Lietuvos tinklinio federacija didžiausias viltis sieja su paplūdimio tinkliniu, tačiau nenustumia į šešėlį salės tinklininkų.
Generalinio sekretoriaus darbus Lietuvos tinklinio federacija (LTF) šiemet įdavė į vieno geriausių Lietuvos tinklininkų Andriaus Gaidžio rankas.
„Viskas prasidėjo nuo Lietuvos studentų tinklinio lygos, kuriai reikėjo pagalbos – padaryti taip, kad ši lyga ne tik gyvuotų, bet ir studentai jaustų motyvaciją joje žaisti bei siekti pergalių. Mane ši veikla įtraukė. O sulaukęs siūlymo ateiti į federaciją priėmiau šį iššūkį ir nesigailiu. Žinoma, tai daug didesnė atsakomybė, reikia daug išmokti, bet matau gerų vėjų, turiu daug ambicijų“, – kalbėdamas su LTOK žurnalu „Olimpinė panorama“ optimistiškai nusiteikęs buvo naujasis LTF generalinis sekretorius.
Dirba ir treneriu
A.Gaidys taip pat eina Lietuvos studentų tinklinio lygos valdybos pirmininko pareigas. Ir ne tik. Vilniaus tinklinio akademijoje A.Gaidys dirba treneriu. „Pasilikau dvi grupes, nes daugiau nebepajėgiu. Abi jos rungtyniauja Vilniaus lygoje, tad nenorėčiau mergaičių palikti be trenerio. O mergaitės šiais metais tikrai ambicingos, todėl noriu joms padėti nužygiuoti iki prizinės vietos“, – sako A.Gaidys ir juokdamasis priduria, kad dabar tenka dirbti 24 valandas per parą ir septynias dienas per savaitę.
Jį patį taip pat galima išvysti su tinklinio kamuoliu, bet įsisukęs į organizacinių darbų verpetą yra priverstas mažinti sportines ambicijas ir apsukas tinklinio aikštelėje. „Dėl darbų gausos kartais nepavyksta lankyti užsiėmimų, būti su komanda. Reikia susėsti su treneriu ir komandos vadovu bei padiskutuoti, ar yra galimybė tiesiog užbaigti karjerą, ar galiu lankyti treniruotes tiek kartų, kiek dabar įstengiu, ar turėčiau sumažinti darbus federacijoje ir pabaigti sezoną normaliai“, – apie karjeros pabaigą jau galvojantis 28-erių tinklininkas dar nežino, kada tiksliai padės tašką. Tai priklausys ne tik nuo jo, bet ir nuo Vilniaus kolegijos-„Flamingo Volley“ komandos vadovų. Bet kokiu atveju šis sezonas jam – paskutinis.
Ar jį išvysime aikštelėje prasidėjus paplūdimio tinklinio sezonui? A.Gaidys, paplūdimio tinklinį žaidžiantis poroje su Pauliumi Matuliu, šypsosi ir vėl trauko pečiais – kol kas į šį klausimą per anksti atsakyti. „Reikia čia įsivažiuoti, pasižiūrėti, kaip spėju – tempas didelis. Spręsiu vėliau, kai viskas stos į savo vėžes. Jeigu atsirastų laiko treniruotis bent kartą per savaitę, būtų šaunu pasirodyti ir aikštelėje. Dar nenorėčiau visai atsisveikinti su sportu, nes tai pats smagiausias dalykas“, – sako tinklininkas.
Vis dėlto dabar į pirmą vietą rikiuojasi darbai federacijoje. Profesionalaus sportininko kelią pradėjęs kaip salės tinklininkas, o vėliau ėmęs žaisti ir paplūdimio tinklinį, čia A.Gaidys iškovojo vieną įsimintiniausių savo pergalių – tapo Europos jaunimo vicečempionu. „Po to Europos čempionato norėjau eiti toliau, tapti olimpiečiu, žaisti olimpinėse žaidynėse ir gal net laimėti medalį, bet nepavyko įgyvendinti šių ketinimų“, – prisipažįsta pašnekovas.
Galbūt olimpines ambicijas pavyks realizuoti dirbant federacijoje ir rūpinantis kitų talentingų Lietuvos tinklininkų ateitimi? Realiausių šansų, A.Gaidžio tikinimu, prasiskinti kelią į olimpines žaidynes turi paplūdimio tinklininkai.

Paplūdimio tinklinis
„Mūsų merginos buvo per plauką nuo Rio. Dabar pasirengimas prasideda iš naujo ir tikrai yra realių galimybių patekti į Tokiją“, – sako A.Gaidys, tikintis, kad po trejų metų į olimpines žaidynes gali vykti ir tinklininkai.
Per žingsnį nuo Rio buvo Ievos Dumbauskaitės ir Monikos Povilaitytės pora, kuri praėjusią vasarą iširo. Šiandien talentingos merginos treniruojasi atskirai su naujomis partnerėmis. I.Dumbauskaitė liko dirbti su senaisiais treneriais – LTF viceprezidentu Mariumi Vasiliausku ir Tadu Donėla. Kartu su ja treniruojasi ir Irina Zobnina, Urtė Andriukaitytė, Ieva Vasiliauskaitė. M.Povilaitytės partnere tapo Karolė Virbickaitė, o joms padeda A.Gaidžio porininkas P.Matulis. Beje, kurį laiką šį naują merginų duetą treniravo ir A.Gaidys. „Pasikeitus pareigoms man teko pasitraukti iš jų komandos, nes kirtosi interesai ir ėmė stigti laiko“, – paaiškina LTF gen. sekretorius.
Ar tai, kad iširo viena talentingiausių Lietuvos paplūdimio tinklininkių porų, Lietuvai didelis praradimas? „Kodėl?“ – klausimu į klausimą atsako A.Gaidys. Jo nuomone, laukia įdomus sezonas, kuris parodys, ko verti naujai susibūrę duetai: „Kartais būna taip, kad kaip tik atsiranda dar geresnių partnerių, pavyksta dar geriau susikalbėti aikštelėje. Kartais poros išsiskiria ir viskas pakrypsta į blogąją pusę, bet kartais tai išeina į gera. Sunku nuspėti, kaip viskas susidėlios. Sezonas turėtų būti įdomus. Jeigu Monika ir Karolė žais kartu, Ieva rungtyniaus su kita partnere, bus smagu žiūrėti, kaip joms seksis tarptautinėse arenose.“
Su keliomis partnerėmis sezonui besirengianti I.Dumbauskaitė dar nežino, su kuria rungtyniaus. „Mūsų tikslas – sujungti šiuo metu pačias stipriausias merginas, kad jos kovotų dėl medalių. Dabar dar nieko negalime pasakyti, nes vyksta pasiruošimo ciklas“, – neužbėga įvykiams už akių A.Gaidys.
Salės tinklinis
Lietuvos salės tinklininkai dar nėra taip toli nužygiavę, kad šiandien galėtume svarstyti apie jų olimpines perspektyvas. „Salės tinklinio nepamirštame – bandysime gyvinti tiek vyrų, tiek moterų čempionatus, tiek vaikų varžybas sutvarkyti. Federacija negali išskirti salės tinklinio nuo paplūdimio. Tai yra ta pati sporto šaka, taigi mes stengsimės įdėti resursų visur, kad tinklinis Lietuvoje pagyvėtų. Kol kas realiau olimpinius kelialapius ir net medalius iškovoti paplūdimio tinklinio aikštelėje, nes ir resursai daug mažesni, ir sportininkų parengimo kaina truputį kitokia“, – apie ateities perspektyvas kalba A.Gaidys.
Pastaraisiais metais pakilus Lietuvos paplūdimio tinklinio lygiui jis tapo tuo tramplinu, kuris atveda žmones ne tik į paplūdimio aikšteles, bet ir į sales. „Per pastaruosius metus paplūdimio tinklinio dėka žmonės pradėjo labiau domėtis ir salės tinkliniu. Į Baltijos lygos varžybas susirenka vos ne pilnutėlės salės, parduodame bilietų, o tai teikia finansinę paramą sporto klubui. Tarptautiniai paplūdimio tinklininkų laimėjimai pritraukia žmones, skatina labiau domėtis šiuo žaidimu“, – džiaugiasi A.Gaidys.
Kada patys Lietuvos salės tinklininkai galėtų išplaukti į platesnius tarptautinius vandenis? „Mūsų sporto klubai dalyvauja Baltijos lygoje ir rodo gana neblogus rezultatus. Estijoje gilios tinklinio tradicijos, jie jau žaidžia finaliniuose Europos čempionatų etapuose, iki estų mums reikia dar paaugti. Latviai irgi pereina į tolesnius etapus, bet iki jų mums mažai trūksta. Kuo daugiau klubų varžysis Baltijos lygoje, tuo daugiau patirties tarptautinėse arenose, ne tik Lietuvoje, įgis mūsų žaidėjai. Juk čia skiriasi greičiai, technika. Žaidžiant tarptautiniu lygiu kaupiama mūsų tinklininkų patirtis. Be patirties, be klubų noro dalyvauti tarptautinėse varžybose, sunku ką nors pasiekti“, – sako LTF gen. sekretorius, kurio manymu, prireiks dar kokio dešimtmečio, kol galėsime džiaugtis Lietuvos tinklininkų rezultatais tarptautinėse arenose.
Šiuo metu Baltijos lygoje dalyvauja dvi Lietuvos vyrų ir trys moterų komandos. Pasak federacijos gen. sekretoriaus, reikia, kad tokių ambicingų tikslų turėtų kuo daugiau Lietuvos klubų. „Trūksta komandų, kurios norėtų pereiti žaisti į kitą lygį. Žaidėjų yra, bet komandos turėtų pradėti nuo savęs. Jos turi norėti iš paprasto rajono klubo tapti profesionalų klubu, kurio tikslas – dalyvauti ne tik Lietuvos aukščiausiosios lygos varžybose, bet ir pabandyti žaisti Baltijos lygos čempionate. O mes, federacija, prisidėsime: tiek geresniu vyrų ir moterų, tiek vaikų čempionatų organizavimu. Be to, būtina pagyvinti sklaidą tarp vartotojų, komunikuoti su tinklinio klubais, būti labiau matomiems“, – aktualijas dėsto A.Gaidys.