Lina Daugėlaitė | 2010 m. liepos 27 d. 12:18 |
Dešimtąjį pėsčiųjų žygį „Radvilų keliais“ paįvairino nauja patirtis – žygeiviams pasiūlyta išbandyti pasivaikščioti su lazdomis (šiaurietiškas ėjimas).
Jubiliejiniame, dešimtą kartą, savaitgalį kariuomenės surengtame dviejų dienų pėsčiųjų žygyje „Radvilų keliais“ jėgas pasiryžo išmėginti net 620 dalyvių. Finišą pasiekė 547.
Dešimtasis žygis surengtas Gaižiūnų poligone, Rukloje, (Jonavos r.), kur jis grįžo po metų pertraukos. „Visą laiką rengėme Rukloje, išskyrus praėjusius metus, kai buvo iškilęs klausimas, rengti šį žygį ar nebe. Bet žygis vis dėlto buvo surengtas, tik jau Tauragėje“, - pasakojo vienas iš organizatorių ir ėjimo entuziastų Vidmantas Genys. Pasak jo, dalyvių skaičius kiekvienais metais būna daugmaž stabilus ir sukasi apie pusseptinto šimto. Tačiau patyręs žygeivis pastebėjo, jog šiemet į žygį įsiliejo daug naujų, anksčiau nematytų veidų. “Būtų galima ateityje paskatinti ir didesnį masiškumą – planuojame stoti į tarptautinę žygeivių asociaciją, tada atvažiuos į Lietuvą daugiau užsieniečių“, - sakė V.Genys.
Kartu su kariais Gaižiūnų poligone ir Ruklos miestelio apylinkėse žygiavo jaunieji šauliai ir jų draugai, kadetai iš Didžiosios Britanijos, daug moksleiviško ir studentiško amžiaus jaunuolių, taip pat šeimos su vaikais ir kiti aktyvaus gyvenimo būdo entuziastai. Vyriausiam žygio dalyviui buvo 79-eri, jauniausiajam – 4-eri.
Šių metų žygio dalyviai galėjo rinktis, kokio ilgumo trasą teks nueiti kiekvieną žygio dieną, – 12, 22, 32 ar net 42 kilometrus. Ilgiausioje, 42 km, trasoje startavo 180 žygeivių, tačiau visą ją (iš viso per dvi dienas – 84 km) įveikė 145 patys ištvermingiausi…
Žygio „Radvilų keliais“ idėją, pasakoja V.Genys, prieš dešimtmetį jie parsivežė iš užsienio: „Pradininkai – olandai, greitai bus šimtasis jų žygis, tai reiškia, šimtas metų, kai jie tokius žygius rengia. Žygiai užsienio šalyse sutraukia šimtus tūkstančius žmonių, juos galima apibūdinti kaip nacionalines šventes. O pagrindinė tokių žygių idėja – vaikščiojimo pėsčiomis, sveiko gyvenimo būdo propagavimas“.
Šiais metais sveiką gyvenimo būdą propaguojančius žygius paįvairino galimybė išbandyti šiaurietišką ėjimą ir specialiai tam skirtas lazdas. „Kadangi atstovaujame vokiečių kompanijai „Leki“, gaminančiai įvairias lazdas, skirtas tiek vaikščiojimui, tiek slidinėjimui, tiek alpinizmui ir pan., susisiekėme su žygeiviams ir organizatoriais ir pasiūlėme nemokamai išbandyti lazdas. Dalyvavome vieną dieną – žygis truko dvi dienas. Atsivežėme apie 40 komplektų lazdų ir žygeiviai jas išgraibstė. Visiems patiko, išskyrus gal vieną jauną vaikiną, kuris sakė, kad tam dar nesubrendo. Bet jis turbūt tiesiog „nepagavo“ tos ėjimo technikos. Apskritai visi džiaugėsi ir norėjo, kad liktume ir antrą dieną. Bet antrą dieną nebegalėjome dalyvauti – kitokių renginukų turėjome“, - pasakojo „Leki“ atstovas Arūnas Milkus apie idėją pasiūlyti žygeiviams pabandyti eiti kitaip.
„Ir aš ėjau su tomis lazdomis, - įspūdžiais dalijosi naujovę savo kailiu išbandęs žygeivis V.Genys. - Galiu pasakyti, tai nuostabus dalykas. Kiek kitą dieną šnekėjau su žmonėmis, visi antrąją dieną pasigedo lazdų, nes su jomis buvo labai smagu ir lengva eiti. Manau, tai turi perspektyvas – daug važinėjame po užsienius ir matome, kad su tomis lazdomis vaikšto labai daug žmonių“.
Ankstesniais metais žygiuose, anot V.Genio, su specialiomis lazdomis žygiuodavo pavieniai žmonės. „Įdomu, kad žmonės, ar yra girdėję kažkur kažką, ar jiems savaime taip išeina – randa kokius du pagalius ir su tais pagaliais eina – matyt, pasiteisina, padeda eiti. O šiemet su specialiomis lazdomis pabadėme. Nesu profesionalas ir negaliu apibūdinti labai išsamiai, bet aš pajaučiau, kad einant su lazdomis nuimamos apkrovos nuo kojų ir krūvis pasiskirsto po visą kūną – rankas, nugarą, pečius. Kiek kilometrų beeitum – 20, 30 ar 40 km – vis tiek skauda kojas – nėra tokio žmogaus, kuriam neskaudėtų, o tą dieną su lazdomis ėjau kaip ant sparnų – nė nejutau nuovargio, tik karštis truputį alino. Ir nugarą praėjo skaudėti. Tai labai nuostabu“, - savo įspūdžiais dalijosi V.Genys.
Pasiūlęs šią naujovę – šiaurietišką ėjimą – išbandyti kitiems, pats A.Milkus taip pat patyrė naujų įspūdžių pirmą kartą pats dalyvavęs žygyje „Radvilų keliais“: „Ėjau 20 km distanciją, labai patiko, gal galėjau pasirinkti ir šiek tiek sunkesnį nuotolį, bet tiesiog tai buvo pirmas kartas. Buvo karšta, bet žygis buvo labai gerai organizuotas, kariškiai buvo įrengę stovyklavietes, visur budėjo medikai. Sakyčiau, tai buvo toks mini ekstrymas, ypač kai dabar Lietuvoje tvyro tokie karščiai“, - naujais įspūdžiais jam pačiam dalijosi A.Milkus.
Pasak A.Milkaus, pamėginti vaikščioti su lazdomis jie siūlo žmonėms praktiškai kiekvieną savaitgalį, kai kažkas kažkur kažką organizuoja: „Ar mes patys, kaip įmonė, organizuojame, ar mūsų instruktoriai organizuoja, tikrai daug vyksta nedidelių lokalinių renginukų. Pavyzdžiui, kitą savaitgalį išbandysime lazdas su jaunaisiais krepšininkais iš A.Sabonio krepšinio mokyklos, stovyklaujančiais Nidoje. Jiems tai bus fizinė mankšta“.