Dziudo gimtinėje meistriškumo paslapčių varžybose ir pratybose sėmėsi ir Lietuvos sportininkai, ir treneris.
Baigiantis metams, Japonijoje kasmet rengiamas tradicinis prestižinis dziudo turnyras „Grand Slam“. Iki šiol varžybos vykdavo Tokijuje, tačiau 2018-aisiais turnyras buvo perkeltas į Osaką. Jėgas bandė ir du Lietuvos sportininkai: Japonijoje pagal mainų programą iki balandžio mėnesio besimokantis Rokas Nenartavičius ir elektrėniškis Kęstutis Vitkauskas.
Kartu su mūsų sportininkais buvo ir Lietuvos dziudo rinktinės vienas trenerių elektrėniškis Kęstas Vitkauskas.
„Pabuvoti dziudo lopšyje Japonijoje buvo mano viena didžiausių svajonių. Iki šiol išleisdavau tik savo auklėtinius, o pats likdavau namie. Šiemet pagaliau mano svajonė išsipildė“, - sako K. Vitkauskas.
Į Japoniją turėjo vykti dar vienas elektrėniškis Andrejus Koklovas, tačiau per treniruočių stovyklą Italijoje jis patyrė traumą ir buvo priverstas likti namie.
Turnyre dalyvavo sportininkai iš 90 šalių. R. Nenartavičius, pakeitęs svorio kategoriją (iš 90 kg perėjo į 100 kg), po aktyvios kovos nežymiai pralaimėjo pirmą susitikimą Korėjos sportininkui.
„Iki 100 kg Rokui dar reikia priaugti 5 kg ir tai atsiliepė kovojant su korėjiečiu“, - sakė K. Vitkauskas.
Geriau sekėsi Kęstučiui Vitkauskui, rungtyniavusiam svorio kategorijoje iki 73 kg. Pirmą ratą nesulaukęs varžovo, jis pateko į antrą. Čia jis nugalėjo bulgarą, o trečiame rate, kur kovojo 16 dziudo meistrų, pirmaudamas pralaimėjo Turkijos atstovui, pasaulio reitinge užimančiam 18-ą vietą.
Pasak jo trenerio ir tėvo, mūsų sportininkas buvo pajėgus nugalėti, tačiau padarė taktinių klaidų ir į finalinį aštuntuką nepateko.
Elektrėniškiui atiteko 9-oji vieta ir jis pasaulio reitinge gavo 160 taškų. Dabar K. Vitkauskas olimpiniame reitinge patenka į 80-uką.
„Tai – visai neblogai, nes varžybų, kur bus kovojama dėl olimpinių taškų, po Naujųjų metų bus labai daug“, - sako sportininko treneris.
Po varžybų Osakoje dziudo meistrai pervažiavo į Tokiją, kur garsiojoje Kokano dziudo mokykloje, buvo surengta vienos savaitės trukmės treniruočių stovykla. Joje dalyvavo apie 1000 sportininkų, tarp kurių buvo ir Kęstutis Vitkauskas.

R. Nenartavičius dėl lėšų stygiaus buvo priverstas grįžti į savo universitetą, kur jis turi pakankamai daug varžovų ir treniruočių partnerių.
„Viena tokia treniruočių stovykla atstoja pusės metų darbą. Kitos šalys į tą stovyklą atvažiavo su savo gydytojais, masažuotojais, o mes viską darėmės patys. Po tokios treniruočių stovyklos sportininkui reikia atgauti jėgas, nes tenka didžiulis krūvis. Po dvi tris valandas vykdavo pratybos, po to – trumpas poilsis ir vėl viskas iš naujo. Per dieną ant tatamio tekdavo išbūti po 5-6 valandas. Anksčiau japonai į šią mokyklą, kurioje rengiami geriausi jų dziudo sportininkai, neįsileisdavo europiečių, o dabar jiems jau atveria duris. Ten yra idealios sąlygos, dirba puikūs treneriai. Iš Japonijos į namus grįžau su dideliu žinių bagažu“, - įspūdžiais dalijosi K. Vitkauskas.
Treniruojate dziudo imtynininkus, dar esate ir Elektrėnų savivaldybės tarybos narys, kaip viską suderinate?, - paklausiau Kęsto Vitkausko.
Su savo kolegomis esame opozicijoje, tačiau nėra taip, kad valdantieji neįsiklauso į mūsų pasiūlymus. Opozicijos darbas paprastai būna tik kritikuoti, tačiau kai mes ką nors gero pasiūlome, valdantieji mus išgirsta.
Elektrėnuose, kur gyvenu nuo 1979-ųjų, esu žinomas kaip sporto žmogus, daug metų dirbau Sporto, turizmo ir pramogų centro direktoriumi, todėl stengiuosi padėti mūsų sportininkams, treneriams, sporto klubams.
Turime įkūrę dziudo klubą „Draugystė“, kuriam vadovauja Visvaldas Račkauskas.
Pagrindinis mano darbas – dziudo imtynių treneris. Viską puikiai suderinu, būnu išleidžiamas į treniruočių stovyklas, varžybas. Nepiktnaudžiauju savo tarnybine padėtimi miesto savivaldybėje. Viską susidėlioju – yra to laiko ir darbui savivaldybėje, ir trenerio veiklai.
Pats praeityje buvau dziudo imtynininkas, daugkartinis Lietuvos čempionas, atstovavau šaliai viename Europos čempionatų, sėkmingai įveikiau du ratus, o trečiame gavau peties traumą. Su aktyviuoju sportu atsisveikinau 2006-aisiais.
Dabar treniruoju tris pagrindinius suaugusius dziudo imtynininkus: Kęstutį Vitkauską, Andrejų Klokovą ir Marijų Postnovą iš Vievio. Pastaruoju metu subūriau vieną grupę pačių mažiausiųjų vaikų. Su jais ypač įdomu dirbti, atsišviežinu, neprarandu įgūdžių.
Kiek Elektrėnuose dirba dziudo trenerių?
Penki ar keturi treneriai dirba Sporto centre, o vienas – mūsų sporto klube. Elektrėnuose dziudo – viena populiariausių sporto šakų, pratybas lanko apie 100 įvairaus amžiaus sportininkų. Kaip nedideliam mūsų miesteliui, tai tikrai nemažai.
Vienas stipriausių Lietuvoje yra ir mūsų dziudo klubas „Draugystė“. Šiemet klubo sportininkė Justina Kmieliauskaitė per Europos jaunių čempionatą Sarajeve pelnė bronzos medalį.
Nuo kitų metų ji jau rungtyniaus jaunimo grupėje, tačiau gabią sportininkę pratiname kovoti ir su moterimis. Įvairiose varžybose gerai pasirodo ir kiti mūsų sportininkai.
Elektrėnuose turime vienas geriausių sąlygų Lietuvoje ugdyti dziudo imtynininkus. Šiemet nusipirkome dar vieną naują tatamį, kurių dabar turime tris ir ant jų galime rengti ir gero tarptautinio lygio varžybas.
Kalbant apie tradicijas, tai Ledo rūmuose jau 20 metų rengiame tradicinį tarptautinį vaikų turnyrą „Vaikų pasaulis“, kuris kasmet tampa vis populiaresnis ir jame dalyvauja 5-10 šalių jaunieji sportininkai.
Organizuojame ir tarptautinę treniruočių stovyklą, į kurią suvažiuoja sportininkai iš 5-7 šalių. Labai populiarus ir atviras Elektrėnų vaikų dziudo čempionatas.
Tokijo olimpinių žaidynių dziudo varžybų programoje atsirado nauja rungtis - komandinės varžybos, kokias siejate viltis siejate su ja?
Komandą sudaro trys vyrai ir trys moterys. Vyrų svorio kategorijos - iki 73 kg, iki 90 kg ir daugiau kaip 90 kg, o moterų – iki 57 kg, iki 70 kg ir daugiau kaip 70 kg.
Lietuvai būtų labai sunku sudaryti komandą, nors ir turime visose svorio kategorijose rungtyniaujančių sportininkų. Labai daug kainuotų porą metų ją vežioti į pagrindinius atrankos turnyrus.
Į Tokijo olimpines žaidynes pateks 16 stipriausių pasaulio komandinių varžybų ekipų. Galutinio sprendimo dar nepriėmėme, tačiau maža tikimybė, kad į Tokijo olimpines žaidynes šioje naujoje rungtyje bandys patekti Lietuvos komanda.