Varšuvos „Polonia“ aistruolis Rafalas Kobza siekia sudominti savo tėvynainius Baltijos šalių futbolu. Tam jis net sukūrė interneto svetainę.
Kai lietuvis susieja žodžius lenkai ir futbolas, dažnai jam iškyla agresyvaus ir nemėgstančio lietuvių Lenkijos futbolo fano paveikslas. Tai užsilikę nuo 2007-ųjų Varšuvos „Legia“ apsilankymo Vilniuje, kai svečių fanai suniokojo tuometinės Vilniaus „Vėtros“ stasdioną, draugiškų Lietuvos ir Lenkijos rinktinių susitikimo Kaune, kur tarp lenkų ir Lietuvos policijos užvirė tikras mūšis, vietos fanų audeklo, iškelto Poznanės stadione per vietos „Lech“ rungtynes su „Žalgiriu“.
21 metų Varšuvos „Polonia“ aistruolis Rafalas Kobza turi daug sentimentų Lietuvai ir Latvijai. Anot šalia Varšuvos gyvenančio jauno lenko, tai susiję su jo baltistikos studijomis Rygoje Latvijos universitete.
Dėmesys Baltijos šalims ir meilė futbolui paskatino Rafalą sukurti interneto svetainę baltyckifutbol.pl ir Facebooko puslapį facebook.com/Baltycki.futbol/, kur rašoma apie Lietuvos ir Latvijos futbolą lenkų kalba ir bandoma juo sudominti Lenkijos skaitytoją.
Gyvenate viduryje Lenkijos. Kas paskatino domėtis Baltijos šalių futbolu, kuris nėra populiarus net tose pačiose Baltijos šalyse?
Futbolu domėjausi nuo tada, nuo kada save atsimenu. Aš studijavau baltistiką, mokiausi lietuvių ir latvių kalbų. Tad galiausiai turėjau susidomėti futbolu Baltijos šalyse.
Interneto svetainė baltyckifutbol.pl skirta sudominti lenkus Baltijos futbolu? Ar lietuvius ir latvius lenkų kalba?
Pirmiausiai sudominti lenkus. Bet pastebėjau, kad svetainę stebi tap pat ir lietuviai bei latviai. Todėl kartais svetainėje arba Facebooke kažkiek rašau lietuviškai arba latviškai.
Kur jūsų interneto puslapis yra populiaresnis: Baltijos šalyse ar Lenkijoje?
Lenkijoje. Bet kaip jau sakiau, turiu gerbėjų iš Lietuvos ir Latvijos. Dabar svetainė turi beveik 270 Facebook fanų, kelios dešimtys jų - iš Baltijos šalių. O interneto svetainėje batyckifutbol.pl nuo jos sukūrimo gruodį apsilankė per 40 žmonių iš Lietuvos ir Latvijos.
Iš kur gaunate informaciją apie įvykius Lietuvoje ir Latvijoje? Gal internetu žiūrite Lietuvos rinktinės rungtynes? A lygą?
Iš interneto. Stebiu Lietuvos ir Latvijos klubų paskyras Facebooke, skaitau lietuviškus ir latviškus internetinius futbolo portalus, Facebooko paskyras. Rungtynes internetu žiūriu retai, įprastai neturiu laiko, bet esu žiūrėjęs Marijampolės „Sūduvos“, Jūrmalos „Spartak“ kovas Europoje. Sykį ir A lygą žiūrėjau, „Palangos“ ir „Stumbro“ susitikimą, jei gerai pamenu. Šiemet tikiuosi pamatyti daugiau Baltijos šalių komandų rungtynių.

Ar esate buvęs rungtynėse Lietuvoje ar Latvijoje?
Tik Latvijoje. Buvau Rygos FC ir „Liepaja“, Latvijos ir Andoros rinktinių, Rygos „Metta“ ir „Progress/AFA Olaine“ susitikimuose. Keisčiausias buvo Latvijos – Andoros mačas. Buvau su mergina ir patyrėme kruopščiausią patikrinimą gyvenime. Apsaugininkai apžiūrėjo viską: gobtuvą, kepurę, net mano merginos šaliką. Apčiupinėjo nuo galvos iki kojų, gal išskyrus batus. Lenkijoje niekada nemačiau tokios kontrolės.
O pačias šias šalis dažnai aplankote?
Kartu su savo mergina, Klaudia, keturis mėnesius gyvenome Rygoje. O Lietuvoje buvome tik vieną sykį - Kaune. Nežinau ar tai galima pavadinti dažnai, bet truputį šių šalių mačiau.
Ar turite mėgstamą klubą Lenkijoje? Palaikote savo šalies rinktinę?
Taip, Varšuvos "Polonia". Tai Tomo Žvirgždausko, Gražvydo Mikulėno, Donato Nakrošiaus buvęs klubas. Dabar jis žaidžia ketvirtoje Lenkijos lygoje, patyręs rimtų finansių problemų 2013-aisiais. Rinktinę, aišku, palaikau, bet ne stadione. Bilietai yra brangūs, o tribūnose dominuoja "janušai" - Lenkijoje mes vadiname taip tokius fanus, kurie komandos neskatina, ateina į stadioną tik išgerti alaus, suvalgyti dešrelę, nusifotografuoti instagramui arba facebookui. Pamaivos. Kažkiek tikrų fanų taip pat būna. Juos galima pažinti iš per rungtynes naudojamų klubų vėliavų.
Ar tenka bendrauti su lietuviais futbolininkais, žaidžiančiais Lenkijoje?
Su D. Nakrošiumi. Jis kalba lenkiškai, tad mes lenkiškai ir kalbėjomės.. Neseniai bendravau su Titu Milašiumi, jis FCB „Escola Varsovia“ ir Lietuvos U21 rinktinės žaidėjas. Padariau interviu su juo lietuvių kalba. Tą video galite pamatyti mano svetainėje.
Lietuvoje dabar vyksta geriausiojo 2018 metų šalies futbolininko rinkimai. Kokia šiuo klausimu būtų Jūsų nuomonė?
Hmmm... Net nežinau. Aš pats turiu du favoritus - Vykintas Slivka ir Mantas Kuklys. V. Slivka žaidžia dabar Škotijoje ir man labai patiko mače su Lenkija (lenkai laimėjo 4:0). Jis - labai geras futbolininkas. Jis nusipelno geriausiojo titulo. Labai patinka ir M. Kuklio žaidimas Kazachstano klube. Tikriausiai jis nelaimės, bet mėgstu jo žaidimo stilių. Šiaip, manau į geriausiojo vardą yra daug pretendentų, todėl sunku atsakyti. Vis tik rinkimų favoritas, man atrodo, bus Arvydas Novikovas. Lenkijoje jis žaidžia puikiai.
Kadangi domitės Lietuvos futbolu, puikiai žinote, kad šiuo metu jis yra didelėje duobėje: rinktinė pralaimi visiems paeiliui, jos lyderiai vos prasimuša į Ekstraklasą, šalies stadionai garsėja tuščiomis kėdėmis. Gal turite patarimų, kaip lietuviai galėtų susitvarkyti, ką jiems vertėtų daryti, kad situacija pasitaisytų?
Atvirai kalbant – manau, kad futbolas niekad nebus sportas nr. 1 Lietuvoje, ir tai yra didžioji problema. O ateitis yra jaunųjų futbolininkų rankose. Jiems reikia duoti progą, pasitikėti ir leisti į aikštę. Puikus pavyzdys - Justinas Marazas. „Trakuose“ jis gavo savo progą, dabar žaidžia Plocko "Wisla" ir jeigu viskas eisis gerai, po keleto metų jis žaidės kurioje nors stiprioje Europos lygoje. Lietuvai reikia pagerinti darbą su jaunimu, apmokymus, trenerių kompetencijas. Ir ieškoti futbolui rėmėjų. 2018-ais metais Lietuvos klubai labai gerai žaidė Europoj, geriau negu Lenkijos. Aš manau, kad čia reikia ieškot galimybių.
Nebūčiau lietuvis, jei nepaklausčiau apie krepšinį. Domitės Lietuva ir sportu - ar esate girdėjęs apie mūsų krepšinio pasiekimus?
Tai aišku. Nors pats krepšiniu nesidomiu, šiek tiek apie jį žinau. Jeigu jūsų šalies sostinėje krepšiniui yra pastatytas paminklas, reiškia, kad jūs - lietuviai labai mylite šį sportą. Jūsų krepšinio komanda yra viena geriausių pasaulyje, jūsų rezultatai - puikūs, tad lengva suprasti, kodėl krepšinis yra sportas nr. 1 Lietuvoje.