„Kuo varžovai stipresni, tuo Simui geriau", - teigia jau tris kartus 1500 m Lietuvos rekordą pagerinusio S.Bertašiaus treneris J.Garalevičius.
Trečią kartą šiemet 1500 m bėgimo rekordą pagerinęs (3 min. 39,01 sek) Simas Bertašius jau priprato, kad neretai distancijoje nuo pat starto iki finišo jam tenka bėgti vienam, smarkiai atsiplėšus nuo varžovų.
Ne išimtis buvo ir penktadienį Vingio stadione vykusios tradicinės sporto klubo „Cosma“ taurės varžybos, kur M. Romerio universiteto tarptautinės politikos ir ekonomikos magistro stidijų antrakursis nesunkiai aplenkė devynis konkurentus.
Iš Pabalčių kaimo Raseinių rajone kilęs lengvaatletis po finišo prisipažino, kad prieš startą negalvojo apie rekordą, bet po sėkmingų pirmųjų metrų pakilo didžiulis azartas ir jis viesulu nurūko į priekį.
Rekordinį savo mokinio bėgimą matė ir su puikiu rezultatu pasveikino jo treneris, praeityje pats buvęs gero lygio 1500 m distancijos bėgikas Juozas Garalevičius. Jis jau 40 metų dirba treneriu ir gali didžiuotis, jog treniravo Iriną Krakoviak-Tolstiką, dabar dirbančią trenere, Dianą Maciušonytę–Lobačevskę, Živilę Balčiūnaitę.
Simą Bertašių treniruojate jau šeštus metus. Kaip pavyko išugdyti tokį pajėgų vidutiniųjų nuotolių bėgiką?, - paklausėme J. Garalevičiaus.
Jis treniruojasi kryptingai pagal planą, turi savo tikslą ir jo siekia. Žiemą mokinys neužsidaro maniežuose, o treniruojasi gryname ore. Jam nesvarbu: ar lietus, šaltis, pusto – ateina į Vingio parką ir bėgioja.
Anksčiau Simas mažiau treniravosi, o dabar – dukart per dieną ir pratybų planą įvykdo 100 procentų.
Šį pavasarį savo mokiniui pasakiau: Simai, esi greitesnis ir ištvermingesnis už legendinį Joną Pipynę ir Lietuvos rekordininką Pavelą Fedorenką, o kodėl gi tau nepagerinti šalies rekordo? Kaip tarėme, taip padarėme.
Ar iš karto pastebėjote, kad Simui labai tinka 1500 m nuotolis?
Simas iš kitų niekuo ypatingu neišsiskyrė. Esu dėkingas jo pirmajam treneriui raseiniškiui Eugenijui Petrokui, kad jis anksti Simo nespecializavo. Neteisūs tie treneriai, kurie forsuoja įvykius ir anksti džiaugiasi vaikų gerais rezultatais. Jeigu jauną medelį nulaužei, iš jo didelis medis neužaugs. Tačiau jeigu jo nenulaužei, medis užaugs stiprus. Jeigu anksti sportininką specializuoji, nesitikėk aukštų rezultatų. Viską reikia daryti palaipsniui.
Simas 1500 m distancijoje pradėjo specializuotis dar Raseiniuose. Kai jis atvažiavo studijuoti į Vilnių, nuotolį buvo įveikęs per 4 min. 10 sek.
Svarsčiau, koks nuotolis jam labiausia tiks. Pastebėjau, kad mokinys gali sėkmingai bėgti ir 5000 m, ir 10 000 m distancijas. Tačiau pasirinkome 1500 m nuotolį, kur dabar jis kasmet gerina savo rezultatus: 2016-aisias distanciją nubėgo per 3 min.48 sek. 2017-aisiais – per 3 min. 44 sek, o šiemet nuotolį jau įveikė greičiau nei per 3 min. 40 sek.
Sezonas dar nesibaigia, o mokinys jau viršijo visus planus, įvykdė normatyvą į pirmą savo karjeroje Europos čempionatą.
Simui šį sezoną planavau 3 min.40 sek. rezultatą. Rimtose varžybose, esant gerai konkurencijai, jis dar ne kartą gali pagerinti Lietuvos rekordą.
Esu dėkingas Lietuvos lengvosios atletikos federacijai, kuri kovo-balandžio mėnesiais auklėtiniui sudarė galimybę pabūti treniruočių stovyklose kalnuose Lenkijoje ir Slovakijoje.
Pakeista aplinka davė teigiamų rezultatų. Sugrįžęs į namus Simas šviežiomis jėgomis kibo treniruotis Vingio parke, buvo atsipalaidavęs psichologiškai.
Esu dėkingas ir „Cosma“ sporto klubui, kuris mums daug padeda. Dideli bėgiko rėmėjai ir jo tėvai.

Kokią taktiką per varžybas dažniausiai renkasi Lietuvos rekordininkas?
Jis nebijo varžovų, juos gerbia. Kuo jie stipresni, tuo Simui geriau. Jam visada sakau, kad pajėgūs varžovai yra piikūs pagalbininkai siekti svarių rezultatų.
Visa bėgiko taktika slypi jo pasirengime. Simas treniruojasi tik lauke ir per treniruotes ugdo ištvermę. Į maniežą koją įkeliame tik trumpam, kada reikia stiprėti fiziškai ar bėgioti trumpas atkarpas.
Simas neturi silpnų vietų. Jis yra pakankamai greitas ir ištvermingas. Specialių treniruočių jis daro nedaug.
Ne vienas lengvosios atletikos treneris sako, kad 1500 m distancijoje S. Bertašiui bus sunku įvykdyti olimpinį normatyvą, o maratono distancijoje – gerokai lengviau. Ar pritariate jiems?
Kol kas planuose to nėra, o agitacijai nepasiduodu. Gerai žinau, ką Simui bėgti: 1500 m distanciją ar maratoną.
Dar yra galingos 5000 m ir 10 000 m distancijos, kurias mokinys gali pasiekti puikių rezultatų. Kai čia pasižymės, bus galima pagalvoti ir apie maratoną, kuriame iš tikrųjų nėra ypatingai sunku įvykdyti olimpinį normatyvą.
Tačiau Simas olimpinį normatyvą (3 min.36 sek.) gali įvykdyti ir sudėtingoje 1500 m distancijoje, kur susipina greitis ir ištvermė.
Tai – mano pati mėgstamiausia distancija, kurią jaunystėje bėgiojau ir įvykdžiau kandidato į sporto meistrus normą.
Kokiose artimiausiose varžybose Simas dalyvaus?
Liepos 17 d. lauks tarptautinės varžybos Prancūzijoje, kur jis gavo pakvietimą. Sėkmingai susiklosčius situacijai, auklėtinis tikisi pagerinti savo asmeninį, o tuo pačiu ir Lietuvos rekordą.