Į Sarajevą po 35 metų vėl sugrįš olimpinė dvasia – 1984 m. žiemos olimpinių žaidynių sostinėje vyks Europos jaunimo žiemos olimpinis festivalis.
14–18 metų jauniesiems sportininkams skirtas Europos jaunimo žiemos olimpinis festivalis Bosnijos ir Hercegovinos sostinėje vyks 2019 m. vasario 9–16 d. Kaip informavo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto sporto direkcijos vyr. referentė, olimpinė čempionė Vida Vencienė, Sarajeve Lietuvai turėtų atstovauti 13 sportininkų: bus biatlonininkų, slidininkų, kalnų slidininkų, dailiojo čiuožimo, greitojo čiuožimo trumpuoju taku atstovų ir snieglentininkas.
Kol kas žinomos tik dailiojo čiuožimo atstovės ir snieglentininko pavardės. Tai Paulina Ramanauskaitė ir Motiejus Morauskas. Paulina – jau turinti patirties čiuožėja. Šiemet Kaune vykusiame jaunimo „Grand Prix“ etape ji užėmė devintą vietą ir už savo pasirodymą pelnė daug komplimentų.
„Nuo pernai metų Paulina padarė didžiulį šuolį“, – jaunosios čiuožėjos progresu tąsyk džiaugėsi Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė.
M.Morauskui nedaug pritrūko, kad jis būtų pravėręs duris ir į Pjongčango olimpines žaidynes. Pasaulio ir Europos taurės varžybų patirties turintis vaikinas savo galimybes galės pademonstruoti tarp bendraamžių. „Snieglentininkas apskritai pirmą kartą mūsų delegacijoje, apie patį sportininką mes girdime seniai, jis daug kur dalyvauja varžybose. Smagu. Juolab kad snieglenčių sporto šaka Lietuvoje tarp jaunimo labai populiarėja“, – naujos sporto šakos ir jos atstovo Lietuvos delegacijoje pasirodymu džiaugiasi V.Vencienė.
Kitų jaunųjų sportininkų pavardės paaiškės tik sausio viduryje, kai baigsis atranka. Tačiau jau šiandien žinoma, kad tradiciškai daugiausia Lietuvos delegacijoje bus biatlono ir slidinėjimo atstovų – po dvi merginas ir du vaikinus. Kalnų slidinėjimo varžybose dalyvaus dvi merginos, o štai greitojo čiuožimo trumpuoju taku atstovas bus vienintelis.
Iš viso festivalio programoje – septynios sporto šakos. Tad šįkart neturėsime tik komandinės sporto šakos – ledo ritulio atstovų.
Beje, į Sarajevą vyks ir Lietuvos dailiojo čiuožimo teisėja Dovilė Pervazaitė. Teisėjai burtais buvo išrinkti lapkričio mėnesį per Sarajeve surengtą pasitarimą nacionalinių olimpinių komitetų atstovams.
„Niekada mums su burtais nesisekdavo, bet šįkart lydėjo sėkmė“, – vėl džiaugiasi Lietuvos misijos vadovo pavaduotoja.
Lietuvos delegacijai Sarajeve vadovaus LTOK olimpinio sporto direkcijos vadovas Einius Petkus.
Lietuviškas įrašas
1984 m. Sarajeve vykusiose olimpinėse žaidynėse pirmąjį aukso medalį žiemos žaidynių istorijoje Lietuvai iškovojo biatlonininkas Algimantas Šalna. Tąkart su dar trimis SSRS rinktinės nariais jis laimėjo estafetę 4x7,5 km. Beje, žiemos olimpinis festivalis vyks labai panašiu metu kaip ir prieš 35 metus olimpinės žaidynės (vasario 8–19 d.).
Lapkričio viduryje apžiūrinėdami trasas pasitarimo dalyviai matė jas tvarkomas ir renovuojamas. „Organizatoriai labai stengiasi. Pavyzdžiui, biatlonininkai turės naują šaudyklą“, – įspūdžiais dalijasi V.Vencienė.
Slidinėjimo trasos lapkritį dar žaliavo, bet varžybų šeimininkai tikino, kad festivalio metu sniego bus pakankamai. Oro temperatūra tokiu metu paprastai nenukrinta žemiau nei dešimt laipsnių.
Slidinėjimo varžybos vyks kalnuose, 1500 m virš jūros lygio. Pušynų apsuptyje įrengtos trasos, anot organizatorių, – viena puikiausių vietų vertinant oro kokybę. Biatlonininkai varžysis pora šimtų metrų žemiau. O štai kalnų slidininkai lenktyniaus Bjelašnicos kalnų masyve, 2000 m virš jūros lygio.
„Trasos metai iš metų vis sunkėja, bet sąlygos visiems bus vienodos. Kita vertus, pas mus vieną dieną sniego yra, kitą – jau nebe, o ten žiemos stabilios“, – varžybų sąlygas vertina buvusi slidininkė.
Greitojo ir dailiojo čiuožimo varžybos vyks pačiame Sarajeve.

Patirties turi
Sarajeve rungtyniaus 1500 jaunųjų sportininkų iš 50 Europos valstybių. Visi jie įsikurs dviejuose viešbučiuose. Tai ir bus olimpinis kaimelis. Pasak V.Vencienės, sportininkams gyvenimo sąlygos bus išties geros. Čia jie ir valgys. Be to, galės naudotis viešbučių poilsio zona – baseinais, treniruokliais, poilsio kambariais ir kt.
Nuo oro uosto iki viešbučių – vos penki kilometrai. Toliau bus iki slidinėjimo, biatlono trasų. Iki jų kelionėje autobusais reikės praleisti nuo 40 min. iki valandos.
Netoli viešbučių numatyta vieta ir medalių teikimo ceremonijoms rengti. Atidarymo ir uždarymo iškilmes bosniai planuoja surengti atvirame ore. Beje, jau buvo tapusi tradicija, kad festivalių metu Lietuvos sportininkai paminėdavo ir Vasario 16-ąją. Šįkart Lietuvos valstybės atkūrimo dieną jie sutiks jau savo namuose – festivalio uždarymas vyks vasario 15-ąją.
„Ši šalis turi patirties organizuoti sporto varžybas. Surengus olimpines žaidynes, nesvarbu, kad tai buvo daugiau kaip prieš 30 metų, techninių nesusipratimų neturėtų būti – organizacinė patirtis labai didelė. Juolab dabar vyks olimpinis festivalis, ne olimpinės žaidynės“, – sklandžios organizacijos tikisi V.Vencienė.
Keliaus kartu
Į Sarajevą Lietuvos delegacija vyks kartu – jau užsakyti lėktuvo bilietai. Bet iki to laiko kiekvienos sporto šakos atstovai dar stovyklaus ir ieškos geriausių sąlygų festivaliui pasiruošti. Sportininkai treniruosis, dalyvaus varžybose.
Pasirengimui skiriamos kooperuotos lėšos, kurių dalį sudaro ir LTOK finansavimas. „Šios žaidynės – labai didelė motyvacija ir jauniems sportininkams, ir treneriams“, – dar kartą festivalio svarbą pabrėžia LTOK atstovė.
Pasižiūrėti, kaip seksis rungtyniauti jauniesiems Lietuvos sportininkams, žada atvykti ir LTOK vadovai. Beje, jaunieji Lietuvos atstovai bus tie, kurie pirmieji išbandys naują sportinę aprangą – festivalyje jie vilkės „4F“ drabužius.