Marytė Marcinkevičiūtė | 2010 m. liepos 19 d. 15:42 |
Europos sporto mėgėjų federacijos generalinį sekretorių Mussą Lamį sužavėjo Šiauliuose vykusios dirbančiųjų sporto žaidynės "Žalgiris open 2010"
Šiauliuose vykusias žalgiriečių sporto žaidynes stebėjo Europos sporto mėgėjų federacijos (ECSF) generalinis sekretorius, 55 metų Mussa Lami iš Vokietijos. Jis Lietuvoje viešėjo antrą kartą. Pirmą sykį į Vilnių buvo atvykęs aptarti bendradarbiavimo klausimų. ECSF būstinė yra įsikūrusi Paryžiuje, o M. Lami gyvena Visbadene ir dirba Vidaus reikalų ir sporto ministerijoje. ECSF generalinio sekretoriaus pareigos yra visuomeninės, jas atlieka šeštus metus. Birželio mėnesį per jų generalinę asamblėją M. Lami toms pareigoms perrinktas dar ketveriems metams.
„Mūsų federacija įsikūrė 1962 m. Šveicarijoje ir yra pati didžiausia mėgėjiško sporto federacija Europoje. Iš pradžių mūsų narėmis buvo tiktai 6 šalys, o dabar – jau trisdešimt. ECSF priklauso ir Izraelis, kuris visada yra laukiams mūsų varžybose. Vien pastaraisiais metais į mūsų federaciją įstojo 18 naujų šalių. Labai gausiai dalyvaujama mūsų vasaros žaidynėse, kurios vyksta 5-7 dienas ir į kurias susirenka iki 5 tūkst. dalyvių. Rengiame daug įvairiausių sveikatos projektų. Siekiame, kad visų regionų žmonės rūpintųsi savo sveikata“, – sako M. Lami.
Kaip ECSF šeimoje vertinate „Žalgirio“ sporto organizaciją, kurios žaidynes dabar stebite?
Kai Vilniuje pirmą kartą susitikau su „Žalgirio“ tarybos darbuotojais, jie man paliko labai gerą įspūdį – tai rimti, kompetetingi žmonės. Aš tikiu tuo, ką jie daro. Dabar Šiauliuose įsitikinau, ką „Žalgiris“ sugeba padaryti.
Kokį įspūdį paliko mūsų žaidynės?
Labai gerą, tai puikiai organizuotis varžybos. Šilta atmosfera, malonūs žmonės. Padarytas labai rimtas darbas.
Ar būtų įmanoma Lietuvoje surengti ir ECSF žaidynes?
Kodėl gi ne? Tačiau vyksta labai didelė konkurencija, kurioje šalyje rengti Europos sporto mėgėjų žaidynes. Bet nieko nėra neįmanomo. Kadangi „Žalgiris“ priklauso mūsų sporto organizacijai, todėl jam belieka pateikti paraišką, kad jis norėtų rengti žaidynes. Kai bus toks pageidavimas, ECSF koordinatoriai atvyks į Lietuvą apžiūrėti sporto bazių, viešbučių, maitinimo įstaigų, transporto galimybių ir tada būrų įvertinama, ar Lietuva tokias žaidynes galėtų rengti.
Kiek ECSF tokios žaidynėms surengti skiria lėšų?
Tų žaidynių surengimas – didelė reklama tai šaliai ir miestui, kur vyksta varžybos. Mes esame žaidynių organizatoriai, o šalis, kurioje vyksta tas renginys, turi ieškoti rėmėjų. Ir ne būtinai savo šalyje, bet ir visoje Europoje. Jau aišku, kad 2015 m. ECSF vasaros žaidynės vyks Italijoje, 2013 m. – Prahoje, o 2011 m. – Hamburge.
Tikimės, kad Vokietijoje susirinks rungtyniauti apie 8 tūkst. dalyvių, tai bus didžiulis sporto renginys. Žaidynių šeimininkai paaiškėja prieš 4-5 metus, nes garai pasirengti žaidynėms nėra taip paprasta. Kiekvienos šalies Vyriausybei labai svarbu pas save gauti teisę rengti ECSF žaidynes. Tarkime, Čekijos vyriausybė jau pažadėjo, kad rems mūsų žaidynes. Vokietijoje yra 16 žemių, kurių kiekviena turi savo valdžią, Hamburgo vyriausybė irgi teiks didelę finansinę pagalbą.
ECSF prezidentas gyvena Paryžiuje ir dirba Prancūzijos nacionaliniame banke, Jūs - Vokietijoje. Kaip dirbate, bendraujate, sprendžiate aktualius klausimus?
Mes turime Vykdomąjį komitetą, kuriame – 11 žmonių, dirba įvairios komisijos. Ne kiekviena šalis Vykdomajame komitete turi savo atstovą. Susirašinėjame elektroniniu paštu, mūsų komitetas per metus susirenka tris kartus ir sprendžiame aktualias problemas. Jeigu yra būtinybė, bet kuriuo metu galima nuskristi ar nuvažiuoti į reikiamus taškus.
Ar ECSF yra pavyzdys Tarptautiniam dirbančiųjų sporto komitetui (CSIT)?
Su šia tarptautine sporto mėgėjų organizacija mes glaudžiai bendradarbiaujame, ją gerbiame, kadangi CSIT daro daug gerų darbų. Mūsų federacija irgi yra stipri, dirba profesionalai, turime savo tikslus ir juos stengiamės įgyvendinti.