Lietuvos parolimpinio komiteto (LPOK) vadovas Mindaugas Bilius aštuonetu įvertino Lietuvos neįgaliųjų lengvosios atletikos rinktinės pasirodymą Londone įvykusiame pasaulio čempionate, kuriame mūsų šalies lengvaatlečiaii iškovojo du medalius.
Abu apdovanojimai iškovoti rutulio stūmimo rungties finale, kuriame M. Bilius pagerino pasaulio čempionato rekordą (16 m 26 cm) ir laimėjo aukso medalį, o Donatas Dundzys su asmeniniu rekordu (13 m 13 cm) pasipuošė bronzos apdovanojimu.
Lietuvos neįgaliųjų lengvosios atletikos rinktinė, kuriai atstovavo dešimt sportininkų, čempionato medalių lentelėje su vienu aukso ir vienu bronzos medaliu užėmė 41-ąją poziciją.
„Labiausiai džiaugiuosi dėl Donato Dundzio, kuriam šis bronzos medalis – pirmas apdovanojimas karjeroje pasaulio čempionate. Sektoriuje nuoširdžiai sirgau už Donatą ir jį palaikiau. Jo medalis man svarbesnis nei mano planetos čempiono titulas“, - džiaugėsi M. Bilius.
Trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje M. Bilius atskleidė ir keletą pasirengimo čempionatui subtilybių. Pasak jo, daugeliui Lietuvos atstovų tai buvo pačios pirmosios oficialios varžybos šiame sezone.
"Aš pats varžybose dalyvavau pirmą kartą po Rio de Žaneiro parolimpinių žaidynių - jau praėjo beveik metai. Mano pirmi stūmimai buvo išvis tik virš 12 metrų. Neprisimenu, kada taip blogai būčiau stūmęs rutulį. Ačiū Dievui, viskas baigėsi gerai. Tas pats ir disko metime - jei ne varžybų stygius, ko gero būčiau iškovojęs medalį", - aiškino pasaulio ir olimpinis čempionas.
Pasak jo, toks atvejis - senos LPOK valdžios palikta "dovanėlė". Paprasčiausiai šio sezono biudžete, kurį formavo senoji valdžia, nebuvo numatyta nė cento varžyoms iki pasaulio čempionato. Tačiau M. Bilius įsitikinęs, jog tokie dalykai nebepasikartos: "Pabandysime mokytis iš svetimų klaidų", - kalbėjo dabartinis LPOK prezidentas.
M. Biliaus treneris Rimantas Plungė, išugdęs būrį žymių sportininkų, Londono olimpiniame stadione akylai stebėjo visų lietuvių startus. Patyręs specialistas itin daug vilčių deda į 24-erių kuršėniškį Andrių Skują, kuris pasaulio čempionate varžėsi ieties metimo, disko metimo ir rutulio stūmimo rungtyse. Pagrindinė A. Skujos rungtis – rutulio stūmimas.
„Mano akimis, didžiausią perspektyvą turi Andrius Skuja. Jis turi daug savybių, reikalingų šai sporto šakai. Be to, Andrius naujokas, o apylygiai varžosi su oponentais, turinčiais dešimties ar daugiau metų stažą. Todėl tikėtis pažangos iš jo yra daug daugiau pagrindo, nei iš varžovų. Turime rimtą pagrindą tikėtis iš Andriaus labai aukštų vietų Tokijo parolimpinėse žaidynėse“, - apie augančią pamainą pasakojo R. Plungė.
Šiuo metu LPOK turi išsikėlę naują užduotį - pritraukti kuo daugiau jaunų neįgalių sportininkų į savo gretas. "Ramunė Adomaitienė jau perkopė 50-metį, Kęstutis Skučas taip pat. Turime orientuotis į jaunimą. Jo nedaug, bet yra. Į šį čempionatą jau turėjome kandidatų, bet jie neįvykdė normatyvų" , - pasakojo M. Bilius.
Pasak LPOK prezidento, po Rio de Žaneiro parolimpinių žaidynių ypač jaučiamas žiniasklaidos dėmesys, o sportininkai jo sulaukė ir per šį pasaulio lengvosios atletikos čempionatą.
Kol lengvaatlečiai varžėsi Londone, rankų nesėdėjo sudėję golbolo rinktinės žaidėjai. Jie ruošiasi Europos čempionatui, kuris rugsėjį vyks Suomijoje. Rinktinė susitarė su "Siemens" arena, kurioje jie galės treniruotis iki pat čempionato.
"Viena iš arenų, kurioje vyks čempionatas, bus labai didelė ir žaisime ant parketo. Yra labai didelis skirumas, ar žaisti ant paprastų lentų grindinio, ar parketo. Taip pat jaučiame ir erdvę, todėl esame dėkingi "Siemens" arenai", - sakė golbolininkas Mindaugas Suchovėjus.
Šiemet golbolo rinktinė pasikeitė iš pagrindų - ją paliko ilgametis treneris Karolis Levickis, karjerą baigė komandos lyderis Genrikas Pavliukianecas.
"Mūsų naujasis treneris niekada anksčiau nebuvo susidūręs su golbolu. Bet tai nėra nauja praktika - K. Levickis, atėjęs mus treniruoti, buvo taip pat niekada nežaidęs golbolo. Taigi, dabar tokia situacija, kad patys labiau treniruojame trenerį, nei jis mus. Bet tai laikina", - su šypsena pasakojo M. Suchovėjus.
Po spaudos konferencijos "Siemens" arenoje buvo surengta parodomoji golbolo treniruotė, o po jos - draugiškas turnyras, kuriame dalyvavo ir rinktinės žaidėjai, ir jų rėmėjai.
Įdomiausi 2017 m. pasaulio neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionato skaičiai:
●Valstybių skaičius: 85
●Sportininkų skaičius: 1166
●Parduota bilietų: 305 482
●Savanorių skaičius: 4500
●Medalių komplektai: 202
●Daugiausiai medalių: Kinija (65)
●Daugiausiai aukso medalių: Kinija (30)
●Daugiausiai sidabro medalių: JAV (19)
●Daugiausiai bronzos medalių: JAV (20)
●Pasaulio rekordai: 33
●Pasaulio čempionato rekordai: (105) *Pasaulio čempionato rekordą pagerino ir Mindaugas Bilius
●Vyriausias čempionato dalyvis: Toshie Oi (68 m., Japonija)
●Vyriausia čempionato dalyvė: Teruyo Tanaka (58 m., Japonija)
●Jauniausias čempionato dalyvis: Ntando Mahlangu (15 m., Pietų Afrikos Respublika)
●Jauniausia čempionato dalyvė: Muhsine Gezer (14 m., Turkija)