LTOK informacija | 2010 m. lapkričio 30 d. 11:51 |
Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojų, kineziterapeutų ir masažuotojų kursuose Palangoje kalbėta apie sporto medicinos svarbą ir finansines problemas.
Lapkričio 23-25 dienimis Palangoje, Respublikinėje mokomojoje sporto bazėje, vyko Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojų, kineziterapeutų ir masažuotojų kursai. LTOK prašymu lėšų šiems mokymams surengti skyrė TOK olimpinis solidarumas. Tris dienas sporto medikai klausė paskaitų, dalyvavo praktiniuose užsiėmimuose, dalinosi patyrimu, aktyviai diskutavo.
„Tokie susibūrimai, per kuriuos kartu bandoma spręsti problemas, su kuriomis susiduriama kasdieniniame darbe, sporto medikams labai reikalingi" - sakė kursų senbūvis, Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas Dalius Barkauskas. Panaši buvo ir pirmą kartą tokiuose kursuose dalyvavusio Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos gydytojo, daug dirbančio su krepšininkais, Gedimino Tankevičiaus nuomonė: „Kursai buvo naudingi visais požiūriais - profesinės kompetencijos, socialinių ryšių, rekreacine prasme. Man buvo malonu ir todėl, kad buvau pakviestas skaityti paskaitą..."
Pirmąją dieną kursų darbe dalyvavo ir savo nuomonę apie sporto medikų darbo svarbą išsakė LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas, apie finansines problemas kalbėjo LTOK generalinis sekretorius Vytautas Zubernis. Kadangi ten pat vyko ir Olimpinių programų darbo grupės išvažiuojamasis posėdis, tai drauge su medikais jų problemas gvildeno LTOK viceprezidentai Algirdas Raslanas, Vytas Nėnius, LTOK olimpinių programų direktorius Kazys Steponavičius, LTOK vykdomojo komiteto narė Vida Vencienė, KKSD sporto strategijos skyriaus vedėjas Aivaras Salamakinas, Lietuvos sporto federacijų sąjungos generalinis sekretorius Valentinas Paketūras, Lietuvos olimpinio sporto centro direktorius Linas Tubelis, jo pavaduotojas Einius Petkus. Darbo grupė aptarė pasirengimo Londono olimpinėms žaidynėms, Lietuvos olimpinio sporto centro, medicinos centrų pertvarkymo ir kitas aktualias olimpinio sporto problemas.
Dėkodamas už atliktus darbus taip sakė sakė LTOK prezidentas: „Jūs puikiai dirbote Pirmose jaunimo olimpinėse žaidynėse Singapūre, pasaulio vyrų krepšinio čempionate Turkijoje, kituose Europos ir pasaulio čempionatuose. Jūs ne pirmieji numeriai, bet vieni iš pagrindinių pergalių kalvių. Kad mūsų medikai vertinami ir gerbiami ne tik savame krašte, akivaizdžiai byloja ir tas faktas, jog Dalius Barkauskas išrinktas į Europos olimpinių komitetų Medicinos ir antidopingo komisiją".
LTOK prezidento nuomone, neapibrėžtumas sporte turėtų vieną dieną baigtis. „Prašau jūsų ir toliau dirbti iš širdies, kad Londono žaidynėse turėtume ne mažiau olimpiečių, nei rungtyniavo Pekine. Lietuvos tautinis olimpinis komitetas pagal išgales pasirengimo Londono olimpinėms žaidynėms metu finansiškai rems sporto medikus. Tai bus vienas iš LTOK finansavimo prioritetų. Mes privalome pasiekti, kad sporto medikai dalyvautų ne tik svarbiausiose varžybose, bet būtų greta olimpinės rinktinės kandidatų ir treniruočių stovyklose. Be jūsų - nebus gerų rezultatų. Linkiu kantrybės ir kūrybinės sėkmės!" - sakė prezidentas.
LTOK viceprezidento Algirdo Raslano nuomone, bent jau iki Londono reikia išlaikyti tą patį, ne vieneriose olimpinėse žaidynėse patikrintą, pasirengimo modelį. „Vėliau gal bus naujų idėjų. Bet dabartinis stabilumas lemia gerus rezultatus. Stabili, kaip sakoma, puikiai „susižaidusi" yra ir mūsų sporto medikų komanda. Tai akivaizdžiai matėsi ir Pekine, ir Singapūre. Keista, kad dar ir šiandien ne visi treneriai supranta šiuolaikinio mediko vaidmenį. O juk medikas, be tiesioginių pareigų dar yra ir patarėjas, ir guodėjas, ir nuodėmklausys..." - sakė A.Raslanas.
Lietuvos antidopingo agentūros vadovė Ieva Lukošiūtė - Stanikūnienė informavo apie WADA strategijos naujoves kovojant su dopingu sporte. Agentūros vadovė pateikė naujausią draudžiamų medžiagų sąrašą, kuris kasmet papildomas. Informavo, kad prieš Londono žaidynes ir jų metu bus atlikta 5000 testų. Griežtai bus baudžiami ne tik dopingą vartoję sportininkai, bet draudžiamų preparatų jiems davę treneriai, medikai.
„Matomės per retai..., - taip savo pasisakymą pradėjo Dalius Barkauskas. - Kursai reikalingi, nes mums būtina pasišnekti apie technologijas, kvalifikaciją, pasidalinti žiniomis, kurių visi turime pakankamai sukaupę. Apie dopingą trumpai pasakysiu taip: neteisūs tie, kurie teigia, jog kažką draudžiamo valgo visi sportininkai... Dabar jauni žmonės ir jų treneriai daug kalba apie įvairius papildus ir, manau, juos vartoja. Bet ir treneriai, ir sportininkai menkai suvokia, kas yra tie papildai, ir kaip juos vartoti. Neturiu ką kalbėti apie mitybą su tais, kurie nevalgo pusryčių, nekalbu apie paplidus su tais, kurie nesimaitina tris katus per dieną..." - sakė D.Barkauskas.
D.Barkauskas papasakojo, kas jam žinoma apie būsimą medicinos centrą Londono olimpiniame kaimelyje. „Tai bus milžiniška poliklinika net su vandens procedūromis. Bet vis tiek privalėsime įsirengti savo „kliniką", kuri dirbs 25 valandas per parą, ten kur gyvensime. Vėl viską lems tik komandinis darbas. Stengsimės eiti koja kojon su pasaulinėmis medicinos naujovėmis. Įdomių minčių ir pasiūlymų turi Vytenis Trumpickas"- kalbėjo D.Barkauskas.
Apie reabilitacijos reikšmę paskaitą skaitė habilituotas daktaras, profesorius Aleksandras Kriščiūnas iš LSMU medicinos universiteto. Apie pėdos problemas sporte - Gediminas Tankevičius, apie diafragmos disfunkciją ir jos įtaką postoraliniams raumenims - Dalius Barkauskas, apie tarpligamentinių ryšių techniką gydant sportininkų periferinius sąnąrių funkcijos sutrikimus - Lietuvos olimpinio sporto centro kineziterapeutas Jurijus Vaščenkovas, apie psichologiją - LTOK darbuotoja Lina Vaisetaitė. Beja, po pastarosios paskaitos užsimezgė aktyvi diskusija tarsi liudijanti, kad vis svarbesnis tampa sporto psichologų vaidmuo.
Kursų pabaigoje LTOK sporto medicinos tarnybos vadovas Edmundas Švedas supažindino sporto medikus su planais 2011 metams. Jis visiems dalyviams įteikė sertifikatus, liudijančius, kad sėkmingai „įveikti' profesinio tobulinimosi kursai.