Į pasaulio lankininkų elitą atkakliai veržiasi lietuvis Vladas Šigauskas, kurio taikinyje vėliau ar anksčiau atsidurs ir olimpinės žaidynės.
Tiesa, nors šaudymas iš lanko – olimpinė sporto šaka, tačiau V.Šigausko pasirinkta rungtis – skriemuliniai lankai kol kas į olimpinių žaidynių programą neįtraukti. Tačiau lietuvis tikisi, kad tai nutiks artimiausioje ateityje ir neslepia ambicijų, jog jo tikslas – olimpinės žaidynės: „Nepriklausomai nuo to, ar man bus šešiasdešimt metų, ar kiek metų, aš tikrai dalyvausiu. Stengiuosi palaikyti formą ir kelti šaudymo lygį“. Lankininkas pasakojo, jog šaudymo skriemuliniais lankais varžybos jau buvo įtrauktos į dvejų pastarųjų parolimpinių žaidynių programą. „Planavo, kad nuo 2012 m. skriemuliniai lankai bus jau olimpinėse žaidynėse, bet atidėjo tai iki 2016 m.“, - viliasi sportininkas.
Laimei, lankininkams sparčiai bėgantys metai nebaisūs, kaip daugelio kitų sporto šakų atstovams. Kaip pavyzdį V.Šigauskas pateikia šių metų Europos uždarų patalpų čempionę šešiasdešimtmetę lenkę. „Ji atėjo į šią sporto šaką tada, kai gimė anūkai. Tada ji nusipirko lanką, ramiai pradėjo šaudyti ir po penkerių metų tapo Europos čempione – greitai jai bus šešiasdešimt. Lankas turi tokį privalumą, kad žmogus, būdamas bet kokio amžiaus, gali pasiekti pasaulinį lygį“, - sako 43-čius metus einantis kaunietis.
Kuria istoriją
Kurti ambicingus planus lietuviui leidžia nuolat augantys jo rezultatai. Itin sėkmingai jam klostosi šis sezonas. Šių metų pasaulio taurės antrajame etape Lietuvos lankininkas iškovojo bronzos medalį. Šis apdovanojimas ir pergalė V.Šigauskui svarbiausia per jo sportinę karjerą. Ir ne tik jam – tai naujas įrašas ir Lietuvos lankininkų sporto istorijoje. „Pasaulio taurės etapai prilygsta pasaulio čempionato lygiui. Tikrai labai mažai pasaulio sportininkų buvo patekę tarp prizininkų. Galima pateikti tokį pavyzdį: rusai turi labai daug lankininkų, bet vyrų pogrupyje jie niekada istorijoje individualiose rungtyse nebuvo iškovoję bronzos. Labai sunku įlįsti į finalus, taigi tai brangiausias, vertingiausias pasiekimas“, - aiškino V.Šigauskas.
Pasaulio taurės etapuose paprastai dalyvauja apie 80 dalyvių iš 45 pasaulio valstybių. Būna, kad susirenka ir mažiau – apie 60. „Bet žinant, kad į tokius etapus susirenka tik pasaulio rinktinių stipriausieji atstovai, konkurencija – beprotiškai didelė“, - patikina taikliarankis vyras.
Užimdamas vis aukštesnes vietas varžybose, lankininkas iš Lietuvos vis aukščiau kyla ir pasaulio reitinge. Šiuo metu jis užima šeštąją vietą. Tai aukščiausias pasiekimas tarp visų Rytų Europos lankininkų, įskaitant ir Rusijos federacijos vyrų rinktinės narius. „Kad patektum į reitingą, kad gautum kažkiek taškų, reikia patekti tarp 32 geriausių dalyvių pasaulio arba Europos taurės varžybose ar Europos čempionate. Pasaulyje labai daug lankininkų, o šiuo metų reitinguotų, kurie yra nors kartą iškovoję taškų, man atrodo, yra per 500. Taigi šešta vieta – labai didelis ir mielas širdžiai pasiekimas. Norisi, žinoma, aukščiau“, - šypsosi lankininkas.

Tikslas – tarp aštuonių geriausių
Kilti aukščiau – ne tik noras, tam yra ir realios galimybės. Pasak V.Šigausko, šiuo metu tarp šeštą ir trečią vietas pasaulio reitinge užimančių sportininkų taškų skirtumas nedidelis. „Tad į geriausiųjų trejetuką pasauly įlįsti visai realu. Tik reikia įlįsti“, - juokiasi lankininkas.
Ar pavyks tai padaryti jam šiemet? Bus matyti. Tačiau pagrindinis lietuvio tikslas šiais metais – ne prasibrauti į geriausiųjų trejetą pasaulio reitinge, o patekti į pasaulio taurės finalą. „Nuo šių metų trupučiuką pasikeitė taisyklės ir į bendros įskaitos finalą įeina aštuoni geriausi lankininkai. Kol kas bendroje pasaulio taurės įskaitoje esu ketvirtas, tad turiu daug šanšų įlįsti į aštuntuką“, - aiškino pašnekovas.
Dviejuose pasaulio taurės etapuose jau dalyvavęs ir juose atitinkamai buvęs devintas ir trečias, kitus du etapus, kurie vyks tolimuose žemynuose – JAV ir Kinijoje planavo praleisti. Tačiau atsiradus šansui patekti į finalą, lietuvis savo planus pakeitė. „Esmė ta, kad finale dalyvauja tik aštuoni pasaulio lankininkai, o ne koks šimtas. Ir patekimas į aštuntuką praktiškai atveria duris prieš gamintojus, prieš rėmėjus – Lietuvoje mes realiai neturime jokių paramos šaltinių, tad tikimės sulaukti pagalbos iš užsienio. Dėl to stengiamės, dėl to dalyvausiu likusiuose abiejuose etapuose“, - motyvus dėstė sportininkas ir Lietuvos lankininkų federacijos prezidentas.
Rugpjūčio 3 d. V.Šigauskas vyks į pasaulio taurės etapą Ogdene (JAV), o rugpjūčio 31 d. startuos Šanchajuje (Kinija). Prieš tai, liepos 20-ąją, lietuvis dar dalyvaus Europos „Grand Prix“ etape Maskvoje. Pasaulio taurės finalas vyks spalio mėnesį Edinburge, Škotijoje.
Domisi tuo, ką daro
Paklaustas, kiek metų jis ėjo iki šių rezultatų, V.Šigauskas šypsosi: „Juoksitės – penkeri metai“. Ir purto galvą – ne, ne talentas tai. „Viskas priklauso nuo gero trenerio. Užsikrėčiau šia liga Sankt Peterburge. Turėjau labai gerus kolegas sportininkus ir labai gerą trenerę Svetlaną Agranovą, tarptautinės kategorijos sporto meistrę ir buvusią Rusijos rinktinės narę. Ji labai greitai mane išmokė technikos – jau po penkių mėnesių laimėjau Rusijos čempionatą. Tad, manau, šie mano rezultatai pasiekti trenerių ir geros technikos dėka. Be to, aš pats labai domiuosi technologijomis, šaudymo technika, kreipiuosi į stipriausius užsienio sportininkus, gaunu naudingų konsultacijų iš užsienio trenerių, dėl to progresuoju. Visiškai nesigėdiju eiti pas geriausius pasaulyje ir klausti, nors dabar jie truputį slepia informaciją, bet dar prieš porą metų mielai dalijosi visomis žiniomis ir tai aišku labai padeda“, - savo meistriškumo paslaptis atskleidė lankininkas.
Pradėjęs šaudyti iš lanko, V.Šigauskas nustojo medžioti: „Turiu įregistruotus ginklus, medžiotojo bilietą – viskas galioja, bet įdomiausia, kad visiškai dingo noras kažką nušauti, kažką žudyti. Juo labiau, kad lankininkai turi tokią rungtį, kaip 3D, kai šaudoma į guminių žvėrių maketus – lokius, lapes, vilkus ir pan., vyksta ir Europos bei pasaulio čempionatai“.
Pasaulyje, pasak Lietuvos lankininko, labai populiari ir medžioklė iš lankų. „Labai tuo domiuosi, tačiau nemedžioju – dabar visas pasinėręs į sporto plėtrą ir savo įgūdžių tobulinimą. Bet Lietuvoje išėjo nesusipratimas: matyt, Lietuvos valdžia nesusižiūrėjo visko ir kai įstojome į ES, medžioklė iš lankų buvo uždrausta. Tokia medžioklė draudžiama tik keliose ES šalyse, o kitur leidžiama. Pavyzdžiui, Amerikoje yra penki milijonai lankininkų medžiotojų, ten medžioklė ir žvejyba iš lankų labai populiari, dėl to klesti ir sporto šaka“, - pasakojo V.Šigauskas.
Šeimyninis duetas
V.Šigauskas, pradėjęs šaudyti iš lanko į šį sportą įtraukė ir savo žmoną Jelenai Babininą. „Turėjau bėdą – Kalėdų proga nupirkau lanką ir prasidėjo“, - smagiai nusijuokia lankininkas. Ir panašu, kad J.Babinina neketina nuleisti savo vyrui, pajėgiausiam šiuo metu Lietuvos lankininkui – ji yra lyderė tarp moterų Lietuvoje.
Dabar šeimyninis lankininkų duetas moko vienas kitą šio sporto paslapčių. „Kai ji šaudo – aš ją treniruoju, kai aš šaudau – ji treniruoja“, - šeimyninės rangos metodas padeda siekti aukštumų.
Vyras ir žmona kartu dalyvauja ir varžybose. „Šiais metais pasaulio taurės etape mes buvome penkti – trupučiuką nepasisekė. Laimėjome prieš labai stiprią kanadiečių porą – 2007 m. pasaulio čempioną Dietmarą Trillų ir jo partnerę, kuri šiais metais abiejuose pasaulio taurės etapuose buvo tarp prizininkių (pirmojo etapo nugalėtoja Ashley Wallace – aut. past.) ir tik vienu taškiuku pralaimėjome Italijos porai, kurioje buvo pirmą vietą pasaulio reitinge užimantis Sergio Pagni. Tad negėda buvo pralaimėti, bet gaila, kad nepatekome į finalą“, - pasakojo vyras.
Tarpusavyje su žmona jiedu nesivaržo. „Nėra laiko. Labai blogos treniravimosi sąlygos, dar turime du mažamečius vaikus, todėl laiką skiriame individualioms treniruotės, o tarpusavyje šaudytis nelabai yra laiko“, - sako jis.
Šaudo pievose
Šaudymas iš lanko – toli gražu ne populiariausia sporto šaka Lietuvoje, tad nieko čia nenustebinsi tuo, kad lankininkai neturi tinkamų treniruočių sąlygų, kai jomis skundžiasi kur kas populiaresnių sporto šakų atstovai... „Reikia treniruotis keturias dienas po 3–4 valandas. Bet kadangi mes tokių sąlygų neturime, geriausiu atveju treniruojamės du kartus per savaitę – tai labai negerai. Turime tokią pievą – buvusį stadioną, kurį kažkas nori privatizuoti. Bet kol neprivatizavo – ten šaudome. Prieš porą metų su žmona šaudėme sąvartynuose – progresuojame“, - humoro jausmo nestokoja lankininkas.
Lietuvos lankininkų federacijos prezidentas sako, kad Lietuvoje susidomėjimas šia sporto šaka auga. Tačiau problemų kyla dėl to, jog tiesiog nėra kur treniruotis. „Mes vedame treniruotes, treniruojasi vaikai, bet aš visą įrangą laikau bute. Kiek į mašiną įkišu lankų, tiek žmonių galiu priimti. Šaudome Kaune – matau, kiek kreipiasi žmonių ir tą potencialą, kiek galėtų sportuoti - mažiausiai 500 lankininkų susidarytų“, - teigia federacijos vadovas.
Beje, pradedančiajam lankininkui didelių investivijų nereikia. Pradinukui, pasak V.Šigausko, įsigyti lanką kainuotų 350 Lt. Lankas, kuriuo šaudo V.Šigauskas – gerokai brangesnis: „Aš pradėjau šaudyti 2005 m. ir iki šiol šaudau su tuo pačiu lanku. Tada mano lankas kainavo 600 eurų, dabar kainuotų turbūt porą tūkstančių. Profesionalūs sportininkai turi 4–5 lankus, bet būtinai reikėtų turėti bent du. Bet, kaip matote, galima ir su vienu šaudyti“, - šypteli sportininkas.