Birželio 13 d. Alytuje vyks 40-asis tarptautinis sportinio ėjimo festivalis. Jame ketinama sulaukti daugiau nei 40 šalių atstovų
„Festivaliui pradėjome rengtis dar žiemą. Po metų pertraukos jis vėl turi Europos lengvosios atletikos (EAA) "Permit Meeting" (Europos "Grand Prix") statusą. Taip sutapo, kad varžybas aptarnaus tarptautinių teisėjų brigada, kuri neseniai teisėjavo Pasaulio taurės varžybose Kinijoje.
Varžybų komisaru paskirtas šveicaras Fredericas Bianchi. Per festivalį pasiekti rezultatai bus įskaitomi į kitų metų pasaulio lengvosios atletikos čempionato atranką“, - sako pagrindinis šventės organizatorius, Lietuvos sportinio ėjimo asociacijos prezidentas Kastytis Pavilonis.
Kuo 40-asis alytiškių festivalis skirsis nuo kitų iki šiol vykusių?
Pats festivalis nelabai kuo skirsis nuo kitų - tiesiog sutaps trys jubiliejai: Lietuvos sportinio ėjimui - 95-eri, festivaliui - 40, o Lietuvos sportinio ėjimo asociacija mini 25 metų sukaktį. Išleidome gražų, didelės apimties 240 puslapių, 300 nuotraukų 25-ąjį leidinį „Lietuvos ėjikas“. Galima drąsiai teigti: pasaulyje analogų nėra. Tai didelis redaktoriaus Juozo Genevičiaus, statistikos žinovo Stepo Misiūno ir dizainerės Ingos Petrauskienės nuopelnas.
Per varžybų atidarymą pagerbsime keletą nusipelniusių Lietuvos sportiniam ėjimui žmonių, pasveikinsime prof. Joną Vainauską, švenčiantį 89-ąjį gimtadienį. Dėl varžybų reglamento reikalavimų, o tam reikėtų papildomai keliasdešimt minučių, daugelį iškilių ėjikų, trenerių, teisėjų, organizatorių, rėmėjų pagerbsime per specialią konferenciją – sportinę vakaronę rudenį, pasibaigus sezonui
Su kokiomis pagrindinėmis problemomis susiduriate, organizuodama festivalį?
Pats opiausias klausimas - viešbučių stoka. Renginys įtrauktas į miesto dienų programą, tad vyksta „ lenktynės“ su miesto savivaldybe, kas greičiau užsakys savo reikmėms viešbučius. Paprastai vietas rezervuojame dar gruodį ir visada laimėdavome.
Tačiau šį kartą savivaldybė mus aplenkė, viešbučius rezervavo prieš metus, tik pasibaigus praėjusių metų miesto dienų renginiams. Bet kadangi gražiai tarpusavyje sutariame - visiems vietų pakaks.
Į Alytų visada susirenka daug didelio meistriškumo sportininkų, o kokių garsenybių laukiate šiemet, kiek šalių sportininkų dalyvaus varžybose?
Preliminariai paraiškas yra pateikę 20 valstybių ėjikai. Žymiausias bus Londono olimpinių žaidynių sidabro medalio laimėtojas Erikas Barondo iš Gvatemalos. Rusijos čempionas Piotras Trofimovas, Pasaulio taurės laimėtojas Mathey‘ as Tothas iš Slovakijos
Alytaus festivalis – pats gražiausias Lietuvoje vykstantis sportinio ėjimo renginys. Kas jums padeda jį surengti?
Vienas tokio renginio nesurengsi. Yra darbo grupė, esame pasiskirstę pareigomis. Savivaldybės padaliniai sprendžia varžybų aptarnavimo užduotis, Policijos komisariatas rūpinasi varžybų dalyvių saugumu. Valdas Kučinskas atsako už teisėjų darbą, Arūnas Klebauskas - trasos parengimą, LSĖA viceprezidentas Romas Jurgelevičius - reklamą, varžybų vietos papuošimą, gamina prizus, medalius.
O dar reikia svečius sutikti Vilniaus ar Kauno oro uostuose, surengsime tradicinę sportinę vakaronę.
Ar pajėgi Lietuvos ėjimo rinktinė dalyvaus varžybose, kokių galima tikėtis rezultatų?Varžybose dalyvaus visi pajėgiausieji Lietuvos ėjikai, nes kartu vyks Lietuvos čempionatas. Brigita Virbalytė, Neringa Aidietytė, Kristina Saltanovič tikrai kovos ne tik dėl prof. Jono Vainausko 1000 eurų piniginio prizo ir čempiono titulo, bet ir dėl absoliučių nugalėtojų vardo.
Mūsų ėjikėms reikės atlaikyti stiprių Gvatemalos, Rusijos, Lenkijos, Ispanijos ėjikių spaudimą. Vyrų grupėje Marius Žiūkas jau keleri metai Lietuvoje neturi konkurentų. Jam jau dabar Alytaus miesto Garbės pilietis Vytautas Zambacevičius gali išrašyti savo vardinį1000 eurų vertės čekį. Festivalio programoje Mariui teks gerokai paprakaituoti, rungtyniaujant su pajėgiais Rusijos, Lenkijos, Baltarusijos ar Meksikos ėjikais
Ar Alytaus savivaldybė skiria lėšų šitam tarptautiniam festivaliui?
Miestas skiria nemažas sumas renginiui. Savivaldybė puikiai supranta, kad lėšos veltui neprapuola. Mokesčių pavidalu sugrįžta už suteiktas nakvynės, maitinimo, reklamos paslaugas, už prizų ir suvenyrų gamybą. O kur dar nemokama reklama miestui. Šiais neramiais laikais bene svarbiausia, kad sporto ir kultūros renginiai suartina tautas. Išsprendžia tai, ko nepajėgia padaryti diplomatai.
Kokias rekordais gali pasigirti alytiškių festivalis?
Suskaičiavome, kad miesto gatvėmis varžėsi 36 valstybių ėjikai. Tikimės, kad 40- ajame festivalyje skaičius peršoks 40. Mūsų varžybose dalyvavo olimpiniai čempionai Elena Nikolajeva, Andrejus Perlovas, o olimpinių, pasaulio ar Europos čempionatų prizininkų priskaičiuojame dvi dešimtis
1988 m. varžybos buvo rekordinės dalyvių skaičiumi – trasoje žiūrovai pamatė 388 sportininkus. 2008 m. dalyvavo 5085 darželinukai ir pradinukai( įteisintas oficialus rekordas), tiek pat ir tėvelių, kurie nuėjo 1 km nuotolį. Toks ėjimas – puiki sveiko gyvenimo būdo propaganda. Mūsų šalies bėgimų organizatoriams dar reikia gerokai pasitempti.