Per dideli, per platūs ar per laisvi batai drastiškai sumažiną galimybes kontroliuoti slides ir kelia pavojų pačiam slidininkui.
Pasirodęs pirmas sniegas praneša, kad žiema ne už kalnų. Ne už kalnų ir slidinėjimo sezono pradžia. Vieni ruošis kelionėms į kalnus, kiti džiaugsis lietuviškomis kalvomis. Ta proga – šiek tiek apie kalnų slidinėjimo batus.
Perkant kalnų slidinėjimo batus, gali prireikti nemažai kantrybės. Rinkoje yra daugybė gerai žinomų gamintojų ir įvairiausių jų modelių batų skirtingiems poreikiams. Batai skiriasi parametrais, tad pasirinkti tinkamus gali būti sudėtinga. Norėdami viską dar labiau apsunkinti, patikslinsime, kad tų pačių modelių batai dar būna ir skirtingo kietumo indekso bei pločio. Taigi, kaip jūs rinksitės labiausiai tinkamą porą?
Kalnų slidinėjimo batai yra itin asmeniška sporto įrangos dalis. Jų darbas, patogumas, šiluma lemia jų subjektyvų gerumą, atitinkantį būtent jūsų batams keliamus reikalavimus. Siekiant išsirinkti tinkamiausią porą, protinga būtų tai daryti su šios srities ekspertu, kuris jums pateiks keletą taiklių klausimų, išmatuos ir įvertins jūsų koją, pasidalys žiniomis ir patarimais.
Į kalnų slidinėjimo batų pasirinkimą pažvelgsime per klasikines klaidas. Apie jas pasakoja sporto prekių parduotuvės „Terrasport“ batų pritaikymo (angl. boot fitting) specialistas Piotras Komaras.
1-oji klaida: savarankiškas pasirinkimas arba aklas pirkimas internetu
Nusipirkti batus paprasta: išsirenkate modelį, spalvą ir dydį, paduodate ar pervedate pinigus ir gaunate batus. O tada kenčiate dėl tokio pasirinkimo padarinių... Arba kreipiatės į profesionalų specialistą ir gaunate batus, kurie tikrai tinka jūsų pėdai, atitinka jūsų įgūdžius ir slidinėjimo stilių. Taip pat sulaukiate dar ir daugybę eksperto patarimų bei paaiškinimų.
Batų pasirinkimas prasideda ne nuo gamintojo, spalvos ar dizaino. Visų pirma specialistas jus apipils klausimais:
Kokia jūsų patirtis?
Kur ir kaip dažnai slidinėjate?
Koks jūsų slidinėjimo stilius?
Kokius batus turėjote prieš tai?
Kas juose buvo gerai ar negerai?
Ir čia dar ne pabaiga. Toliau matuojamas pėdos ilgis ir plotis, vertinama stovėsena, pėdos skliautas, keltis, blauzda ir taip geras specialistas susiaurina pasirinkimą, tarkime, nuo 30 modelių iki 2–3.
Tada geras specialistas paaiškins, kaip turite jaustis apsiavęs batą. Batas pėdą turi apglėbti, net apspausti. Įkišus kojas į batus, pirmas įspūdis būna toks, kad batas ir per siauras, ir per mažas, bet po kelių minučių bato kojinė nuo jūsų kūno šilumos po truputį susėda, prisitaiko prie kojos linijų ir veržimo jausmas dingsta. Sportiniai batai turi gerokai plonesnes kojines, tad jie susėda daug mažiau ir lėčiau. Jeigu išsirinkote batus, su kuriais iškart jaučiatės patogiai, galite laisvai judinti pirštus ar pakelti kulną, šie batai – jums gerokai per dideli.
2-oji klaida: per didelių batų pirkimas
Skaičiuojama, kad apie 75 proc. kalnų slidininkų perka dydžiu ar net dviem dydžiais per didelius batus. Per dideli, per platūs ar per laisvi batai drastiškai sumažiną galimybes kontroliuoti slides ir kelia pavojų pačiam slidininkui. Pradedančiojo slidinėjimas su per dideliais batais galėtų būti prilygintas automobilio su priekaba vairavimui per ledą plikomis padangomis ir be vairo stiprintuvo. Tai pavojinga ir slidininkui, ir aplinkiniams. Pažengusiems slidininkams per dideli batai gali pritrinti, sukelti pūsles, spaudimo taškus, taip pat, bandydami pasiveržti batą, galite sutrikdyti kojų kraujotaką ir kojos ims šalti. Nepamirškite ir menkai kontroliuojamų slidžių bei galimų išlaidų perkant naujus tinkamus batus.
Jeigu negalite apsispręsti dėl batų dydžio per vieną žingsnį, rinkitės mažesnį. Batų formavimo specialistai gali ištempti plastikinį kiautą, pašalinti dalį plastiko specialiais įrankiais ar išspausti kiautą reikiamose vietose taip padidindami batą visu dydžiu. Batų mažinimo procedūra yra sunkiai įmanoma.
3-ioji klaida: netinkamo pločio batų pirkimas
Slidinėjimo batų kurpalio dydis arba pėdos plotis žymi plačiausią bato dalį. Batų plotis dažniausiai varijuoja nuo 95 iki 106 mm. Patys siauriausi yra sportiniai batai – 95–98 mm, komforto klasės batai siaurai pėdai yra 98–100 mm, vidutinei – 100–103 mm, plačiai – 104–106 mm.
Atkreipkite dėmesį, kad bato plotis yra nurodomas ant etaloninio dydžio, dažniausiai tai yra 26,5 mondo skalės dydžio batas. Renkantis konkretaus modelio dydį, į vieną ar kitą pusę atitinkamai mažėja ar didėja bato plotis. Tačiau, jeigu jūsų dydžio batas jums per siauras, nedera imti žingsniu ar dviem didesnio. Koja negali turėti laisvos eigos nei į šonus, nei pirmyn–atgal.
Paklausykite specialisto patarimų, jis jums parinks tinkamo dydžio ir pločio batus.

4-oji klaida: netinkamo kietumo batų pirkimas
Batų „Flex“ indeksas parodo išorinio bato kevalo standumą. Šis indeksas varijuoja nuo 45 iki 150, kuo didesnis skaičius – tuo batas kietesnis. Tačiau skirtingų gamintojų toks pats indeksas nereiškia tokio paties kietumo.
Geras kalnų slidinėjimo batų specialistas batų kietumą jums parinks atsižvelgdamas į jūsų ūgį, svorį, įgūdžius ir slidinėjimo stilių. Bendra taisyklė – stipresniems, sunkesniems ir greitesniems slidininkams reikia kietesnių batų, pradedantiems, lengvesniems ir lėtesniems – minkštesnių.
5-oji klaida: madų vaikymasis
Šiandien yra galybė slidinėjimo batų formų, stilių ar spalvų, tad išsirinkti labiausiai patinkantį tikrai nėra sunku. Bet, jei tie nužiūrėtieji netinka jūsų pėdai, neatitinka jūsų įgūdžių ar biudžeto, jie ne jums. Trumpai tariant, daugybė vyrų ir moterų pradeda nuo batų derinimo prie slidžių ar slidinėjimo aprangos, o reikėtų derinti prie kojų.
6-oji klaida: „Draugas sakė...“
Net jeigu jūsų draugas, žmona, brolis ar dar kas nors jus įtikinėjo, kokie geri kurie nors slidinėjimo batai, tai nereiškia, kad tie batai yra geri jums. Gerumas prasideda nuo patogumo ir tinkamumo jūsų kojai bei įgūdžiams. Kiekvieno modelio batai turi savo formą, plotį, kietumą ir kitas charakteristikas. Ir drąsiai galima sakyti, kad jie visi yra geri kažkam, bet ne kiekvienam. Renkantis batus, geriausia pasikliauti profesionalaus specialisto konsultacija, o ne nuogirdomis ar pažįstamų žmonių subjektyviomis nuomonėmis apie jų batų gerumą.
7-oji klaida: savikritiškumo stoka arba tiesos pagražinimas
Reikia pripažinti, kad dažnas yra linkęs pagražinti savo patirtį ir gebėjimus. Visi nori geriausio, greičiausio, „kiečiausio“, gražiausio slidinėjimo inventoriaus. Tačiau daugumai jis tinka tik žavioms nuotraukoms į „Facebook“ įkelti. Net jeigu jūsų batai ir slidės priskiriamos ekspertų kategorijai, nereiškia, kad jūs toks esate. O slidinėjant nemeluoja tik mūsų slidžių sniege paliktos žymės. Būkite savikritiški. Mažiausiai ką profesionalus kalnų slidinėjimo batų specialistas norėtų padaryti, tai parduoti jums netinkamus batus. Būkite sąžiningi su savimi ir teisingai įvertinkite savo gebėjimus – žiemos atostogos bus malonesnės.