Sporto komentatorius Vaidas Čeponis – apie atranką į pasaulio krepšinio čempionatą, didžiausias staigmenas ir praradimus bei nuvylusią sistemą.
Po beveik pusantrų metų trukusios ir praėjusį savaitgalį pasibaigusios atrankos į FIBA pasaulio krepšinio čempionatą paaiškėjo visos 32 rinktinės, susikausiančios dėl vieno iš svarbiausių trofėjų. Tarp šių ekipų bus ir Lietuvos rinktinė, atrankoje suklupusi tik kartą per 12 rungtynių.
Pirmą kartą organizuota tokio formato atranka kaip reikiant išjudino visą krepšinio sistemą. 2017-aisiais vykę žemynų čempionatai tapo beverčiai, o Europos čempionė Slovėnija net nepateko į pasaulio čempionatą.
Tiesa, jei nebūtų pakeista senoji tvarka, pasaulio čempionate neišvystume ir Lietuvos – mūsiškiai Europos čempionate užėmė 9-16 vietas, pralaimėję aštuntfinalyje graikams 64:77.
Po atrankos už borto liko ir dar dvi galingos krepšinio valstybės – Kroatija ir labai pajėgią kartą užsiauginusi Latvija. Tik paskutiniame atrankų lange savo bilietą į Kiniją pastvėrė praėjusio pasaulio čempionato finalo dalyviai serbai.
Naujoji sistema pateikė ir staigmenų – pasaulio čempionate matysime Lenkiją bei Čekiją, kurios 2017-ųjų Europos čempionate neįveikė net grupių etapo. Lagaminus į Kiniją krausis ir Juodkalnijos rinktinės gerbėjai – jų šalies krepšininkai už borto atrankoje paliko ir jau minėtus latvius bei slovėnus, ir Ukrainos rinktinę.
FIBA atrankų langai suteikė galimybę pasirodyti ir ateities rinktinių vedliams. Dainius Adomaitis per pusantrų metų šansus suteikė Doviui Bičkauskiui, Martynui Echodui, Gyčiui Masiuliui, Šarūnui Vasiliauskui, Egidijui Mockevičiui, Evaldui Kairiui, Arnui Butkevičiui, Edgarui Želioniui, Vaidui Čepukaičiui ir Martinui Gebenui.
Apie atrankos į pasaulio čempionato sistemą, Lietuvos rinktinės pasirodymą joje bei didžiausius praradimus kalbėjomės su krepšinio komentatoriumi, žurnalistu Vaidu Čeponiu.
Vaidai, jūsų nuomone, ar pasiteisino naujoji atrankų sistema?
Visiškai ne. Tai yra absoliuti krepšinio tragedija. Daugelis rinktinių žaidė antrarūšėmis sudėtimis. Labai apmaudu, kad nepateko Kroatija, Latvija, Slovėnija... Jeigu tos komandos kiekviename lange turėtų savo geriausius žaidėjus, neabejoju, kad jos būtų patekusios į pasaulio čempionatą.
Neįtikėtinai gaila latvių, Kristapo Porzingio. Jie turi fantastišką rinktinę ir šis nepatekimas į pasaulio čempionatą yra didelis smūgis.
Reikia tikėtis, kad FIBA ir Eurolyga susitars. Daugelyje arenų matėme tuščias tribūnas – niekam tokios rinktinės neįdomios. Sakyčiau, sistema ne tai kad bloga. Ji tiesiog tragiška.
Kaip vertinate Lietuvos rinktinės pasirodymą atrankoje į pasaulio čempionatą?
Vertinu išties gerai. Tik lietuviai ir graikai patyrė po vieną pralaimėjimą. Bet iš kitos pusės, varžovai buvo silpni. Ir pirmame, ir antrame etape kitose grupėse buvo stipresnių komandų. Džiūgauti labai nereikėtų. Aišku, ir mūsų rinktinė buvo ne pajėgiausios sudėties, bet daugumą rungtynių sužaidėme gerai.
Kurių rinktinės debiutantų žaidimas jums paliko geriausią įspūdį?
Iš viso rungtyniavo net 30 žaidėjų, todėl kažką išskirti gana sunku. Be to, dauguma debiutantų sužaidė po kelias rungtynes. Gal išskirčiau Martyną Echodą (6 rungt., 8,3 tšk., 5,5 a.k., 12 n.b.). Nors jis ko gero nepretenduoja į rinktinės dvyliktuką pasaulio čempionate, jis žaidė labai drąsiai, gana užtikrintai.
Taip pat gerą įspūdį paliko Gytis Masiulis (4 rungt., 6,3 tšk., 2,3 a.k., 5,3 n.b.), ypač rungtynėse su Italija namuose. Manau, kad Gytis greitu metu gali grįžti ir į Kauno „Žalgirį“, nes Pauliaus Jankūno karjera po truputį artėja prie pabaigos.
Šiek tiek daugiau tikėjausi iš Martino Gebeno (4 rungt., 4 tšk., 2. a.k., 6,5 n.b.). Jis mane labai maloniai stebina rungtyniaudamas Utenos „Juventus“ komandoje. Aišku, ten jo vaidmuo visai kitoks nei rinktinėje. Jo potencialas yra nemažas, tačiau šioje atrankoje į pasaulio čempionatą jis atrodė gana neužtikrintai.
Daug daugiau tikėjausi iš Šarūno Vasiliausko (4 rungt., 1 tšk., 2 r.p., 2,5 n.b.). Jis labai naudingai žaidžia Turkijoje, savo klube, bet atstovaudamas savo šaliai rinko viso labo po vieną tašką per dvylika minučių.
Dovis Bičkauskis tikrai nepretenduoja į galutinį rinktinės dvyliktuką, manyčiau, D. Adomaitis jį nusprendė tiesiog išbandyti. Šiam žaidėjui tai turėtų būti nemaža paspirtis ir toliau tobulėti.
Maniau, solidžiau pasirodys Egidijus Mockevičius. Žinome, kad Italijoje jis renka dvigubus dublius, geriausiai kovoja dėl atkovotų kamuolių, patenka tarp penkių naudingiausių lygos žaidėjų.
Ar gali Lenkijos bei Čekijos rinktinės duoti kažką įdomaus pasaulio čempionatui?
Na, tai gal kažkiek pakels krepšinio populiarumą šitose šalyse. Čekai turi kiek daugiau pajėgesnių žaidėjų ir turi galimybių iškovoti vieną kitą pergalę pasaulio čempionate. Na, o lenkai... Labai abejoju. Yra Marcinas Gortatas iš NBA, bet dauguma kitų žaidėjų yra daug žemesnio meistriškumo. Lenkų patekimas į pasaulio čempionatą, nors jie ir kaimynai, nelabai mane nudžiugino.
Įsivaizduokime, kad pasaulio čempionatas prasideda kitą savaitę. Kokia yra Vaido Čeponio Lietuvos rinktinė?
Įžaidėjų grandyje norėčiau matyti Mantą Kalnietį ir Luką Lekavičių, atakuojančių gynėjų – Marių Grigonį ir Renaldą Seibutį, lengvųjų kraštų – Roką Giedraitį, Joną Mačiulį, Mindaugą Kuzminską ir Edgarą Ulanovą, sunkųjų kraštų ir centrų – Eimantą Bendžių, Domantą Sabonį ir Joną Valančiūną.
Tokiai rinktinei dar šiek tiek truks jėgos po krepšiu. Galbūt galime įtraukti Paulių Jankūną tarp kandidatų – priklausys, ar atsigaus jis po visų traumų ir kokia bus jo fizinė forma. Taip pat galėtų pretenduoti Antanas Kavaliauskas. Jei stiprinčiau gynėjų grandį, svarstyčiau Artūro Milaknio arba Ado Juškevičiaus kandidatūras.
Kaip manote, Donatas Motiejūnas turi galimybę apsivilkti rinktinės marškinėlius?
Nemanau. Nors po to, kai Artūras Gudaitis patyrė sunkią traumą, D. Motiejūnas galėtų padėti komandai, bet tarp Dainiaus Adomaičio ir jo yra konfliktas, tad nemanau, kad kaunietis bus kviečiamas į rinktinės stovyklą.
* * *
Į rugpjūčio 31 – rugsėjo 15 dienomis vykstantį pasaulio čempionatą viso pateko 32 rinktinės. Tai – šeimininkė Kinija, Europos atstovės Čekija, Prancūzija, Juodkalnija, Vokietija, Lenkija, Italija, Rusija, Serbija, Graikija, Lietuva, Ispanija ir Turkija, Azijos žemyno kvalifikaciją įveikusios Naujoji Zelandija, Pietų Korėja, Jordanija, Australija, Japonija, Filipinai ir Iranas, Amerikos žemynų atrankoje sėkmingiausiai pasirodžiusios JAV, Argentinos, Puerto Riko, Kanados, Brazilijos, Venesuelos ir Dominikos rinktinės bei 5 Afrikos atstovės – Tunisas, Angola, Nigerija, Senegalas ir Dramblio Kaulo Krantas.
Burtų ceremonija, kurioje į grupes bus suskirstytos rinktinės, vyks kovo 16 dieną.
Komandos bus suskirstytos į 8 grupes po 4 komandas. Iš jų dvi geriausios pateks į antrąjį etapą, kuriame laukia susitikimai su kitų grupių dvejomis stipriausiomis rinktinėmis. Viso bus 4 tokios grupės po 4 komandas.
Galiausiai, dvi stipriausios šių grupių ekipos pateks į ketvirtfinalius, jų nugalėtojai – į pusfinalius.
Finalas vyks rugsėjo 15 d. Pekine. Septynios stipriausios čempionato rinktinės pateks į 2020-ųjų Tokijo olimpines žaidynes.