Vokietijoje beveik 30 metų gyvenanti olimpinė rankinio čempionė Sigita Mažeikaitė-Strečen gimtinėje sulaukė sveikinimų ir apdovanojimų.
Jau 30 metų su šeima Vokietijoje gyvenanti olimpinė čempionė šiuo metu lankosi Lietuvoje. Trečiadienį legendinė rankininkė 60-mečio proga buvo pagerbta jos buvusios trenerės Onutės Anetos Barisienės iniciatyva surengtoje vakaronėje.
„Nežinau, ar būčiau atvažiavusi, jei ne trenerė. Ji mane išjudino. Esu jai už tai labai dėkinga. Mums visada labai padėjo jos darbštumas, reiklumas ir motiniškas rūpestingumas”, – apie trenerę O.A.Barisienę šiltai kalbėjo S.Strečen.
Buvusi Viniaus „Eglės“ trenerė O.A.Barisienė, kaip ir kiti susirinkusieji, linkėjo ilgametei savo auklėtinei sveikatos. Būtent jos pastaraisiais metais bene labiausiai ir trūksta olimpinės čempionės, patyrusios daugybę operacijų dar nuo tada, kai aktyviai sportavo, gyvenime.
„Jus labai norėjo pasveikinti taip pat olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė. Tačiau ji šiuo metu išvykusi į Tokiją. Todėl manęs iš anksto paprašė, kad įteikčiau jums šį apdovanojimą“, - užkabindamas ant S.Strečen kaklo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Olimpinę žvaigždę sakė LTOK viceprezidentas Saulius Galadauskas.
Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) medalį jubiliatei įteikė buvęs KKSD vadovas Edis Urbanavičius, anksčiau daug metų pats žaidęs rankinį, dirbęs Lietuvos rankinio federacijos prezidentu.
E.Urbanavičius priminė, kad S.Strečen yra viena iš trijų Lietuvos rankininkų, tapusių olimpiniais čempionais – tai dar pavyko Aldonai Nenėnienei (1976, 1980 m.) ir Valdemarui Novickiui (1988 m.).
Buvęs Vilniaus „Eglės“ klubo vadovas Juozas Pilkauskas padovanojo S.Strečen vardinį medalį. Tokius jau yra gavusios dauguma „Eglės“ rankininkių, 1988 m. iškovojusių Tarptautinės rankinio federacijos (IHF) taurę.
„Eglę“ į IHF taurės viršūnę atvedęs treneris Antanas Taraskevičius sakė: „Sigita kiekvienos amžiaus grupės komandoje buvo išskirtinis talentas. Ji tikrai turėjo dievo dovaną. Bet buvo ir labai darbšti. Kai į „Eglę“ atėjo daug jaunų žaidėjų, Sigita tapo joms pavyzdžiu ne tik aikštėje, bet ir už jos“.
S.Strečen sveikino buvęs draugijų „Nemunas“ ir „Žalgiris“ vienas vadovų Kleopas Girdžius, Lietuvos rankinio teisėjų asociacijos vadovas Grigorijus Gutermanas, olimpinės čempionės bendražygės „Eglės“ komandoje.
S.Strečen titulų sąrašas – įspūdingas. 1977 metais 19-metė jau buvo pasaulio jaunimo vicečempionė, dar po metų – planetos suaugusiųjų vicečempionė. 1980-aisiais Maskvoje tapo olimpine čempione, o 1982-aisiais su SSRS rinktine iškovojo planetos čempionato auksą.

Rankininkė neabejoja – jei ne politika, ji būtų dukart olimpinė čempionė. Nes SSRS rinktinė 1984 metais buvo labai galinga, tačiau to negalėjo įrodyti – dėl sovietų inicijuoto boikoto dauguma socialistinio bloko šalių sportininkai nedalyvavo Los Andželo olimpinėse žaidynėse. SSRS rinktinei lietuvė atstovavo iki 1985 m.
Olimpinė čempionė kartu su savo vyru Aleksandru bei vaikais – Diana ir Alanu gyvena Vokietijos mieste Remšeide. Būtent į šį daugiau nei 100 tūkst. gyventojų turintį miestą rankininkė su šeima atvažiavo 1989 metais, kai nutarė paragauti legionierės duonos, nes “Eglei”, su kuria 1988 metais iškovojo IHF taurę, jau buvo nebereikalinga.
Praėjus pusmečiui nuo atvykimo į Vokietiją rankininkę ėmė kamuoti stiprūs skausmai. Lietuvę operavę gydytojai paskelbė nuosprendį – ji galės žaisti ne daugiau pusės metų. Šią prognozę S.Strečen paneigė – rungtyniavo dar pustrečių metų. Tik po to nutarė gimdyti dar vieną vaiką ir pasitraukė iš aikštės.
Baigusi rankininkės karjerą S.Strečen nenutolo nuo rankinio. Ji 15 metų Remšaide dirbo trenere – merginų, moterų, net vyrų komandų. Tik sulaukusi 50-ties atsisakė šios veiklos.
Pastarąjį kartą S.Strečen gimtinėje lankėsi 2016 m. „Atvažiuoju pakankamai dažnai. Tik kelis metus nebuvau dėl ligos. Atvykusi iškart keliauju pas seseris Dalią ir Aušrą – labai pasiilgtame vienos kitų“, - prisipažino iš Pumpėnų Pasvalio rajone kilusi legendinė rankininkė.
Gyvendama Vokietijoje S.Strečen neatitrūksta nuo Lietuvos aktualijų, dažnai bendrauja su buvusiais klasiokais, komandos draugėmis: „Dabar, kai yra feisbukas, tai daryti labai paprasta“.
Remšeide buvusi rankininkė lietuviškai bendrauja ne tik namuose ar internete – šiame mieste visai netoli Strečen namų gyvena taip pat čia rungtyniavę buvę legendinio Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkai Sigitas Jakubauskas ir Valdas Kasparavičius. Buvę sportininkai neretai kartu švenčia asmenines šventes.
„Į sporto salę jau nebeužeinu. Man sunku žiūrėti į žmones, kurie dar gali bėgioti. O aš tik sapnuose pabėgioju. Kita vertus, gyvenimas tikrai nėra vien sportas, todėl dabar pamatau ir kitas jo spalvas“, - prisipažino olimpinė čempionė.