Lietuvos žurnalistų sąjunga išplatino pranešimą, kuriame pasmerkė sporto klubų bandymus riboti žurnalistų teisę rinkti informaciją
Lietuvos žurnalistų sąjungos Taryba, kurioje visus LŽS skyrius ir klubus atstovauja 40 žurnalistų, vienbalsiai smerkia bet kokius bandymus sporto klubuose ar kitose organizacijose riboti žurnalistų teisę rinkti informaciją ar diskriminuojant juos atsisakyti teikti akreditacijas.
LŽS Taryba atkreipia dėmesį, kad pagal Visuomenės informavimo įstatymą, draudžiama persekioti žurnalistą už paskelbtą informaciją, jeigu ją rengiant ir platinant nebuvo pažeisti įstatymai. Taip pat primename, kad viešosios informacijos rengėjas ir (ar) platintojas turi teisę akredituoti savo žurnalistus prie valstybės institucijų, politinių partijų, politinių ir kitų organizacijų, taip pat kitų institucijų šalių susitarimu. LŽS taip pat pažymi, kad Lietuvos Konstitucija nurodo, jog riboti teisę rinkti ir skleisti informaciją galima tik įstatymu. Todėl esame įsitikinę, kad turėtų būti numatytos konkrečios sankcijos klubams, pažeidusiems vieną svarbiausių konstitucinių principų.
Kaip žinia, spalio 12 dieną viešai buvo paskelbta apie tai, kad Kauno krepšinio klubas „Žalgiris" atsisako suteikti akreditacijas į namų rungtynes „Lietuvos ryto" laikraščio, televizijos ir interneto portalo žurnalistams. Pasak viešų pranešimų, klubo motyvas - neobjektyvi apie komandą skleidžiama informacija. Deja, niekur nebuvo nurodyta, ar nors kartą minėtų žiniasklaidos priemonių žurnalistai būtų pažeidę Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksą informuodami apie komandą „Žalgiris".
Šių metų spalio 14 d. į Lietuvos žurnalistų sąjungą kreipėsi SPORT1 televizija, kuri prašė apginti SPORT1 televizijos žurnalistų teisę rinkti informaciją apie krepšinio klubą „Lietuvos rytas". Rašte nurodoma, kad klubas „Lietuvos rytas" televizijai SPORT1 neteikia informacijos apie sportinę klubo veiklą, klubo žaidėjams ir personalui pastaruosius kelis mėnesius uždrausta bendrauti su SPORT1 žurnalistais. Klubo atstovai informavo, kad tokie ribojimai įvesti krepšinio klubo valdybos pirmininko nurodymu. Reaguodamas į kaltinimus, „Lietuvos ryto" klubas išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad klubas niekada neribojo, neriboja ir neribos žiniasklaidos priemonėms dirbti ir gauti informaciją per „Lietuvos ryto" komandos namų rungtynes, atviras treniruotes ir kitus jų renginius.
Todėl LŽS Taryba yra sunerimusi, kad krepšinio klubų veikla ir žurnalistika akivaizdžiai turi problemų. Kol kas akivaizdus vienas faktas - žurnalistai nurodo konkrečias informacijos rinkimo problemas.
Atsižvelgdama į tai, LŽS oficialiais raštais dėl minėtų problemų kreipiasi į „Lietuvos ryto" ir „Žalgirio" krepšinio klubus. Taip pat atskirais raštais kreipiamasi į organizacijas, atsakingas už sporto veiklos organizavimą, vykdymą ir kontrolę: Lietuvos krepšinio fedaraciją, Kūno kultūros ir sporto departamentą, Lietuvos tautinį olimpinį komitetą, Lietuvos krepšinio lygą. LŽS taip par kreipiasi į finansinę ir kitokią paramą klubams teikiančias Kauno miesto ir Vilniaus miesto savivaldybes. LŽS Tarybos nuomone, susidariusi situacija įpareigoja imtis priemonių (pvz.: apsvarstyti teisės aktus, kuriais reglamentuojama krepšinio klubų dalyvavimo turnyruose ir lygose veikla, valstybės skiriama parama ir kt.), kurios padėtų užkirsti kelią panašiems žurnalistų teisių ribojimams ateityje.
LŽS inf.