Marytė Marcinkevičiūtė | 2011 m. sausio 9 d. 11:49 |
Viena geriausių Lietuvos šaulių alytiškė Lina Zajančkauskienė, nepatekusi į Atėnų ir Pekino olimpines žaidynes, viliasi startuoti Londone.
Lina Zajančkausienė gerina Lietuvos rekordus, šaudant pneumatiniu pistoletu, ji šalies čempione yra tapusi bemaž 20 kartų. 2007 m. Europos čempionato aštuntos vietos laimėtoja, nedaug trūko iki bronzos medalio, o tuo pačiu iki kelialapio į Pekino olimpines žaidynes. Dabar didžiausia talentingos šaulės svajonė – dalyvauti Londono olimpinėse žaidynėse.
Sportuojate nuo 1993 metų, o jau 1998 m tapote Europos jaunimo čempione, 1999 m. laimėjote bronzos medalį. Kas paskatino pasirinkti tokią nemoterišką sporto šaką – kulkinį šaudymą?, - paklausėme L. Zajančkauskienės.
Kai mokiausi tuometėje 9-oje vidurinėje mokykloje, į šaudymo pratybas nukreipė kūno kultūros mokytoja, buvusi šaulė Laima Botyrienė. Išmokti šaudyti panoro vos ne pusė mano klasės, tačiau netrukus iš viso būrio likau vienintelė. Prieš tai lankiau krepšinio ir plaukimo pratybas, tačiau nepatiko ir mečiau.
Kai gavote pistoletą, ar juo mokėjote šaudyti?
Ginklas mano rankose atsirado pirmą kartą, šaudyti mane mokė puikūs treneriai Juozas Budrys ir Asta Brusokienė. Šaudau tiktai pistoletu, nes jis atitinka mano charakterį, – esu rami, šaltų nervų. Šaudymas tuo ir žavi, kad tai labai rami sporto šaka, nereikia bėgioti.
Tačiau šauliams tenka didelis psichologinis krūvis, kurį ne visiem pavyksta išlaikyti. Labiausiai mėgstu rungtyniauti finale, kai jau būna atslūgusi visa įtampa, drebulys. Mūsų sporto šaka labai brangi – per treniruotes reikia daug šaudyti, o šoviniai brangūs, tenka juos pataupyti.
Ar jums brangus Europos jaunimo čempionės medalis?
Taip. Prieš tapdama Europos jaunimo čempione, dalyvavau pasaulio jaunimo čempionate Ispanijoje ir užėmiau septintą vietą. Buvo mokslo metų pradžia ir varžybose nebuvo mano trenerio, labai trūko griežtesnio žodžio. Į finalą patekau su geriausiu rezultatu, man tai buvo ir pačiai kiek netikėta. Tačiau finalas susiklostė labai sėkmingai.
Ko jūsų sportinėje biografijoje daugiau – pergalių ar pralaimėjimų?
Pergalių, nugalėti labai smagu. Kai pralaimiu, su treneriais analizuojame, ką blogai dariau. Tas klaidas taisome, pasitikiu savo mokytojais. Įvairių varžybų ir čempionatų apdovanojimų tikrai turiu daugiau kaip 100. Tampu Lietuvos čempione, šaudant pistoletu, pavyksta pagerinti Lietuvos rekordų.
Kone kasmet būnate išrenkama į geriausiųjų Alytaus sportininkų dešimtuką, ankstesniais metais net penkis kartus tapote geriausia miesto sportininke. Kas jums lemia tokį didelį populiarumą?
Gal pasiekti geri rezultatai per įvairias varžybas, aukštas reitingas. Tai kartu ir didelis mano trenerio nuopelnas. Mažiausiai 10 metų atstovauju Lietuvos rinktinei, dalyvauju pasaulio ir Europos čempionatuose. Esu labai patenkinta alytiškių pneumatikos šaudykla, kuri yra puikios sąlygos treniruotis ir rungtyniauti. Mūsų šaudykla yra tikrai geriausia Lietuvoje.
Turėjote vilčių dalyvauti dvejose olimpinėse žaidynėse, bet jų neįgyvendinote...
Tikiuosi, kad ta svajonė vis dėlto išsipildys, mano sportinė karjera tęsiasi toliau. Patekti į Atėnų olimpines žaidynes sutrukdė motinystės atostogos – 2004 m. liepos mėn. mūsų šeimoje gimė sūnelis Matas. Kai nesitreniravau, buvo puiki proga apmąstyti savo sportinę karjerą – nusprendžiau dar daugiau treniruotis ir siekti svaresnių laimėjimų.
Labai gaila, kad šone liko Pekinas, Fortūna man iškrėtė šunybę, pilna to žodžio prasme nusisuko nuo manęs. Jeigu Pekine būčiau pakartojusi savo geriausią rezultatą (388 tšk.), į aštuntuką tikrai būčiau patekusi, gal net ir medalį pelniusi. Besirengdama Londono olimpinėms žaidynėms, keliems mėnesiams buvau padariau pertraukėlę – mūsų šeimą papildė antras sūnelis.
Ar Alytuje yra gera šaulių kompanija?
Taip, gerai sutariu su visais šauliais, jeigu reikia – jiems negailiu patarimų. Nejučiomis tapau komandos veterane, nors iki to man dar toli. Džiaugiuosi, kad auga gera pamaina, mane pakeisti bus kam. Tačiau norint tapti gero lygio šauliais, reikia daug rungtyniauti tarptautinėse varžybose, kur visai kitokia aplinka.
Paprastai didesnio meistriškumo sportininkai atkreipia praeivių dėmesį. O ar jus pažįsta alytiškiai?
Abejoju, nors 1998-2002 m. ir 2008 m. buvau pripažinta geriausia Alytaus miesto sportininke, manęs gatvėje neužkalbina – šaudymą Alytuje užgožia krepšinis.
Kuris pistoletas jums mėgstamiausias?
Pneumatinis, bet vasarą labai laukiu, kada galėsiu pašaudyti standartiniu pistoletu. Europos jaunimo čempione tapau ir bronzos medalį pelniau, šaudydama mažo kalibro (standartiniu) ginklu. Per treniruotes dažniau šaudau pneumatiniu pistoletu, nes pigesni šoviniai, o ir mano pasiekti rezultatai yra artimesni pasaulio elito rezultatams nei šaudant mažo kalibro pistoletu.
Ar namie turite šautuvą?
Ne, namie laikyti ginklą neturiu leidimo. Nesižaviu medžioklėmis, man būtų gaila nusitaikyti į gyvulėlį ar paukštį.
Kuo dar domitės be sporto?
Mėgstu skaityti knygas, kurias visada vežuosi į varžybas, jas visas perskaito ir mano treneris, mezgu. Dabar gyvenu Butrimonyse, bet savęs negaliu vadinti gamtos vaiku. Į treniruotes važinėju savo mašina, kurią vairuoju devintus metus.