Dalyvavimą Europos taurės varžybose patvirtino 300 sportininkų iš 28 valstybių, o festivalyje „Alytus 2019“ varžysis ėjikai iš 13 šalių.
Sportinio ėjimo tradicijomis garsėjantis Alytus gegužės 18-19 d. vėl bus dėmesio centre – į Dzūkijos sostinę susirinks Europos sportinio ėjimo žvaigždės.
Gegužės 18 d. Alytuje vyks 45-asis sportinio ėjimo festivalis „Alytus 2019“, o gegužės 19 d. - Europos taurės varžybos.
Alytaus sportinio ėjimo festivalis, skaičiuojantis jau 45 metus, matė ne vieną olimpinį čempioną ir prizininką, pasaulio ir Europos čempioną bei rekordininką iš 46 pasaulio valstybių.
Šiemet Lietuvos sportinio ėjimo šeima minės du jubiliejus: prieš 100 metų Lietuvoje vyko pirmosios sportinio ėjimo varžybos, o 1989-aisiais įkurta Lietuvos sportinio ėjimo asociacija (LSĖA).
Kaip Alytus pasirengęs šioms stambioms tarptautinėms varžyboms, ar susidūrėte su rimtomis problemomis ir kaip jas pavyko išspręsti, kalbamės su LSĖA prezidentu, šių varžybų direktoriumi alytiškiu Kastyčiu Paviloniu.
„Kai sukaupėme 45 metų patirtį, didesnių problemų neturėjome. Vienas trūkumas - viešbučių stoka. Dabar vėl, kaip ir per Europos krepšinio čempionatą, mokesčių pavidalu pildome Birštono savivaldybės sąskaitą. Birštono „ Eglės „ sanatorijoje gyvens komandos, o specialusis transportas dalyvius vežios į Alytų. 35 km atstumas, laiko atžvilgiu greičiau nei iš Antakalnio į Vingio parką“, - sako K. Pavilonis.
Kokio būrio ėjikų laukiate per Europos taurės varžybas, kokių šalių sportininkai suvažiuos?
Dalyvavimą Europos taurės varžybose patvirtino 300 sportininkų iš 28 valstybių, o festivalio „Alytus 2019“ programoje varžysis jaunieji ėjikai ir veteranai iš 13 šalių.
Tai Alytui ne rekordai. Miesto gatvėse vienu metu matėme beveik 400 ėjikų, o per savo ilgą istoriją esame sulaukę svečių iš 46 pasaulio šalių. Alytiškių varžybose rungtyniavo ne vienas olimpinis, pasaulio ir Europos čempionas ar rekordininkas, nebuvo tik pingvinų iš Antarktidos.
Ar Alytaus gatvėse lenktyniaus žemyno sportinio ėjimo žvaigždės?
Alytus sulauks įžymybių. Dalyvauti pareiškė norą 2018-ųjų Europos čempionai Marija Perez, Alvaras Martinas, Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių čempionas slovakas Matis Tothas, Alytaus festivalio laimėtoja italė Antonela Palmisano ir vokietis Christoferis Linke.
O ko ne žvaigždės mūsų ėjikės Brigita Virbalytė ir Živilė Vaiciukevičiūtė, kurios sieks svarių rezultatų.
Jėgas bandys ir kiti geriausi Lietuvos sportinio ėjimo meistrai, ko galima iš jų tikėtis?
Varžybose privalu dalyvauti ir sėkmingai pasirodyti visiems nacionalinės rinktinės ėjikams.
Kito tokio šanso gali nebūti: nei Baltijos, nei Skandinavijos šalys tokio renginio nėra gavusios.
Visi tikimės mūsų moterų medalių 20 km distancijoje, nors jų ir lauks kova su stipriomis Ispanijos, Italijos, Ukrainos, kitų šalių komandomis.
Alytuje paaiškės ir 20 km bei 50 km Lietuvos čempionai bei prizininkai. Latvijos ir Estijos ėjikai pas mus irgi yra suplanavę išsidalinti medalius.

Alytus turi didelį patirtį rengti aukšto rango sportinio ėjimo varžybas, kaip galvojate, ar ir šiemet svečiai išsiveš tik gerus prisiminimus?
Neabejoju dzūkišku svetingumu. Svečiai ir miesto gyventojai pamatys tradicinį masinį darželinukų ir pradinukų 1 km ėjimą, kultūrinę programą.
Europos taurės varžybų išvakarėse vyks sportinio ėjimo festivalis „Alytus 2019“. Pasikeitė šių varžybų formatas, ar jis sudomino kitų šalių ėjikus, kiek valstybių jaunimo suvažiuos į Alytų?
Varžybų formatas pasikeitė, nerungtyniaus suaugusieji ėjikai. Tačiau išliko jaunių, vaikų, veteranų grupės.
Nors nieko nekvietėme, bet sulaukėme prašymų iš 13 šalių. Nenorėjome apsikrauti rūpesčiais visus sportininkus suvežioti iš oro uostų, o po varžybų juos pristatyti atgal.
Pagrindinį dėmesį sutelkėme mūsų šalies ėjikams. Po festivalio varžybų visiems sudarome galimybę likti nakvoti Alytuje ir kitą dieną stebėti Europos ėjimo žvaigždžių startus. Tai gera mokykla ne tik sportininkams, bet ir treneriams
Kas jums svarbiau: ar laimėti medalius, ar sulaukti gerų įvertinimų?
Viskas svarbu. Gal medaliai turi išliekamąją vertę, tai šalies sporto istorija. Antano Mikėno sidabro medalis per olimpines žaidynes yra vienintelis, o kas atsimena pirmo ar antro dešimtuko vietas?
Po Nepriklausomybės atkūrimo į olimpines žaidynes esame delegavę 29 sportinio ėjimo meistrus. Rio de Žaneiro olimpiadoje ėjikai sudarė pusė lengvaatlečių komandos.
Ar ramiai laukiate sportinio ėjimo fiestos Alytuje, įgyvendinote viską, ką buvote susiplanavę?
Labai ramiai, nes šį kartą pasijungė didelės pajėgos - Lietuvos lengvosios atletikos federacija, miesto savivaldybė.
Prisimenu 2018-uosius, kai per naktį reikėjo visą įrangą transportuoti į Simną, nugabenti 200 žmonų ir juos ten pamaitinti, surengti Pagarbos partizanams bėgimą nuo Kalniškės mūšio memorialinio kalnelio, numatyti kultūrinę programą.
Dabar daug lengviau. Žinoma, pastangų reikia, nes reikia įgyvendinti visus tarptautinius reikalavimus.
Gražią šventę gali sujaukti tik netinkamas oras . Bet gal ir jis bus palankus. Mišias tai užsakėme (šypsosi ... ).
* * *
Festivalio „Alytus 2019“ programa
15.00 val. 1 km mergaitės (2006–2007, 2008 m. g. ir jaunesnės)
15.10 val. 1 km berniukai (2006–2007, 2008 m. g. ir jaunesni)
15.20 val. 3 km jaunučiai ir jaunutės (2004-2005 m. g.), veteranės
15.40 val. 5 km jauniai ir jaunės ( 2002-2003 m. g.), veteranai
16 val. Rotušės aikštėje įvyks Europos taurės varžybų iškilmingas atidarymas