Alytaus festivalio, kurio pagrindinis organizatorius – Lietuvos sportinio ėjimo asociacijos prezidentas alytiškis Kastytis Pavilonis – turi „European Athletics Permit Meeting“ varžybų statusą, tad čia susirinka nemažai pajėgių atletų iš įvairių šalių. Kartu vyko ir Lietuvos, Estijos, Latvijos čempionatai.
Kadangi kitąmet Alytuje vyks Europos sportinio ėjimo taurės varžybos, į Dzūkijos sostinę buvo atvykę Europos lengvosios atletikos asociacijos delegatai, kurie stebėjo, kaip sekasi rengtis šioms varžyboms. Alytiškiai sulaukė gerų įvertinimų.
Varžyboms startą davė Alytaus savivaldybės vicemerė Valė Gibienė. Vyrų 20 km distancijoje į startą stojo 29 sportininkai, o finišą pasiekė 24.
Distancijos nebaigė ir individualiai besitreniruojantis Tadas Šuškevičius. Jis gavo tris teisėjų pastabas už netaisyklingą ėjimą, o ketvirtosios nelaukė – pasitraukė iš distancijos.
Lietuvos čempionams Brigitai Vrbalytei-DImšienei ir Arturui Mastianicai buvo įteikti Alytaus garbės piliečio Vytauto Zambacevičiaus ir praeityje puikaus ėjiko, o dabar jau šviesaus atminimo Jono Vainausko prizai.
Svarbiausia gimtajame mieste – pergalė
Per 20 km distancijos varžybas, kuriose rungtyniavo 11 ėjikių, ant nugalėtojų pakylos stovėjo dvi Lietuvos ėjikės: pirmąją vieta iškovojo Brigita Virbalytė-Dimšienė (1 val. 31 min. 24 sek.), antrąją vietą užėmė graikė Antigoni Ntrismpioti (1 val. 32 min. 34 sek.), o trečiąją - Živilė Vaiciukevičiūtė (1 val. 33 min. 16 min.).
Abiems mūsų šalies ėjikėms Lietuvos lengvosios atletikos federacijos generalinė sekretorė Nijolė Medvedeva įteikė Lietuvos čempionato aukso ir sidabro medalius, o bronzos nebuvo kam įteikti, nes daugiau Lietuvos moterų nedalyvavo.
B. Virbalytė-Dimšienė nuo varžovių atitrūko 8-ajame kilometre ir nieko artyn neprisileido iki pat finišo.
„Gavau velnių nuo savo trenerio, gyvenančio Australijoje, kad per Pasaulio taurės varžybas ėjau priekyje su lydere, todėl šiandien turėjau užduotį kurį laiką eiti kartu su visomis.
Planas buvo eiti greičiau nei iki šiol buvau ėjusi šioje trasoje. Tačiau pritrūkau stipresnių varžovių, o ir karštas oras buvo nepalankus siekti gero rezultato. Svarius rezultatus paprastai pasiekiu per stambaus masto varžybas. Per Europos čempionatą pasistengsiu parodyti, ką galiu. O savo gimtajame mieste svarbiausia buvo pergalė“, - po finišo kalbėjo B. Virbalytė-Dimšienė.
Sportininkė yra įsitikinusi, kad, siekiant įgyti visišką pasitikėjimą savo jėgomis, distanciją reikėtų bent triskart įveikti greičiau nei per 1 val. 30 min.
„Šiemet pasitikėjimo turiu kur kas daugiau, žymiai geresnė emocinė būsena. Todėl bent jau kelerius metus treniruosiuosi visu pajėgumu ir stengsiuosi dėl tų žmonių, kurie 20 metų yra kartu su manimi“, - sakė Lietuvos čempionė.
Alytaus festivaliui ir Lietuvos čempionatui ji beveik dvi savaites rengėsi Druskininkuose. Pagerinusi Lietuvos 3 km ėjimo rekordą, olimpietė Druskininkuose jau kitos dienos ryte po 10 metų pertraukos per pratybas nuėjo 30 km nuotolį, o po pietų – dar 10 km.
„Mano treneris labai griežtai mane kontroliuoja: prieš varžybas, kurios yra mažiau svarbios, jis nemažina krūvio per treniruotes, o prieš svarbius startus – leidžia truputį atsikvėpti, jog būčiau šviežesnė ir greitesnė. Alytaus festivalis man buvo ypač gera treniruotė. Po varžybų man paskambino treneris ir geras 40 minučių kalbėjomės. Nuo šių metų sausio pradžios mano treneriu tapo australas, kuris, man besitreniruojant Australijoje, pats pasisiūlė juo tapti“, - sakė B. Virbalytė-Dimšienė.
Varžybas stebėjo ir sportininkės tėvai, vyras Marius, artimieji. Rungtyniauti savo gimtinėje sportininkė labai mėgsta. Geriausia Lietuvos ėjikė teigė, kad ji iki Europos čempionato 20 km distancijoje daugiau nelenktyniaus, o ramiai rengsis svarbiausioms metų varžyboms.
Lietuvos edukologijos universitete šiemet trečią kursą baigusi trenerio Viktoro Meškausko auklėtinė Ž. Vaiciukevičiūtė teigė, kad jai ypač sunkūs buvo pirmieji kilometrai, ji maždaug 10 km jautė pilvo skausmus.
Tačiau kuo toliau, tuo labiau jie mažėjo. „Treneris prieš startą pasakė, kokiu laiku eiti. 20 km distanciją šiemet ėjau trečią kartą, o pagrindinis startas lauks per Europos čempionatą. Jam rengsiuosi treniruočių stovyklose aukštikalnėse Bulgarijoje, o prieš pat čempionatą - Druskininkuose“, - kalbėjo bronzinė Lietuvos čempionato prizininkė.
Sportininkė kiek išgyvena, kad praėjusieji metai jai buvo puikūs, o šiemet kol kas nepavyksta įgyti geros sportinės formos.
„Norisi tobulėti greičiau, per šias varžybas galėjau užimti ir antrą vietą, apie kurią galvojau, tačiau nesugebėjau greičiau pagreitėti“, - neslėpė Ž. Vaiciukevičiūtė.
Šįkart čempionate nedalyvavo jos sesuo dvynė Monika, kuri neseniai gavo kojos traumą ir, atrodo, jai šiemetinis sezonas baigėsi.
Favorito pergalė
Alytiškių festivalį papuošė svečias iš Vokietijos, Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių penktos vietos laimėtojas, 2017-ųjų Europos taurės laimėtojas, šiemet spalio 24 d. 30 metų sukaktį švęsiantis Christopheris Linke, kuris greičiausiai įveikė distanciją – 1 val. 21 min. 10 sek.
Spėta, jog vokietis pagerins trasos rekordą, kadangi jo asmeninis rekordas 20 km distancijoje – 1 val. 18 min. 50 sek.
Ch. Linke pergalę pasiekė nesunkiai, tačiau trasos rekordas (1 val. 20 min. 33 sek.) liko nepagerintas.
Antrą vietą užėmęs 20 metų sportininkas iš Čeliabinsko Vasilijus Mizinovas atsiliko 35 sek., o trečias buvo ukrainietis Ivanas Losevas (1val. 23 min.12 sek.).
V. Mizinovas buvo vienintelis Rusijos ėjikas, dalyvavęs Alytaus sportinio ėjimo festivalyje.
Ketvirtus metus pratybas lankantis sportininkas netgi atsisakė dalyvauti Rusijos ėjikų čempionate Čeboksaruose, nes jis jau turi įvykdęs Europos lengvosios atletikos čempionato normatyvą, ir pirmą sykį atvažiavo į Alytų.
„Negalvojau, kad patirsiu tiek daug įspūdžių, viskas labai patiko. Jeigu tik bus galimybė, kitąmet vėl sugrįšiu į Alytų“, - sakė V. Mizinovas.
Šio talentingo sportininko ėjimo technika ypač patiko treneriui J. Romankovui, kurį jis pavadino techniškiausiu festivalio ėjiku.
Lietuvos čempionu tapo aštuntą vietą festivalyje užėmęs Arturas Mastianica (1 val. 26 min. 30 min.). O štai sidabro ir bronzos medalių nebuvo kam įteikti, nes, išskyrus T. Šuškevičių, daugiau Lietuvos ėjikų nedalyvavo.
Lietuvos sportinio ėjimo istorijoje, ko gero, tai pirmasis toks atvejis ir labai rimtas signalas mūsų treneriams.
Varžybas stebėjęs praeityje neblogo lygio ėjikas, o dabar Notingeme emigrantų, daugiausia lenkų, vaikus stiprinantis R. Rekstas apgailestavo, kad taip atsitiko su mūsų vyrų ėjimu.
„Nuolat pagalvoju, jog reikėtų vėl sugrįžti į sportinį ėjimą, labai jau daug metų jam atidaviau. Anglijoje truputėlį pajudu ir aš, stengiuosi kuo daugiau vaikščioti, neprisiauginti svorio“, - sakė R. Rekstas, kuris gegužės 25-ąją sumainė aukso žiedus su šuolininke į tolį Akvile Šimkute.
Mokytojas ėjimą derina su darbu
Lietuvos čempionu 20 km distancijoje pirmą kartą tapęs A. Mastiancica po finišo ilgai negalėjo atsigauti.
Jis šį nuotolį šiemet įveikė antrą kartą. Pirmoji su pergale šalies čempioną pasveikino vilnietė draugė sprinterė Emilija Rudytė.
„Kentėjau, buvo labai sunku. Esu patenkintas savo rezultatu, panašų ir planavome su savo treneriu“, - sakė Molėtų r. Joniškio mokykloje trečius metus kūno kultūros mokytoju dirbantis A. Mastianica.
Jis gyvena už Pabradės, Pavoverės kaime, jo treneris – Barselonos olimpinių žaidynių dalyvis Viktoras Meškauskas.
Į treniruotes ir į darbą jis važinėja arba dviračiu, arba mašina. Iki darbo nuo namų – 35 km, tenka važinėti triskart per savaitę, o į Pabradę - 5 km.
„Dabar kokia savitėlę pailsėsiu ir pradėsiu rengtis Europos čempionatui, nes jau dukart esu įvykdęs 50 km nuotolio normatyvą“, - sakė A. Mastianica.
Lietuvos čempionams B.Vrbalytei-DImšienei ir A.Mastianicai buvo įteikti Alytaus garbės piliečio Vytauto Zambacevičiaus ir praeityje puikaus ėjiko, o dabar jau šviesaus atminimo Jono Vainausko prizai.
Skirtingi jaunimo tikslai
Jaunimo grupėje 10 km nuotolį greičiausiai nužingsniavo prancūzas Justinas Bournieras (44 min. 07 min.).
Šeštas finišavęs devintus metus besitreniruojantis birštonietis Paulius Juozaitis (49 min. 48 sek.), kuris, kaip ir praėjusiais metais, tapo Lietuvos jaunimo čempionu.
Tačiau praėjusiais metais šioje distancijoje jis buvo greitesnis (47 min. 44 sek.), o dabar nugalėtojui pralaimėjo 5 min. 41 sek.
Pagrindinis birštoniečio tikslas šį sezoną – pasigerinti savo asmeninį rekordą ir sezoną baigti be traumų. Jo treneriai Jonas ir Povilas Juozaičiai nepraranda vilties, kad gal jų auklėtinis suspės įvykdyti ir normatyvą, leidžiantį jam dalyvauti Europos jaunimo čempionate.
Visada gerai nusiteikęs P. Juozaitis pridūrė, kad Birštone puoselėjamos gražios sportinio ėjimo tradicijos ir, kol tame kurorte gyvens nors vienas Juozaitis, ėjimas tikrai neišnyks.
Merginų grupėje 10 km nuotolį greičiausiai įveikė prieš ketverius metus į Vilniaus Ozo gimnaziją mokytis atvažiavusi Austėja Kavaliauskaitė (52 min. 52 sek.).
Ši trenerio J. Romankovo auklėtinė šiemet jau baigs gimnaziją, tačiau dar nenutarė, ką studijuos. Žino viena: į užsienį mokytis tikrai nevyks.
Abitūros egzaminai sportininkei trukdė deramai pasirengti Lietuvos jaunimo čempionatui.
Praėjusiais metais ji pateikė staigmeną ir 20 km distancijoje laimėjo Lietuvos čempionato sidabro medalį, tačiau šiemet 18-metė sportininkė nesuspėjo deramai pasirengti ir nepanoro eiti šį dvigubai ilgesnį nuotolį.
„Tikėjausi eiti greičiau nei asmeninis rekordas (50 min. 15 sek.), tačiau labai jau buvo karšta rungtyniauti. Noriu dalyvauti liepos mėnesį įvyksiančiame Europos jaunimo čempionate Suomijoje. Normatyvą jau esu įvykdžiusi, tačiau jis nėra labai tvirtas. Gaila, kad šįkart nepavyko eiti greičiau“, - pasiguodė A. Kavaliauskaitė.