Anykščių rajone antrą kartą buvo surengtas pagarbos bėgimas Šimonių giria – Svėdasai, skirtas Algimanto apygardos partizanams atminti
Bėgimo organizatoriai – Anykščių r. savivaldybė ir Lengvosios atletikos asociacija. Apie 200 sportininkų susirinko Šimonių girioje, kur prieš 66 metus lapkričio 1 d. prie bunkerio žuvo septyni laisvės gynėjai. Bėgimo dalyviai buvo supažindinti su pirmųjų Svėdasų krašto partizanų judėjimu.
Tarp septynių išduotų ir 1949 m. žuvusiųjų partizanų buvo ir vieno iš šio bėgimo organizatoriaus Vlado Pajarsko brolis, apygardos štabo viršininkas Albinas Pajarskas-Bebas. Prie žuvusiųjų partizanų vietos buvo uždegtos žvakutės, padėta gėlių puokštės.
ATMINTIS. Iš viso žuvo 40 Algimanto apygardos partizanų. Vien tik Anykščių rajone žuvo 753 partizanai, o Šimonių girioje, kur prasidėjo šis pagarbos bėgimas, iš viso nukauta apie 100 laisvės kovotojų.
Anykščių r. meras Kęstutis Tubis pasidžiaugė, jog nemažas būrys bėgikų įamžino Algimanto apygardos partizanų šviesų atminimą. Seimo narys, legendinis krepšininkas Sergejus Jovaiša ragino mylėti tėvynę kaip kas sugeba ir kad ta meilė visų širdyse išliktų per amžius. Jis padėjo gėlių puokštę prie partizanų žūties vietos.
Varžybų teisėjui, Vilniaus “Žemynos” gimnazijos kūno kultūros mokytojui Edmundui Liekiui davus startą, sportininkai bėgo 9 km distanciją ir finišavo netoli paminklo kovotojams už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Kiti dar bėgo 1,2 km distanciją.
LYDERIAI. Nugalėtoju tapo pirmą sykį šiame pagarbos bėgime dalyvavęs Lietuvos mokslų tarybos teisininkas vilnietis Marius Dijokas, kuris 9 km nuotolį įveikė per 32 min. 6,1 sek. Antras buvo anykštėnas Gytis Krivickas (33:07,1), o trečias – panevėžietis Irmantas Grubinskas (34:24,6).
“Sportuoju mėgėjiškai. Rimčiau bėgioti pradėjau pries trejus metus, kai nutariau mesti rūkyti ir vietoje jo pasirinkau bėgimą. Dažniausiai bėgioju vienas, nepriklausau jokiam klubui. Kartais padedu kokiai komandai užimti aukštesnę vietą. Gyvenu netoli Vingio parko, ten daugiausiai ir bėgioju, kilometrus skaičiuoju ir Neries pakrantėje”, - po finišo sake M. Dijokas.
Jam šis bėgimas buvo puikus patikrinimas prieš Stambulo maratoną, kuriame vilnietis dalyvaus už gero mėnesio. Šiemet jis jėgas bandė 39 km labdaros bėgime Olandijoje, kuris buvo skirtas sergantiems stuburo ligomis.
“Tai buvo mano ilgiausia distancija šiemet. Iš viso esu dukart bėgęs maratonus. Savo širdį stengiuosi treniruoti kalvotose vietovėse, todėl dabar, bėgant į kalną, ir atitrūkau nuo grupės”, - įspūdžiais dalijose M. Dijokas.
Pagarbos bėgime dalyvavo ir jo draugė Liudmila, kuri taip pat rengiasi pirmajam savo Stambulo maratonui. Moterų grupėje greičiausia buvo jonavietė Sonata Galvydienė.

KELIONĖ. Bėgimu labai patenkinti buvo vilniečiai, kurie į Svėdasus atvažiavo dideliu autobusu. Jiems atstovavo 40 bėgikų, kuriuos lydėjo 6 mokytojai, tarp kurių buvo ir istorijos mokytoja Roma Kulikauskienė.
“Tai – mūsų patys geriausieji sportininkai vienuoliktokai ir dvyliktokai, kurie laimėjo 2014-2015 m. gimnazijos olimpines žaidynes. Varžybų programoje buvo nemažai sporto šakų, kurias labiausiai mėgsta gimnazistai. Ši kelionė – tai gimnazistų paskatinimas už laimėtą pirmąją vietą. Mūsų sportininkai ne tik bėgo 1,2 km distanciją, bet ir susipažino su Anykščių kraštu. Aplankėme Dubingius Molėtų rajone, grožėjomės medžių Lajų taku, Kavarsko bažnyčiomis”, - sakė gimnazijos kūno kultūros mokytoja, garsioji pareityje žolės riedulininkė Virginija Čaikauskienė.
Gimnazistai nusifotografavo su Seimo nariu S. Jovaiša, gavo jo autografų.
SENIŪNAITIS. Pagarbos bėgime (ir 9 km, ir 1,2 km distancijose) dalyvavo ir septyni Svėdasų miestelio Kalvių kaimo bendruomenės bėgikai su seniūnaičiu Gintaru Kepalu priešakyje.
“Pats senūnaitis parodė pavyzdį, sakė, kad būtų gėda nedalyvauti šiame bėgime. Mūsų rankose buvo bendruomenės vėliava”, - sakė Irena Vapsienė, kuri įveikė 9 km distanciją.
Seniūnaitis pridūrė, kad metų našta jį kažkiek slėgė, bet distancijoje jaunimui nepasidavė ir garbingai pasiekė finišą. Kalvių kaimo bendruomenei šis bėgimas labai patiko ir jie kalbėjo apie tai, jog ir kitąmet būtinai dalyvaus.
“Tai istorinis bėgimas, pagerbėme žmones, kurie atidavė savo gyvybę už mūsų laisvę. Toks pagarbos bėgimas jaunimui labai reikalingas, praeities mes negalime užmiršti”, - sakė G. Kepalas.
APDOVANOJIMAS. Lengvosios atletikos asociacijos valdybos pirmininkas Algirdas Maldūnas atvežė prizų ir jais buvo apdovanotos gausiausiai dalyvavusios komandos: Vilniaus “Žemynos”(1,2 km) gimnazijos ir Anykščių r. Antano Baranausko pagrindinės mokyklos (9 km) sportininkai. Prizai – “Gijos” megztiniai ir “Stiklita” medaliai buvo įteikti bėgimo laimėtojams bei prizininkams.
LLA prezidentas, Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis akcentavo, jog simboliška, kad bėgimas vyko ten, kur žmonės kovojo ir žuvo už tai, jog Lietuva būtų laisva ir nepriklausoma.
LAA apdovanojo ir vyriausią bėgimo dalyvį kaunietį Matą Ankudavičių (84 m.) ir jauniausią – anykštėną Aidą Adamonį (7 m.). Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos „Nemunas“ vadovas Kęstutis Levickis „Nemuno“ draugijos žvaigžde apdovanojo 70 m. jubiliejų švenčiantį svėdasiškį Vladą Pajarską.