Tarp šimto geriausių planetos paplūdimio tenisininkų patenkantis Skirmantas Mačinskas užsidirba treniruodamas lauko tenisininkus.
Lietuvos paplūdimio teniso rinktinės narys Skirmantas Mačinskas pirmą kartą pateko tarp šimto stipriausių paplūdimio teniso žaidėjų pasaulyje.
22 metų kaunietis Tarptautinės teniso federacijos (ITF) paplūdimio teniso reitinge šiuo metu užima 92 vietą.
Prieš trejus su puse metų atradęs paplūdimio tenisą, S. Mačinskas su savo dviem metais vyresniu broliu Eligijumi rimtai siekia šio sporto aukštumų.
Sparčiai populiarėjanti sporto šaka
„Paplūdimio teniso tinklas iškeltas kur kas aukščiau nei lauko teniso – į 170 cm aukštį. Žaidimo taisyklės labai artimos lauko tenisui. Sakyčiau, tai – kelių sporto šakų mišinys. Dauguma žaidžiančiųjų paplūdimio tenisą yra žaidę ir dabar žaidžia lauko tenisą“, – vos prieš ketverius metus mūsų šalyje pradėtą kultivuoti sporto šaką pristato Lietuvos paplūdimio teniso asociacijos (LPTA) prezidentas Dainius Janulis.
Nors paplūdimio sportas į Lietuvą atkeliavo ne taip seniai, jis čia labai greitai populiarėja. Visų pirma – kaip laisvalaikio pramoga.
„Visi puikiai mato, kad tai yra viena sparčiausiai populiarėjančių sporto šakų Lietuvoje. Žaidžia paplūdimio tenisą tėvai – sudomina juo savo vaikus. Prie populiarumo prisideda pajūryje leidžiamos vasaros. Paplūdimio tenisą gali žaisti visų amžiaus grupių žmonės. Dažniausiai tai neįpareigojantis laisvalaikio malonumas. Juolab kad savo malonumui paplūdimio tenisą juk galima žaisti ir ant žolės, nebūtinai tik ant smėlio“, – tikina LPTA vadovas.
Dažnas lietuvis, pradėjęs žaisti paplūdimio tenisą pramogai, netrukus ėmė siekti rezultatų. Dabar ITF reitinge yra net 17 paplūdimio tenisininkų iš Lietuvos.
„Susidomėjimas paplūdimio tenisu labai pakilo, kai atsirado uždarų smėlio arenų ne tik Kaune, bet ir Vilniuje, Šiauliuose. Todėl paplūdimio tenisas tapo nebe vien vasaros sporto šaka. Dabar jį galima žaisti visus metus. Atsirado kur kas didesnių perspektyvų sporto šakai populiarėti, kad susidomėtų žmonės, žaidimo kokybei“, – kalba D. Janulis.
„Kai nebuvo galimybių Lietuvoje žiemomis žaisti paplūdimio teniso, rezultatai buvo aiškiai prastesni negu dabar“, – sako ir geriausias Lietuvos paplūdimio tenisininkas S. Mačinskas.
Prasidėjo nuo pramogos
Pirmoji S. Mačinsko sporto šaka buvo lauko tenisas. Jį lankyti pradėjo dar vaikystėje – vos šešerių. Kartą, žaidžiant lauko tenisą, žaidimo partneris pasiūlė išbandyti jėgas paplūdimyje. Išbandė ir patiko.
„Ar žaidimas iš oro, ar padavimas – viskas čia taip pat, kaip ir lauko tenise, ir man paplūdimio tenisas neblogai sekėsi. Kaip, beje, ir mano broliui. Mūsų sudėjimas labai jam tinkamas – abu esame ganėtinai aukšti. Žodžiu, pradėjau šį žaidimą žaisti savo malonumui paplūdimyje, o po to pamačiau, kad man jis visai neblogai sekasi“, – kalba kylanti Lietuvos paplūdimio teniso žvaigždė.
Tada prasidėjo įvairūs paplūdimio teniso turnyrai: lietuviški ir tarptautiniai. O didysis S. Mačinsko pakilimas įvyko vos prieš pusmetį.
„Visas mano kopimas į geriausiųjų šimtuką vyko per pastarąjį pusmetį. Su broliu žaidėme geruose turnyruose. Dabar esame laimėję penkis turnyrus iš eilės. Tiesiog stengiamės dalyvauti kuo daugiau varžybų ir Baltijos šalyse palaikome gana aukštą lygį“, – sako geriausias Lietuvos paplūdimio tenisininkas.
E. Mačinskas reitinge yra kiek žemiau nei jo jaunesnysis brolis, bet patenka į geriausiųjų pasaulio paplūdimio tenisininkų 150-uką. Šiuo metu jis žengia 139-as.

Tam, kad kiltų ITF reitinge aukščiau, broliams Mačinskams reikia bandyti dalyvauti aukštesnės kategorijos turnyruose – ne tik netolimose Baltijos šalyse.
„Skirmanto perspektyvos priklauso nuo daug dalykų. Pirmiausia – nuo galimybių dalyvauti aukščiausio lygio turnyruose. Tų, kurie vyksta ne vien Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, bet ir visame pasaulyje. Norint pakilti ITF reitinge ir pasiekti kuo aukštesnių rezultatų, reikalingi ne tik aukščiausio lygio treniruočių partneriai, bet ir stabilus finansavimas. Kaip ir bet kurioje sporto šakoje. Bet jis labai motyvuotas, labai stiprus fiziškai, turi puikią reakciją ir jo galimybės tikrai didelės. Kaip ir jo brolio bei dar kelių Lietuvos paplūdimio tenisininkų“, – apie galimą geriausio šalies paplūdimio tenisininko tobulėjimą ateityje kalba D. Janulis.
Jis Skirmantą vadina profesionaliu sportininku, nors iš tikrųjų iš šios sporto šakos duoną valgo tik geriausieji pasaulyje bei tie, kurie turi asmeninius rėmėjus ar kuriems gali sau leisti padėti turtingesnės nacionalinės federacijos. Dauguma aukštos klasės paplūdimio tenisininkų visame pasaulyje dirba treneriais, o laisvu laiku važinėja po turnyrus. Taip, kaip S. Mačinskas.
Uždirba iš lauko teniso
„Paplūdimio teniso treneriu tapti nebandžiau. Manau, man tam dar trūksta žinių. Žaidimui jų užtenka, bet treniruoti kitus – ne. Treniruoju lauko tenisininkus ir pats dar lauko tenisą pažaidžiu Lietuvos lygiu, nevykdamas į tarptautinius turnyrus. Bet pagrindinis mano sportas – paplūdimio tenisas“, – kalba S. Mačinskas.
Anot jo, visa Lietuvos paplūdimio tenisininkų pirmoji karta kilusi iš tų, kurie anksčiau žaidė lauko tenisą. Tik dabar atsiranda žmonių, per pažįstamus ateinančių į paplūdimio tenisą ir užsikabinančių.
Ar ateityje jis sieks tikro profesionalaus paplūdimio tenisininko aukštumų, jaunuolis kol kas nesvarsto.
„Taip toli į ateitį nežiūriu, bet, manau, kad paplūdimio tenisas mano gyvenime liks ilgam. Tai gera sveikatai – visą laiką ant smėlio vyksta judėjimas ir jis sąnariams labai nekenkia. Dar – visada grynas oras, jeigu žaidimas vyksta lauke. O dėl profesionalo karjeros – ateitis parodys“, – sako pirmoji Lietuvos paplūdimio teniso raketė.
Kol kas S. Mačinskas gyvena su tėvais. Be trenerio darbo, jis dar Lietuvos sporto universitete studijuoja lauko teniso treniravimo sistemas.
Į turnyrus Skirmantą dažnai lydi draugė. „Važiuoja su manimi, kai tik turi galimybių. O ir kitais kartais nepriekaištauja man, kad dažnai lankausi turnyruose, nes pati yra sportininkė – žaidžia golfą. Todėl mane puikiai supranta“, – pasakoja D. Mačinskas.