Kovo 11-osios išvakarėse prsitatyta Lietuvos sporto enciklopedija, anot Prezidento Valdo Adamkaus, geriausia dovana Lietuvos Nepriklausomybei
.
Kovo 10 d. Kūno kultūros ir sporto departamente buvo pristatytas pirmasis Lietuvos sporto enciklopedijos tomas, kurį Kūno kultūros ir sporto departamento užsakymu parengė ir išleido Lietuvos sporto informacijos centras.
Pirmojo tomo pristatyme dalyvavo jo rengėjai, Lietuvos sporto vadovai, Seimo ir Vyriausybės atstovai bei enciklopedijos „herojai“ – Lietuvos Respublikos Prezidentas, buvęs sportininkas ir išeivijos sporto organizatorius Valdas Adamkus, dukart olimpinė čempionė Angelė Rupšienė ir dukart olimpinis čempionas Virgilijus Alekna.
„Esame nedidelė valstybė, bet galime pasidžiaugti dideliais laimėjimais sporto srityje. Tinkamiausias būdas jiems pristatyti – Lietuvos sporto enciklodija“, - sveikindamas visus susirinkusius į pirmojo tomo pristatymą sakė KKSD generalinis direktorius Ritas Vaiginas.
„Be galo reikšminga, kad valstybės nepriklausomybės sukakties išvakarėse pristatoma Lietuvos sporto enciklopedija. Tai viena reikšmingiausių dovanų Nepriklausomybės 20-mečio proga“, - pažymėjo V.Adamkus. Prezidentas taip pat pabrėžė, jog sportas Lietuvoje turėtų sulaukti didesnio aukščiausių šalies vadovų dėmesio: „Norėčiau, kad dėmesio, paramos sportui būtų daugiau, nei sugebėjome suteikti per tuos 20 metų. Neabejoju, kad ir laimėjimų tada būtų dar daugiau. Lietuvoje dar nėra pakankamai vertinama kūno kultūros ir sporto reikšmė žmogaus ugdymo procese, bet tikiu, kad su laiku tai įvertinsime“.
LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas, pervertęs pirmojo tomo puslapius, sakė, jog du trečdaliai žmonių – jam pažįstami: „Maža Lietuva, bet kiek turime talentų, garsinančių ją!“
Su LSE pasirodymu susirinkusius sveikino Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas Žilvinas Šilgalis, Ministro Pirmininko patarėjas Raimundas Alekna.
LSE rengimo darbai buvo pradėti dar 1993 m. tačiau dėl įvairių priežasčių 2001 m. nutrūko. 2006 m. pirmajam tomui parengtus straipsnius ir visus dokumentus inventorizavo specialiai tam sudaryta KKSD komisija. Tais pačiais metais Lietuvos sporto enciklopedijos Mokslinė redakcinė taryba patvirtino enciklopedijos struktūrą ir vardyno sudarymo kriterijus. Rengiant enciklopediją, bendradarbiauta su Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutu. Deja, darbai, rengiant LSE, vyko lėčiau nei tikėtasi. Pagrindinė priežastis – daugelio sporto organizacijų paveldo būklė pasirodė daug blogesnė, negu buvo tikėtasi pradedant projektą. Pagal LSE reglamentą straipsnius apie savo veiklą ir kriterijus atitinkančius žmones teikė pačios sporto organizacijos, o kai kurios sporto organizacijos savo veiklos įamžinimu pradėjo atsakingiau domėtis tik ne kartą paragintos rengėjų. Vėlavimai ir daugkartiniai taisymai atėmė daug laiko, didino sąnaudas. „Kai kuriais atvejais straipsnių rengimas prilygo archeologiniams kasinėjimams“, - pusiau juokais, pusiau rimtai sakė LSE darbo grupės vadovas Zigmantas Motiekaitis.
LSE vyriausiasis redaktorius Stanislovas Stonkus pažymėjo, kad ši enciklopedija – ir istorija, ir ši diena: „Šios knygos vertė, bėgant laikui nemažės, o tik didės: faktai pamirštami, o LSE to daryti neleis“. Jis informavo, kad jau pradėtas rengti ir antrasis LSE tomas, kuris savo apimti bus didesnis, tačiau tikimasi, kad jo rengimo darbai vyks sparčiau. S.Stonkus taip pat padėkojo buvusiems ir esamiems KKSD vadovams, kurie skyrė ir skiria lėšų ne tik „pravalgymui, bet ir LSE rengimui". KKSD generalinis direktorius R.Vaiginas patikino, kad šis projektas neturi sustoti, todėl finansavimas jam turi būti skiriamas nepaisant jokių pertvarkų.
Ne prie vienos enciklopedijos darbavęsis Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto direktoriaus pavaduotojas redakciniams darbams Antanas Račis sakė, kad ši LSE – unikali: „Internete bandžiau pažiūrėti, ar yra daugiau valstybių, išleidusių savo sporto enciklopedijas. Ir bent Europoje tokių neradau. Be to, LSE – pirmoji Lietuvoje enciklopedija, kurią rengiant buvo pasitelktos šiuolaikinės technologijos, t. y. kartu sukurta elektroninė duomenų bazė ir internetinė enciklopedija. Tad rengiant LSE gali dalyvauti visi, kas tik turi prieigą prie interneto“. Beje, sudarant pirmąjį tomą, informacija panaudota net iš 80 archyvų.
Pirmasis LSE tomas apima A–K raides, iš viso – 724 puslapiai. Pirmąjį tomą sudaro 306 bendrieji straipsniai, 1566 biografijos, apie 800 iliustracijų. Biografiniuose straipsniuose pateikta 1000 sportininkų biografijų (tarp jų – 12 olimpinių čempionų ir prizininkų), 316 – trenerių, 70 – teisėjų, 15 – kūno kultūros mokytojų 261 – vadybininkų , 39 – mokslininkų, 15 – medikų, 35 – žurnalistų.
Sukurta speciali ekektroninė duomenų bazė (LSE EDB), joje fiksuojami visi straipsnių rengimo etapai. Vardyne jau įtrauktos 3393 pavardės ir gautos 2089 biografijos.
Internetinėje enciklopedijoje (
www.lse.lt) visi parengti straipsniai iš karto pateikiami visuomenei, joje straipsniai gali būti operatyviai patikslinami ir papildomi. Internetinėje enciklopedijoje šiuo metu jau paskelbta daugiau kaip 1700 biografinių ir daugiau kaip 300 bendrųjų straipsnių. Čia jau galima susipažinti ir su antrojo tomo formuojamu vardynu, kai kuriais rengiamais straipsniais.
„Mes, sportininkai, pasistengsime išlieti dar daugiau prakaito, kad būtų leidžiami šios knygos papildymai“, - vartydamas rankose pirmąjį enciklopedijos tomą žadėjo dukart olimpinis čempionas Virgilijus Alekna.