes jos metimas lėtesnis ir tai labiau tinka slidžiame sektoriuje. Kvalifikacijos dieną jos sprendimas išvakarėse apsilankyti sektoriuje atsipirko su kaupu. Geriau sezono metu atrodžiusios konkurentės mėtė prasčiau arba išvis nesugebėjo atlikti nė vieno įskaitinio metimo. Patekimas į finalą pašalino visą įtampą po sunkiausio periodo Ievos gyvenime.
„ Amerikoje man buvo paskutiniai metai, pabaigiau magistro studijas, - prisimindama pasiruošimą svarbiausiam šio sezono startui pasakojo Ieva. – Maža to, kad mokiausi ir sportavau, dar dirbau trenerio asistente, kad galėčiau susimokėti už studijas. Krūvis buvo išties žiaurus, nes aš negaliu bet kaip. Buvau pavyzdinga mokinė, baigiau mokslus su pagyrimu. Be to, reikėjo sportininkus suregistruoti į varžybas, juos ten nuvežti, būti su jais. Kažkiek per tą laikotarpį kentėjo pačios pasiruošimas. Tačiau tas laikotarpis praėjo, grįžau į Lietuvą pas mamą, o kai jau nereikėjo mokytis, galėjau atsidėti sportui. Pradėjau treniruotis du kartus per dieną, kad pasiekčiau likusius du planus, užrašytus ant lapuko ir priklijuotus prie stalo, kad kasdien juos matyčiau."
Ievos mama, Vita Zarankienė - taip pat buvusi disko metikė. Savo vyriausiąją dukterį su disku supažindino, kai jai buvo 12 metų. Tuo metu Ieva buvo sėkminga plaukikė, spėjusi tapti Lietuvos čempione ir net turinti sporto meistro pažymėjimą. Bet užteko, kad mama ją nuvežtų į varžybas Rokiškyje, kur jaunoji sportininkė užėmė antrą vietą iš dviejų dalyvių, ir gautų medalį, kad diskas taptų jos gyvenimo dalimi. Taip Ieva rudenį ir žiemą plaukdavo, o pavasarį ir vasarą, kai leisdavo oro sąlygos, mėtydavo diską.
Sportuodama dvi sporto šakas ji vis likdavo netoli savo tikslų, bet reikšmingų pergalių iškovoti nepavyko. Pavyzdžiui, pasaulio jaunių čempionate liko 13-ta, nors į finalą patenka 12 sportininkių. Arba užimdavo devintą vietą ir nepakliūdavo į aštuntuką. Arba nuo trejeto skirdavo viena vieta.
Nepaisant studijų Amerikoje, kur sportininkė išklausė ir olimpiečių patarimų, Ieva prieš finalą ant lapelio susirašė būtent mamos pamokymus.
„Susirašiau mamos patarimus ant lapuko. Nusiraminti, greitai kojomis bėgti, ateiti užsisukus, kilti nuo kojos. Visa tai skaičiau prieš startą kaip bibliją. Tai man padeda. Nes kartais iš per didelio noro pradedu spirgėti ir tada kenčia technika“, - pasakojo Ieva.
Sektoriuje atrodanti rami ir susikaupusi, Ieva bet kada gali užsidegti kaip degtukas. Ypač jei kažkas bando trukdyti vykdyti jos kruopščiai sudėliotą planą. Vykdama į finalą Ieva net sustabdė į stadioną važiuojantį autobusą, supratusi, kad jo vairuotojas sugalvojo pirmiausia nuvažiuoti į treniruočių aikštelę, o tik paskui į stadioną. Varžybos vyko vėlai vakare ir visi esantys autobuse, išskyrus vairuotoją, suprato, kad į apšilimo aikštelę važiuoti nėra jokio reikalo. Kiti sportininkai, jau susitaikę, kad su italais (universiada vyksta Neapolyje, Italijoje) neverta ginčytis ir bus taip, kaip jie sugalvojo, ramiai sėdėjo autobuse. Bet tik ne Ieva, ji vėluoti į savo gyvenimo startą nebuvo linkusi. Sugebėjo įtikinti vairuotoją pasukti tiesiai į pagrindinį San Paolo stadioną ir atvyko į jį tada, kada ir buvo suplanavusi.
Naktį po finalo negalėdama užmigti savo telefone disko metikė rado ilgą ir gražų sveikinimą iš savo trenerio Doriano Scotto. Kaip Ieva sako, jis ją išmokė nusiraminti ir suvokti, kas yra disko metimas.
„Jis mane vadindavo kolibriu. Tuo mažu paukšteliu, kuris labai stipriai ir dažnai plazdena sparnais. Tokia sektoriuje būdavau ir aš. Užsidegu ir lekiu mest. Ir sudegu. Jis išmokė, kad reikia nusiramint, kad disko metimas yra lengvas užsiėmimas. Ir svarbiausia - prieš metant nenorėti mesti toli, reikia norėti mesti techniškai tvarkingai.“
Finale Ievai puikiai pavyko pirmasis metimas. Diską ji numetė daugiau nei 55 metrus ir tai leido atsipalaiduoti, nes tai buvo gana geras rezultatas.
„Kai patekau į finalinį etapą, norėjau priartėti prie lyderių – italės ir vokietės. Puikiai pavyko penktas metimas. Gaila, kad paskutiniu metimu nepavyko dar pagerinti rezultato. Labai bijojau, kad konkurentės paskutiniu metimu permes mane, bet kai pamačiau tribūnose vėliavą man tiesiantį Adrijų Glebauską, supratau, kad laimėjau. Jausmas nerealus. Nežinojau, kaip elgtis. Mačiau, kaip kiti elgiasi, ką daro laimėję, bet viską pamiršau“, - neslepia disko metikė.
Apsigobusi kolegos paduota trispalve Ieva sušuko pergalingą šūksnį ir akyse pasirodė džiaugsmo ašaros. Po kiek laiko Ieva ašaras nusivalė, atsiėmė savo bronzinį medalį ir paleido į laisvę kolibrį. Nuo jos energijos ir džiaugsmingo spurdėjimo įsielektrino iš stadiono į sportininkų kaimelį važiuojantis autobusas. Visi, užsikrėtę nuo Ievos, plačiai šypsojosi ir sveikino pirmąjį medalį Lietuvos delegacijai iškovojusią sportininkę.

„Prieš finalą pavarčiau delegacijos knygutę. Ten sudėtos prieš tai universiadose laimėjusių sportininkų nuotraukos. Atrodė tarp jų atsidurti būtų nerealu, bet, va, aš tarp jų!” - džiaugėsi medalininkė.
Po baigtų mokslų ir iškovoto medalio Ieva planuoja metus paskirti sportui savo gimtojoje Utenoje. Ten ji turi puikias sąlygas, mamą, kuri ir toliau dalija jai patarimus, bei sesę, kuri taip pat mėto diską ir padeda jai treniruotėse: „Turiu tikslą – pabandyti prasibrauti į olimpines žaidynes. Pirmiausia, žinoma, į pasaulio čempionatą. Atrodo nerealu, bet ir universiadoje atrodė medalį iškovoti buvo nerealu.“
Iš šių metų tikslų Ievai liko paskutinis. Magiškas skaičius 60. Sportininkė norėtų numesti diską daugiau nei 60 metrų, nes tiek mėtė jos mama. Ir, kaip pati Ieva su šypsena veide sako, reikia ją pastumti į antrą vietą.
Tada bus galima ir vėl sušukti – planas pavyko!