Apie olimpines žaidynes svajojantis Eduardas Survilas nepraleidžia „Lietuvos ryto“ rungtynių, moka penkias kalbas, mėgsta keliauti.
Apdovanodamas moksleivius už Vilniaus vardo garsinimą miesto meras Remigijus Šimašius Mažojo šv. Kristoforo statulėlę įteikė ir bėgikui Eduardui Survilui. „Nesitikėjau gauti tokio apdovanojimo, tai mane nustebino ir motyvuoja eiti pirmyn“, – sako Vilniaus tarptautinio prancūzų licėjaus dvyliktokas.
Pernai vilnietis 2017 m. pasaulio jaunių čempionate Kenijoje 800 m distancijos varžybose užėmė septintąją vietą. Yra dukart pagerinęs Lietuvos 16-mečių rekordus (atrankos varžybose – 1 min. 53,01 sek. ir pusfinalyje – 1 min. 51,41 sek.). Trenerio Henriko Statkaus auklėtinis buvo vienintelis europietis finale.
E. Survilui ir šie metai prasidėjo sėkmingai. Jis Klaipėdoje tapo Lietuvos uždarųjų patalpų suaugusiųjų čempionu, o tarpvalstybiniame mače Minske, dalyvaujant Prancūzijos, Izraelio, Jungtinių Arabų Emyratų, Estijos, Latvijos, Ukrainos, Baltarusijos, Turkijos ir Azerbaidžano jauniesiems lengvaatlečiams, užėmė trečiąją vietą 1 500 m distancijos varžybose.
Puikiai prancūziškai kalbantis ir gerais pažymiais besimokantis E. Survilas šiemet baigs licėjų, tačiau dar neapsisprendė, kur studijuos: „Kai rankose turėsiu atestatą, vienus metus, manau, dar pasiliksiu Lietuvoje ir spręsiu, ar sportuoti, ar vykti studijuoti į Prancūziją. Tai bus mano apsisprendimo metai.“
Jaunasis talentas puikiai prisimena, kaip tapo lengvaatlečiu. Tada jam buvo aštuoneri. Prieš tai Eduardas lankė futbolo, pramoginių šokių pratybas.
„Lengvoji atletika man buvo tikras išsigelbėjimas. Kitos sporto šakos man nepatiko, lankiau tik tam, kad lankyčiau. Mamai patiko, tai ir ėjau“, – prisimena 1,90 m ūgio šalies 16-mečių rekordininkas.
Savo mėgstamą 800 m bėgimo rungtį atrado ne iš karto. Iš pradžių šokinėjo į tolį, bandė bėgioti sprintą. Bet testuojant paaiškėjo, kad Eduardas yra tarsi gimęs bėgioti ilgus nuotolius.
Pradėjo bėgioti krosus, ilgas distancijas. „Įveikdamas 1 ar 3 km nuotolius, pastebėjau, kad esu ne tik ištvermingas, bet ir greitas. Tada su treneriu ir nusprendėme, kad reikia rinktis 800 ir 1 500 m distancijas. Mano treneris – didelis greičio, o ne ištvermės propaguotojas, visa tai matyti ir tada, kai finišuoju. Tai mane visada gelbsti“, – teigia Eduardas.
Vilnietis – vienas tų bėgikų, kuriems ypač būdingas puikus finišas. Būtent jis ir padėjo sportininkui šiemet laimėti Lietuvos uždarų patalpų suaugusiųjų čempionatą, kai bėgdamas paskutinius metrus aplenkė savo pagrindinį varžovą, 2013 m. Europos jaunimo olimpinio festivalio čempioną Benediktą Mickų.
Jaunimo grupėje vilnietis pelnė dar vieną apdovanojimą – įveikęs 400 m distanciją buvo antras. Eduardui nėra jokio skirtumo, kur lenktyniauti: maniežuose ar stadione. Tik gal gryname ore bėgti smagiau.
Jaunajam rekordininkui liepos 28 d. sukaks 18 metų, o pagrindinis jo tikslas – Lietuvos suaugusiųjų rekordas ir olimpinės žaidynės.
„Viską lems ne šis, o kitas sezonas. Jeigu man viskas idealiai pasiseks ir matysiu, kad turiu galimybių patekti į Tokijo olimpines žaidynes, niekur neiškeliausiu – sportuosiu Lietuvoje“, – planus dėlioja Eduardas.
Vaikinas linkęs studijuoti ekonomiką, bet kol kas neskuba, per metus nori viską ramiai apmąstyti ir tik tada priimti sprendimą.

Šeimoje Eduardas – vienturtis, jo tėvai pedagogai: mama dėsto Tarptautiniame prancūzų licėjuje, kur Eduardas mokosi, o tėvas – globos namuose. „Todėl tėvams ir sunku susitaikyti su mintimi, kad šiemet niekur nestosiu studijuoti. Juos nėra lengva įtikinti, kodėl taip nusprendžiau, bet tėvai mane vis dėlto linkę palaikyti“, – sako lengvaatletis.
Kompromisų nepripažįstantis jaunasis bėgikas rimtai nusiteikęs pagerinti Vitalijui Kozlovui priklausantį Lietuvos rekordą (1 min. 46,58 sek.). Pasak sportininko, pasiekus tokį rezultatą, būtų realu įvykdyti Tokijo olimpinių žaidynių normatyvą.
Eduardas domisi ir krepšiniu, yra aktyvus „Lietuvos ryto“ gerbėjas, nepraleidžia nė vienų rungtynių ir, kur tik įmanoma, vyksta į varžybas svetur. Šį žiemos sezoną buvo nuvažiavęs stebėti Europos taurės mačo į Prancūziją.
„Mano treneris dėl to buvo nepatekintas. Savo krepšinio numylėtinio neturiu, patinka visa komanda. Žaidėjai ateina ir išeina, o komanda lieka“, – teigia E. Survilas. Vienas jo pomėgių – ir politika, Eduardas priklauso Jaunųjų konservatorių lygai. Kiek įmanoma, pagal savo galimybes jis dalyvauja ir kitose veiklose.
Neatsiejama Eduardo gyvenimo dalis – kelionės. Praėjusią vasarą, pasibaigus lengvosios atletikos sezonui, rugpjūčio mėnesį tris savaites jis keliavo po Europą pakeleivingomis mašinomis. Pabuvojo Lenkijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Monake, Italijoje, Austrijoje.
„Taip keliaudamas patobulinu savo penkias užsienio kalbas. Kalbu angliškai, prancūziškai, ispaniškai, rusiškai ir, žinoma, lietuviškai. Labai gerai, kad iš lengvosios atletikos siūlomų šakų pasirinkau bėgimą.
Keliaudamas galiu ir pabėgioti: išsiimu sportbačius, sportinę parangą ir – pirmyn“, – džiaugiasi Lietuvos 16-mečių rekordininkas.