Kaune, kur pirmą kartą vyko ocicialios tinklinio varžybos, paminėtas šios sporto šakos 85-metis Lietuvoje
Didžiausias šios jubiliejaus „kaltininkas“ – mūsų šalies tinklinio patriarchas, visą savo gyvenimą susiejęs su mėgstama sporto šaka – Vytautas Jankus. Jis, galima sakyti, vienmetis su Lietuvos tinkliniu, sausio 29 d. minės savo 85-erių jubiliejų.
Lietuvos tinklinio federacijos generalinis sekretorius Juozas Lapeika sako, kad dar prieš gerus porą metų V. Jankus nuolat skambindavo, o susitikęs vis kalbėdavo apie tai, jog artėja gražus tinklinio jubiliejus ir jį reikia paminėti.
Tačiau mūsų tinklinio federacijos vadovai apie Lietuvos tinklinio jubiliejų negalvojo ir jo nesirengė paminėti. Iniciatyvos ėmėsi kauniečiai, kurie subūrė iniciatyvinę grupę ir ėmė rengtis šventei. Jiems ypač daug padėjo buvęs gero meistriškumo tinklininkas, Kauno rinktinės žaidėjas, Lietuvos čempionatų prizininkas, o dabar Seimo narys Mečislovas Zasčiurinskas.
Jis, taip pat Vytautas Jankus, Juozas Palevičius ir Vytautas Kirkliauskas buvo ta ašis, apie kurią sukosi visi parengiamieji šventinio renginio darbai. Šventinis minėjimas lapkričio 15 d. vyko Lietuvos sporto universiteto aktų salėje, o vakaronė – „Atleto“ kavinėje. Į jubiliejaus paminėjimą kauniečiai sukvietė tik savo kraštiečius – tuos, kurie gimė ir augo Kaune, žaidė tinklinį arba dabar gyvena kitur, ir svečius.
Tačiau tai, kad Lietuvos tinkliniui – 85-eri, nepajuto Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Kelmės, Marijampolės, Alytaus, Lazdijų, kur puoselėjamas tinklinis, entuziastai. Tie, kas dalyvavo šventiniame renginyje, negailėjo gražių žodžių kauniečiams, kurie savo miesto įvairų kartų tinklininkams surengė gražią šventę.
Tie, kurie liko užmiršti, vylėsi, jog po penkerių metų, kada Lietuvos tinklinis minės savo 90 metų jubiliejų, irgi bus pakviesti ir pagerbti.
LEIDINYS. Kauniečiai jubiliejaus proga išsileido 30 puslapių knygelę „ ... ir kauniečiams brangus tinklinis“, kurią paskyrė miesto buvusiems, dabartiniams ir būsimiems tinklinio puoselėtojams. Leidinio autoriai Vytautas Jankus ir tinklinio treneris, teisėjas Vytautas Kirkliauskas dėkojo tiems, kurie tinklinio aikštelėje atstovavo ne tik Kaunui, bet ir Lietuvai.
Leidinys papuoštas 28 spalvotomis ir 27 nespalvotomis nuotraukomis. Jame trumpai apžvelgti ikikarinis (1921-1940 m.), sovietmečio (1944 -1989 m.) ir nepriklausomybės (1990-2014 m.) laikotarpiai. Leidinyje supažindinta su geriausiais tinklininkais, treneriais, teisėjais, visuomenininkais, kurie kūrė Kauno ir Lietuvos tinklinio istoriją.
„Šiandien jūs pas mus, tai ir toliau būkite už mus. Tegul šis leidinys būna jums dovana už įdėtą triūsą“, - kalbėjo vienas iš leidinio autorių V. Kirkliauskas.
KELIAS. Per iškilmingą minėjimą su Lietuvos tinklininkų nueitu keliu supažindino buvęs Kauno tinklinio federacijos prezidentas Juozas Palevičius.
Tinklininkai gali pasigirti, kad jie turi du olimpinius čempionus: Kaune tinklinio abėcėlę pradėjusią mokytis Liudmilą Meščeriakovą-Buldakovą ir vilnietį Vasilijų Matuševą, pasaulio čempionę Marytę Batutytę-Tatarūnienę, gražių pergalių pasiekusius jaunuosius paplūdimio tinklininkus.
Lietuvos sporto universiteto aktų salėje buvo galima pamatyti daug įžymių tinklininkų. Į iškilmes atėjo ir pirmoji Lietuvos tinklinio sporto meistrė Salomėja Jakelaitytė –Murauskienė, kuriai jau 82-eji, penkių SSRS tautų spartakiadų dalyvis Gerardas Šauklys, tinklininkų pramintas „Pergalių šaukliu“, buvęs ilgametis „Kuro aparatūros“ žaidėjas Saulius Ligeika, daugybė kitų garsių žaidėjų.
LEGENDA. Daug plojimų susilaukė pasaulio ir Europos čempionė Marytė Batutytė-Tatarūnienė. „Gyvenimas teka greičiau už veržlų kalnų upelį, šiemet spalio 20 d. jau paminėjau savo 65 metų sukaktį. Jeigu nekamuotų nugaros skausmai, tinklinį senjorių komandoje tikrai žaisčiau iki šių dienų.
Dabar esu tiktai didelė tinklinio gerbėja. Gyvenu Išlauže, tačiau niekada neatsisakau pabūti su tinklininkais, prisiminti savo jaunystės metų, praleistų tinklinio aikštelėje. Sužaidžiau šimtus rungtynių, nuo to laiko prabėgo daug metų, o aš vis negaliu pamiršti istorinių Kauno „Olimpijos“ ir Vilniaus „Elektrono“ dvikovų.
Aikštelėje kaudavomės po pustrečios valandos, po rungtynių būdavome šlapios šlapios lygi išėjusios iš plaukimo baseino. Nugalėdavome – džiaugdavomės taip, lyg būtume tapusios pasaulio čempionės. Pralaimėdavome – jausdavomės taip, lyg būtume netekusios labai artimo žmogaus“, - prisiminė M. Batutytė.
SVEIKINIMAI, APDOVANOJIMAI. Tinklininkus sveikinęs Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbanavičius akcentavo, kad 85-eri – tikrai ilgas ir garbingas kelias.
„Nesu iš tokios džentelmeniškos sporto šakos, kaip tinklinis, atstovavau kitai sporto šakai, kuri yra kontaktinė, kur sportininkai negaili vieni kitų - rankiniui. Tačiau visada žavėjausi tinkliniu, kur aikštelėje žaisdavo nuostabūs, gražūs, aukšti žmonės. Jie pasižymėdavo savo šoklumu - tai nuostabus veiksmas sporte.
Praeitis labai graži, galima didžiuotis ir džiaugtis. Tačiau svarbi ir ateitis, man asmeniškai rūpi, kas yra šiuo metu, kaip mes einame į priekį. Manau, kad šiuo metu Lietuvos tinklinis yra teisingame kelyje ir tikiu, kad po kelerių metų turėsime ir rezultatų.
Viliuosi, kad tie žmonės, kurie šiuo metu dirba federacijoje, gal ateis ir naujų, suvienys tas tradicijas, kurios buvo, vieną iš jų šiandien švenčiame, ir, eidami išvien, pasieks tikrai svarių rezultatų“, - kalbėjo E. Urbanavičius.

KKSD vadovas įteikė apdovanojimų: atminimo medalius „Už nuopelnus Lietuvos sportui“ – Vytautui Jankui, Steponui Gargasui, Gerardui Šaukliui, „Laudatio“ padėkas - Marytei Batutytei-Tatarūnienei, Juozui Palevičiui, Jolitai Virbickienei, Birutei Aleknavičiūtei ir kt.
Seimo narys M. Zasčiurinskas kalbėjo apie tai, kad tinklinis jį formavo, ugdė valią, ryžtą. Jį tinklinio aikštelėje tobulino daug puikių tinklinio trenerių: Gerardas Šauklys, Steponas Gargasas, Augustinas Karkauskas, Romualdas Magelinskas, Petras Mozeris.
„Mane jubiliejiniame renginyje pristatė, kad esu Seimo narys. Taip esu Seimo narys, bet visada sakau, kad esu jūsų atstovas Seime ir jūs man turite nurodinėti, ką ir kaip turiu daryti“, - prieš pradėdamas apdovanojimus, kalbėjo M. Zasčiurinskas, kuris kartu apgailestavo, kad šioje šventėje jie negalėjo pagerbti visų.
Jis perskaitė Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės sveikinimą reikšmingo jubiliejaus proga. Viena iš mūsų šalies vadovių dėkojo visiems, kurie puoselėja tinklinį, ir linkėjo, kad ši sporto šaka Lietuvoje būtų populiari ir svarbiausia - profesionali.
Seimo pirmininkė tiki, kad išugdyti olimpiniai, pasaulio ir Europos čempionai – tai tik pradžia ir paskata parengti dar ne vieną meistriškumu garsėjančią Lietuvos tinklininkų kartą. L. Graužinienė linkėjo įspūdingų pergalių tinklinio aikštelėje ir asmeniniame gyvenime. Sveikinimas buvo perduotas Lietuvos tinklinio federacijai.
Seimo pirmininkės vardu buvo įteiktos padėkos V. Jankui, G. Šaukliui, S. Gargasui, Petrui Mozeriui (jo nebuvo), J. Virbickienei, M. Batutytei-Tatarūnienei, J. Palevičiui, kitiems.
Jubiliejaus iškilmėse dalyvavęs Kauno meras Andrius Kupčinskas pabrėžė, kad tinklinis – tikrai ypatinga sporto šaka, kad gražiai prisimintos 85 metų akimirkos, tačiau jis tikisi, jog ne mažiau svarių pergalių bus pasiekta ir per ateinančius penkmečius, kad Kauną vėl garsins moterų ir vyrų tinklinio komandos.
Jis grupei tinklininkų įteikė savivaldybės apdovanojimus, taip pat buvo įteikti Lietuvos tautinio olimpinio komiteto Kauno skyriaus, Lietuvos sporto universiteto, Lietuvos studentų sporto asociacijos, Gintauto Labanausko paramos fondo ir Lietuvos tinklinio federacijos apdovanojimai.
LTF tinklininkų iškilmėms padovanojo didžiulį šampano butelį ir 7 kg sveriantį tortą. Kone visi salėje susirinkę kauniečiai gavo apdovanojimus. Tačiau bene daugiausiai plojimų susilaukė buvusi ilgametė Kauno tinklinio mokyklos trenerė Zita Jankienė, kuri išugdė visą būrį Lietuvos moterų rinktinės žaidėjų.