Kelmės apylinkėse praūžęs "Viada Rally Žemaitija 2018" tapo oficialia vasaros sezono kovų pradžia ir atskleidė kaip keičiasi šis sportas.
Artimiausiu metu neišvengiamai keisis greičio ruožų charakteristikos, o dalies legendinių dopų ko gero apskritai neliks. Kita vertus, sportinė intriga mūsiškiame čempionate tokia hipnotizuojanti, kad greta jos lietuviškas kinematografas atrodo nykus tarsi sostinės Naujininkų mikrorajono architektūra.
"Iš tiesų keletą pastarųjų metų Lietuvos ralio evoliucija buvo gana sudėtinga, paženklinta emocingais debatais kaip ką daryti, tačiau nepaisant visko galiam pasidžiaugti, kad svarbiausi dalykai - nuo trasų ženklinimo iki pramoginės dalies, siūlomos žiūrovams pertraukėlėse tarp sportiniu kanalu važiuojančių automobilių - akivaizdžiai pagerėjo. Jei prieš porą metų apie viską pagalvoti ir visas smulkmenas suderinti pavykdavo tik "Winter Rally" ir "300 ežerų ralio" organizatoriams, tai dabar svečius ne gėda kviesti į bet kurį čempionato etapą. Tokį iššūkį priėmę klubai mokosi vieni iš kitų, atidžiai nagrinėja ralio stebėtojų ir komisarų pastabas, todėl sportininku ir žiūrovus erzinančių dalykų nebelieka. Antai po "Viada Rally Žemaitija 2018" Suomijos ralio garsenybė Saku Vierimma turėjo vos porą pastabų, kaip jo manymu būtų galima optimizuoti keletą techninių sprendimų. Tarkim kur geriau išdėstyti degalų užpildymo taškus. Tačiau tai iš tiesų yra smulkmenos", - vertindamas įsibėgėjantį čempionatą sakė LASF ralio komiteto pirmininkas Donatas Liesis.
Kita vertus, organizatoriams tenka spręsti vis naujus galvosūkius. Vienas sudėtingiausių šio sezono rebusų - kaip gyvendinti Lietuvos kelių direkcijos reikalavimus, kuriuos jie suformuluoja ralio organizatoriams, norintiems dalį greičio ruožų dėlioti regioniniuose žvyrkeliuose.
"Pamatęs ką privalo padaryti ralio organizatoriai - kokius apvažiavimus numatyti, kaip juos paženklinti ir ką nuveikti po varžybų - supratau, kad praktiškai tai itin sunkiai įgyvendinama. Beveik kaip pasakose, kurių herojams reikia sunešioti geležines kurpaites. Paprasčiau ieškoti alternatyvų greičio ruožus perkeliant į vietinės reikšmės kelius. Deja, tai sudėtingiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, nes daugeliu atvejų sportine prasme įdomios atkarpos yra trumpos. Vadinasi, norint išlaikyti tradicinį ralio kilometražą greičio ruožų skaičių tektų gerokai padidinti, formuoti kur kas daugiau teisėjų brigadų, surinkti visą armiją apsaugos žmonių, o tai neišvengiamai drastiškai išpūstų ralio biudžetą", - pastebi D. Liesis.
"Viada Rally Žemaitija 2018" organizatoriai dar bandė rasti kompromisų ir išsaugoti keletą tradicinių, sportininkų itin mėgiamų, greičio ruožų (ralio meniu neliko atkarpos Kražiai - Kaltinėnai), tačiau "DHL Elektrėnai" šiais metais jau visiškai pasitraukė iš regioninių kelių. Beje, kai kurių tokį statusą turinčių žvyrkelių apkrovimas labai nedidelis, todėl ralis trumpalaikių rūpesčių sukelia mažesniam skaičiui gyventojų, nei ralyje startuoja ekipažų.
Kelmės ASK vadovas Tomas Savickas pripažįsta, kad šiais metais greičio ruožų problemų sprendimas nužudė kaip niekad daug nervų ląstelių.
"Mūsų komanda jau penktą kartą imasi "Rally Žemaitija", todėl esame išgryninę kada kas ką ir kaip turi daryti. Visgi greičio ruožų parinkimas šįkart buvo išskirtinai sudėtingas. Tam išeikvota didžioji laiko ir energijos dalis, todėl po varžybų atrodo, kad galbūt dėmesio pritrūko kai kurioms kitoms detalėms. Tarkim daugiausia pastabų ankstesniais metais stebėtojai turėdavo dėl informacijos sklaidos apie varžybas - kad ralio traukinys judėdavo sklandžiai, tačiau pritrūkdavo garo švilpukui. Šįkart drauge su lenktynėmis vyko ir "Mis ralis" rinkimai, ir talentų konkursas, ir koncertas su vienais populiariausių atlikėjų. Žinoma, erdvės augti dar tikrai yra, bet svarbiausia kad pokyčiai prasidėjo", - samprotauja T. Savickas.
Taip pat akivaizdu, kad "Viada Rally Žemaitija 2018" tapo naujos eros - visavertės konkurencijos R5 klasėje - pradžia. Lig šiol vienintelio šiuolaikišką techniką turėjusio Benedikto Vanago meistriškumą bus galima lyginti su dar dviejų pilotų - Vaidoto Žalos ir Egidijaus Valeišos - rezultatais. Abu jie vasaros sezoną pradėjo prie naujų "Škoda Fabia R5" ir "Ford Fiesta R5" vairo. Tiesa, Kelmėje spręsti kas yra kas po premjeros Kelmėje kiek anksti dėl tokios proziškos priežasties, kaip dulkės. Ralio pradžioje pirmas startavęs B. Vanagas turėjo kiek sudėtingesnes sąlygas dėl "nešcvarios" idealios judėjimo trajektorijos. Po regrupingo smuktelėjęs į trečią poziciją jis susidūrė su kita problema - visiškai nurimus vėjui, dulkių širma nespėdavo išsisklaidyti net pakoregavus starto tvarką ir pradėjus sportininkus į trasą leisti kas dvi minutes. Ypač stipriai dėl to nukentėjo E. Valeiša, turėjęs važiuoti paskui Sergėjų Viazovičių - svečio iš Baltarusijos tempas smarkiai krito po to, kai jo "Mitsubishi" mechanizmai antroje varžybų dalyje ėmė streikuoti. Egidijus jį pavydavo greičio ruožo viduryje ir keletą kilometrų būdavo priverstas tiesiog kentėti iki finišo, nes aplenkti nebuvo net teorinių galimybių. Be to, jam tai buvo vos antras kartas prie visais ratais varomo kovinio automobilio vairo, reikalaujančio judėti visai kitokiomis trajektorijomis nei su BMW.
Vaidas savo važiavimo stiliumi taip pat pasėjo abejonių, ar intriga medžiojant čempiono trofėjus nebus nužudyta dar embriono stadijoje: debiutinėse "Viada Rally Žemaitija 2018" lenktynėse jis lėkė tarsi būtų ateivis iš kitokio greičio planetos.