Portalo sportas.info atliktas tyrimas Vilniuje: dviračių eismui trukdė į dviratininkams skirtą taką kas 60 m įžengiantys pėstieji.
Gegužės pradžioje sušilę orai išgynė į gatves tūkstančius dviratininkų. Tiesa, šie, kaip ir kasmet, susidūrė su ta pačia problema – pėstieji dviračių takuose. Bene svarbiausia šio reiškinio priežastis – neryškūs, o kartais ir visai nematomi dviračių takai.
Portalas sportas.info nutarė atlikti tyrimą – prisitvirtinę kamerą prie dviratininko važiavome Vilniaus senamiesčio dviračių takais – nuo šv. Kotrynos bažnyčios, Vokiečių gatve, Rotušės aikšte ir Pilies gatve iki katedros aikštės. Skaičiavome, kiek žmonių ėjo dviračių taku ir nepasitraukė – šiuos video įraše žymėjome raudonu skaičiumi, o tuos, kurie ėjo, tačiau pasitraukė arba kirto dviračių taką neapsižvalgę – žaliu.
Rezultatai, švelniai tariant, pribloškė. Įveikus 1 km. 300 m. distanciją suskaičiavome 21 žmogų, trukdžiusį dviračių eismui. Vidutiniškai kas 60 metrų teko pristabdyti, siekiant išvengti susidūrimo su pėsčiaisiais.
Didžioji dalis nekreipusių dėmesio į dviračių taką pėdino Pilies gatve. Būtent joje ir stabdėme praeivius, einančius dviračių taku ir klausėme, kodėl jiems nepavyksta eiti pėstiesiems skirta gatvės dalimi.
Deividas, studentas: "Tiesiog gatve eina labai daug žmonių, nėra kaip prasilenkti, tai ir apeidinėjau minią. Šiaip net nepastebėjau, kad čia dviračių takas."
Joana, turistė iš Lenkijos: "Nemačiau, kad čia dviračių takas. Jis labai neryškus, mes tik sustojome nusifotografuoti."
Juozas, pensininkas: "Mano galva nėra čia ko su dviračiais važinėti. Tegul kitur sportuoja."
Viktorija, vadybininkė: "Šiaip stengiuos neiti dviračių takais, bet dabar taip išėjo ir tiek. Pasistengsiu daugiau neužminti tako linijų."
Akivaizdu, kad pėstiesiems dviračių takas nėra matomas. Šis faktas nei kiek nestebina – tako ribos gerokai nusitrynusios, danga nė kiek nesiskiria nuo pėsčiųjų tako dangos. Galiausiai, viena tako atšaka baigiasi... lauko kavinėje.
Vilniaus miesto savivaldybė iki 2020 metų žada sutvarkyti esamus dviračių takus ir nutiesti apie 200 km. naujų takų. Didžiausias dėmesys žada būti skirtas centrinei miesto daliai, tačiau neužmiršti bus ir miegamieji rajonai. Dviračių takų plėtrai ir rekonstrukcijai turėtų būti skirta apie 30 mln. eurų.