Lietuvos partizanų pagerbimo šventėje – olimpinės čempionės vizitas, bėgimas partizanų takais ir tarptautinės ėjimo varžybos.
2018-ieji - partizanų vado, brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago metai. Alytiškiai iškilmingai paminėjo šios istorinės asmenybės 100-ąsias gimimo metines.
Pagerbiant partizanus, kurie kovojo už mūsų laisvę ir nepriklausomybę, Simne (Alytaus r.) buvo surengta Lietuvos partizanų pagerbimo šventė.
Pagrindiniai šio patriotinio–sportinio renginio globėjai – Alytaus miesto ir rajono bei Lazdijų rajono savivaldybės, o pagrindinis organizatorius – Lietuvos sportinio ėjimo asociacijos prezidentas Kastytis Pavilonis.
Pagerbimo šventėje dalyvavo partizanų vado dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, kuri apdovanojo sportinio ėjimo nugalėtojus ir prizininkus, brolis Albinas Ramanauskas, kuriam tą pačią birželio 9–ąją sukako 95-eri. Su ašaromis akyse jis dėkojo visiems, kad taip gražiai buvo įprasmintas brolio atminimas.
Pagarbos bėgime – ir olimpietė Vaida Žūsinaitė
Ankstų rytą buvo surengtas simbolinis pagarbos bėgimas Lietuvos partizanų takais nuo Kalniškės partizanų mūšio memorialinio kalnelio į Simną.
Bėgikų būrys, lydimas Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių dalyvės Vaidos Žūsinaitės ir trenerio Arūno Klebausko, su vėliava ir deglu rankose finišavo Simne prie Gedinčios Motinos paminklo ir ten uždegė aukurą.
Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas pasidžiaugė, kad, surėmus pečius trims savivaldybėms, įvyko toks prasmingas renginys, kurio šūkis – „Už Lietuvos laisvę, nepriklausomybę, Tėvynės gynėjus“.
„Džiaugiuosi, kad trys savivaldybės susivienijo bendram tikslui – puoselėti pilietiškumą ir išsaugoti istoriją“, - džiaugėsi A. Vrubliauskas.
Kai žodis buvo suteiktas olimpietei V. Žūsinaitei, ji sakė: „Mes lenkiame galvas prieš tuos, kurie aukojo savo gyvybes ir kovojo už laisvą Lietuvą. Kovojo už tokią šalį, kuria mes šiandien didžiuojamės. Sportas asocijuojasi su pergalėmis ir medaliais, bet kartu ir su laisvės troškimu. Savo dalyvavimu varžybose mes tęsiame tą kovą ir pasauliui rodome, kad esame laisvi, stiprūs ir vieningi“.
Iškilmingoje rikiuotėje, skirtoje partizanams atminti, dalyvavo karininko Antano Juozapavičiaus šaulių 1-osios rinktinės nariai. Aidint karinio orkestro garsams, jie išnešė gėlių vainikus prie memorialų, skirtų Kalniškės ir Liepakojų mūšiuose kritusiems partizanams atminti. Simno bažnyčioje buvo aukojamos Šv. Mišios.
Partizanų pagerbimo šventėje skambėjo partizaniškos dainos, koncertavo kaimiškos kapelos, sunkiojo roko grupė „Thundertale“, savo kūrybos dainas atliko Albertas Antanavičius-Šekspyras.
Partizanų pagerbimo šventėje dalyvavo ir sportinio ėjimo varžybų laimėtojus apdovanojo Kalgario olimpinė slidinėjimo čempionė Vida Vencienė.
Vėl nepralenkiama B. Virbalytė-Dimšienė
Per Lietuvos lengvosios atletikos federacijos sportinio ėjimo bei tarptautines varžybas lenktyniauta trumpose distancijose: jauniausieji ėjo 1 km, o jaunimas ir suaugusieji - 5 km.
Jėgas bandė ir nemažai užsienio sportininkų, kurie dieną prieš tai varžėsi Alytaus ėjimo festivalyje.
Moterų ir vyrų grupėse sportininkų laukė 500, 300 ir 200 eurų piniginiai prizai. Buvo pagaminta 400 sportinių marškinėlių.
Ir Simne nepralenkiama buvo Brigita Virbalytė-Dimšienė, kuri 5 km distanciją nuėjo per 20 min. 44 sek. Ji aplenkė graikę Panayiotą Tsinopoulou (21 min. 59 sek.) ir Živilę Vaiciukevičiūtę (22 min. 20 sek.).
Po finišo B. Virbalytė-Dimšienė teigė, kad jai patiko varžytis kartu su vyrais, nes ji retkarčiais treniruojasi kartu su Mariumi Žiūku ir Tadu Šuškevičiumi.
„Tačiau per pratybas dažniausiai tenka vaikščioti vienai, todėl džiaugiuosi, kad šįkart vyrai man truputėlį padėjo. Dar jautėsi nemažas nuovargis po išvakarėse laimėtų 20 km distancijos varžybų Alytuje. Prieš porą savaičių dar nedrąsiai pasvajodavau apie Lietuvos rekordą. Jį tikrai buvo įmanoma pagerinti, jeigu nebūčiau ėjusi 20 km. Be to, atvažiavus į Simną paaiškėjo, kad trasa nėra sertifikuota. Tada, jeigu ir būčiau pasiekusi šalies rekordą, jis nebūtų įskaitytas. Tačiau norėjosi iškovoti dar vieną pergalę. Distancijoje tikrai nesiplėšiau, nes oras buvo dar sunkesnis nei per Lietuvos čempionatą, eiti teko per patį vidurdienį“, - po finišo sakė geriausia Lietuvos ėjikė.
33-ejų B. Virbalytė-Dimšienė savo dviejų dienų varžybas apibendrino taip: „Per abi dienas sočiai gavome saulės. Gerai, kad antrą dieną varžybos buvo perkeltos į Simną, nes dukart varžytis toje pačioje trasoje nebūtų įdomu. Alytuje ir Simne buvo tos varžybos, kuriose kėliau sau tikslą pasimėgauti, pasitikrinti jėgas ir, žinoma, nugalėti“.
Londono ir Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių dalyvė Simne pabuvojo pirmą kartą, nors ir yra kilusi iš šių apylinkių, todėl labai džiaugėsi, jog maži Lietuvos miesteliai yra gražiai susitvarkę, ir tuo, kad čia buvo surengtos tarptautinės varžybos.
Sportininkė prisipažino, jog jis svajoja, kad kada nors aukšto lygio sportinio ėjimo varžybos būtų surengtos ir Vilniuje. „Bet tai, galbūt, ir liks mano svajonė. Tačiau baigusi savo sportinę karjerą, galbūt, jas pati Vilniuje pabandysiu organizuoti“, - sakė daugkartinė Lietuvos čempionė.
B. Virbalytė-Dimšienė po šių varžybų nesiilsės, kaip būdavo ankstesniais metais, jau antradienį ji treniruosis dukart.
„Blogesnio savaitgalio negalėjo būti“
Taip savo pasirodymą Alytuje ir Simne apibūdino Pekino olimpinių žaidynių dalyvis Tadas Šuškevičius.
Savarankiškai besitreniruojantis sportininkas rengiasi dalyvauti Europos čempionate Berlyne ir eiti 50 km nuotolį.
Ir Alytuje, ir Simne jis nebaigė varžybų. Gavęs tris teisėjų pastabas, T. Šuškevičius Alytuje pasitraukė iš trasos 12-ajame kilometre, o Simne už netaisyklingą ėjimą teisėjai iš distancijos jį pašalino 4-ajame kilometre.
„Per pratybas reikės daugiau dėmesio skirti ėjimo technikai tobulinti. Atsigausiu po patirto šoko, pailsėsiu ir toliau rengsiuosi Europos čempionatui. Netrukus išvyksime treniruotis į kalnus Italijoje“, - sakė T. Šuškevičius.
O štai Vasilijui Mizinovui iš Čeliabinsko mūsų trasos buvo ypač sėkmingos: Alytuje jis buvo antras 20 km distancijoje, o Simne greičiausiai nužingsniavo 5 km nuotolį – 19 min. 22 sek.
Jis per šias varžybas patyrė daug teigiamų emocijų, iš arčiau susipažino su Dzūkijos kraštu. „Pas mus Čeliabinske tokių gražių sportinio ėjimo varžybų nerengiama. Dvi dienas žavėjausi puikia varžybų organizacija, dideliu dėmesiu ėjikams“, - sakė 20-metis V. Mizinovas. Jis savo sportinį kelią pradėjo nuo slidinėjimo ir bėgimo, o prieš ketverius metus susižavėjo sportiniu ėjimu ir dabar sieja nemažas viltis su artėjančiu Europos čempionatu bei Tokijo olimpinėmis žaidynėmis.
Iš Lietuvos sportininkų 5 km distancijoje vyrų grupėje geriausiai pasirodęs Arturas Mastianica buvo 10-as (21 min.16 sek).
Ant pakylos – trenerio dukros
Simne sėkmingai rungtyniavo Pabradės trenerio, Barselonos olimpinių žaidynių dalyvio Viktoro Meškausko dukros: aštuntą klasę baigusi Nora Meškauskaitė 1000 m distancijoje jaunučių grupėje tepralaimėjo Tomai Dailidonytei (14 min. 37 sek.) ir buvo antra (15 min.13 sek.), o dešimtokė Adrija Meškauskaitė jaunimo grupėje 5 km nuotolį įveikė trečia (25 min. 55 sek.).
„Tokius rezultatus dukroms ir planavau, nes žinojau varžovių pajėgumą. Norai šis sezonas jau baigėsi. Per Lietuvos jaunučių sporto žaidynes Alytuje ji užėmė antrą vietą. O Adrija rengiasi Europos jaunimo čempionatui, kuris bus atrankos varžybos į olimpines jaunimo žaidynes Buenos Airėse. Mūsų šeimoje – visi ėjikai. Tikiuosi, kad ir dukros ėjimo takeliuose pasieks gerų rezultatų“, - sakė V. Meškauskas.
Varžybų laimėtojais kitose amžiaus grupėse iš lietuvių dar tapo Akvilė Orliukaitė (1 km – 4 min. 46 sek.), Arnoldas Liutinskas (5 km – 23 min. 50 sek.) ir Liudas Grincevičius (1 km – 4 min.53 sek.).
„Dabar apie nieką nenoriu galvoti“
Dviejų dienų sportinio ėjimo šventė baigėsi. Pagrindinis renginio organizatorius K. Pavilonis tarė, kad dabar jis nenori galvoti apie nieką.
„Reikia viską pasvarstyti, padėlioti. Gal tuos renginius kitąmet kiti organizuos, negi nėra žmonių. Tikrai yra, reikia tik norėti. Besirengiant šventei, vien per vieną diena sulaukiau 160 telefono skambučių, pasitaikė, kad vienu metu skambindavo kas 15-20 sekundžių. Džiaugiuosi, kad viskas pavyko, tačiau renginys kainavo daug jėgų ir sveikatos. Kelios naktys buvo nemigo naktys. Daugiau kaip 150 sportininkų niekas nekainavo: nei gyvenimas keturiuose viešbučiuose, nei maitinimas, jie buvo atvežti iš Vilniaus oro uosto ir nuvežti atgal. Varžybos buvo transliuojamos per Delfi.lt televiziją. Simne žiūrovų patogumui buvo įrengtas didelis ekranas.
Kiek renginiui buvo skirta pinigų, jų neužteko. Suskaičiavau, kad trūksta dar 28 tūkst. eurų. Teks vėl prašyti trijų savivaldybių, jog padengtų visas išlaidas. Visada sakau: reikia daryti gerai arba nieko nedaryti. Nuotaiką sugadino tai, kad per Alytaus festivalį ir Lietuvos čempionatą moterų grupėje medalius pelnė tik dvi ėjikės, o vyrų – vos vienas. Kas tai per čempionatas?“, - sakė K. Pavilionis.
Jis džiaugėsi, kad varžybose teisėjauti padėjo jo auklėtiniai: Valdas Kučinskas, Arūnas Klebauskas, Rūta Grigaliūnienė, Gediminas Graževičius, Virginijus Krivida, Anglijoje gyvenantis ir kelioms dienoms į gimtąjį Alytų sugrįžęs Gintaras Andriuškevičius. Vita Pavasarytė, Danutė ir Antanas Urbanavičiai.