Dar prieš Ričardo Berankio patekimą į Vimbldono turnyro pagrindines varžybas ir pirmąją pergalę „Didžiojo kirčio“ serijoje, kurią dvideštimtmetis Lietuvos tenisininkas pasiekė pirmadienį įveikęs australą Carsteną Ballą, šalies sporto vadovus pasiekė Lietuvos teniso sąjungos (LTS) raštas, kuriame prašoma R.Berankiui skirti 30 tūkst. litų finansavimą.
Šios lėšos, pasak sąjungos prezidento Ramūno Grušo, reikalingos pasiruošti 2012 m. Londono olimpinėms žaidynėms.
„Lietuvos teniso istorijoje yra rašomi nauji puslapiai, naujos pergalės ir pasiekimai. Geriausias visų laikų Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis pakilo į neregėtas Lietuvos tenisui aukštumas, pasaulio profesionalų (ATP) reitinge jis šiuo metu yra 154-tas [birželio 10 d., - red. Past.]”, - rašoma kreipimesi, adresuotame KKSD generaliniam direktoriui Klemensui Rimšeliui, LTOK prezidentui Artūrui Poviliūnui ir LOSC direktoriui Linui Tubeliui.
“Lietuvos ir užsienio specialistų nuomonė sutampa, kad tai dėsningas pasiekimas, kuris rodo, kad Ričardo potencialas yra didelis, - tęsiama toliau. - Britų vertinimu, per artimiausius metus R. Berankis pretenduoja į ATP reitingo penkiasdešimtuką.
LTS prezidento R.Grušo pasirašytame rašte primenamas stulbinantis R.Berankio kilimas teniso hierarchijoje. Prieš dvejus metus, tai yra, 2008 m. birželio 9 d., R.Berankis pasaulio profesionalų reitingo klasifikacijoje buvo 586-tas. Per metus jam pavyko pagerinti 120 pozicijų – 2009 m. birželio 8 d. jis buvo 466-oje vietoje.
Šių metų birželio 7 d. R.Berankio ATP reitingas jau buvo 154-tas. Sportininkas savo pozicijas tarp pasaulio profesionalų pagerino 312 pozicijų. LTS vadovų įsitikinimu, tai yra labai rimtas pagrindas dalyvauti olimpinėse žaidynėse Londone 2012 metais. Lietuva teniso atstovų olimpinėse žaidynėse iki šiol nėra turėjusi.
„Teniso sporto šakoje pagrindinis atrankos rodiklis yra ATP reitingas. Patekus į geriausiųjų 100-ką jau galima teigti, kad sportininkas gali dalyvauti žaidynėse. Olimpinėse žaidynėse varžybų lentelė sudaroma iš 64 žaidėjų, bet yra limituojamas tos pačios šalies sportininkų skaičius, suteikiant vietą kitų šalių sportininkams“, - aiškinama rašte ir primenama, kad 2010 metais R.Berankio pasirengimui olimpinėms žaidynėms lėšos nebuvo skirtos.
„Ankstesniais metais toks finansavimas buvo skiriamas ir, kaip matyti iš sportininko pasiekimų, ši investicija duoda realius rezultatus. Atsižvelgdami į tai, bei įvertindami realius R. Berankio pasiekimus, prašome skirti šio sportininko pasirengimui 2010 metais olimpinėms žaidynėms 30 000 litų. Lėšos būtų panaudotos dalyvavimui profesionalų turnyruose, treniruočių stovykloms vykdyti“, - teigiama rašte.
Linas Tubelis, Lietuvos olimpinio sporto centro (LOSC) direktorius, Sportas.info aiškino, kad galimybės skirti R.Berankiui lėšas išimties tvarka kol kas nėra. „Fziškai nėra tokios galimybės, nes visi pinigai, kurie ir taip šiemet buvo labai maži – išdalinti“, - sakė LOSC vadovas.
L.Tubelis priminė, kad R.Berankis patenka į olimpinės rinktinės trečiąjį kandidatų sąrašą, kuriame esantiems sportininkams šiemet dėl ekonominio sunkmečio finansavimas nebuvo skirtas. „Pirmo ir antro sąrašo sportininkams nesugebame užtikrinti finansavimo, ką kalbėti apie trečią...“, - aiškino L.Tubelis.
Jis nedrįso spėlioti, ar istorinis R.Berankio pasirodymas Vimbldono turnyre gali pakoreguoti tenisininko padėtį olimpiniuose sąrašuose, bet leido suprasti – tai, L.Tubelio nuomone, nebūtų sąžininga kitų sporto šakų atstovų atžvilgiu.
„Sąrašus tvirtina LTOK ir KKSD, nežinau, kaip bus pažiūrėta (į pasirodymą Vimbldone). Berankis pasulio reitinge 156-as, o sportininkai, esantys pirmajame ir antrajame sąrašuose, patenka į pasaulio ir Europos reitingų dvideštimtukus. Suprantu, kad Vimbldonas – prestižinis tunryras, kad Berankio pavardė dabar visur mirga, aišku, turbūt tik Lietuvoje, tačiau yra nustatyti labai aiškūs patekimo į olimpinę rinktinę kriterijai.
Jei jie būtų pakeisti arba praplėsti, į pagrindinius sąrašus patektų dar bent 100 sportininkų, ne tik Berankis. O nustatyti kriterijus atskirai sporto šakoms, ne unifikuotus, ko gero būtų saliamoniškas sprendimas, ir – tik teorinis, o realiai sunkiai įgyvendiniamas, - kalbėjo L.Tubelis.
„Kai buvo galimybės, finansavimas būdavo skiriamas, bent jau simbolinis. Dabar, kai iškyla klausimų dėl sportininkų, kurie ne tik gali kovoti dėl olimpinio kelialapio, bet ir pačiose olimpinėse žaidynėse pretenduos iškovoti medalį, finansavimo, rasti galimybių finansuoti trečiojo sąrašo sportininkus išties sunku.
Šiemet Lietuvos sportininkų rezultatai Europos ir pasaulio čempionatuose nėra blogi, medalių pakankamai daug, todėl paprastas dalykas – norint duoti pinigų Berankiui, juos reiktų iš kažko atimti. Anksčiau būdavo galima rezervo fondą sukaupti, dabar tiek viskas suspausta, kad centus skaičiuojam“, - tikino Olimpinio centro direktorius.
Viltis – gerėjanti ekonominė situacija visoje Lietuvoje. „Neaišku, kaip viskas pasisuks antrajame pusmetyje, kokia bus ekonominė situacija, ar gaus sportas papildomų pinigų, ar negaus...“, - teigė L.Tubelis.
Jis patvirtino, jog Teniso sąjungai, paprašiusiai 30 tūkst. litų R.Berankio pasirengimui Londono olimpinėms žaidynėms, buvo pateiktas toks oficialus atsakymas: esant papildomam finansavimui, tai – svarstytinas variantas.
Paklaustas, ar iš sporto federacijų sulaukia daug panašių prašymų išimties tvarka skirti finansavimą pasižymėjusiems sportininkams, L.Tubelis atsakė: „Būna vienas kitas, bet iš esmės visi žino, kad pinigai išdalinti ir jei norėsi duoti vienam – iš kažko teks atimti“.
Beje, patekdamas į antrąjį Vimbldono turnyro ratą R.Berankis užsitikrino ne tik 45 ATP reitingo taškus, bet ir 18 750 svarų (apie 77 500 litų) premiją.