"Gintariniai irklai" – viena iš seniausių ir emociškai linksmiausių irklavimo regatų Lietuvoje, su ja savo amžiumi galbūt konkuruoja tik klaipėdiečių „Danės regata“. Šiemetinėse varžybose dalyvaus 9 šalių irkluotojai, tai bus viena gausesnių regatų. Jėgas bandys apie 400 sportininkų.
Šeštadienį ir sekmadienį varžybų pradžia – 9 val., o finalai atitinkamai vyks 14 val. ir 12 val. Kaip teigia Lietuvos irklavimo federacijos generalinė sekretorė Inga Okulevičienė, tai bus paskutinioji kvalifikacinė regata prieš pasaulio čempionatą, vyksiantį Naujojoje Zelandijoje. Jame rengiasi startuoti vienintelis Mindaugas Griškonis, nes federacija susiduria su finansiniais sunkumais.
Geriausiems Lietuvos sportininkams regata yra svarbi. „Jau laikas sudėlioti visus taškus, kas atstovaus šaliai Europos čempionate, pasaulio jaunimo ir jaunių čempionatuose“, – sako I. Okulevičienė.
Solidi teisėjų brigada„Gintarinių irklų“ regatoje tikimasi gausaus veteranų būrio, krizė jiems – negaliojantis faktorius. Praeityje garsūs sportininkai šias varžybas labai mėgsta, masiškumas niekada nemažėja. „Labiausia bijau blogo oro ir kad į regatą suplūs daug veteranų, kuriems bus sunku parūpinti valtis. Ko gero, netgi teks stabdyti jų registraciją, nes yra rizika, jog varžybos niekada nesibaigs“, – šypsodamasi sako LIF generalinė sekretorė.
„Gintarinių irklų“ regatos vyr. teisėjas – tarptautinės kategorijos arbitras vilnietis Edmundas Daukantas, o jo komandoje – net 18 tokio patiesrango teisėjų iš kaimyninių bei tolesnių šalių.
„Regatoje teisėjaus daug puikių arbitrų. Mūsų sporto šakos taisyklės reikalauja, kad per tarptautines varžybas teisėjautų tik tarptautinės kategorijos teisėjai. Tą reikalavimą nėra lengva įgyvendinti, bet stengiamės. Pasaulyje tarptautinės kategorijos teisėjų iš viso yra 440, tarp jų – ir keturi mūsų šalies atstovai: Inga Okulevičienė, Kastytis Kmitas, Tadas Sudnickas ir aš.
Tarptautinė irklavimo federacija vienija 132 šalis, todėl mes galime didžiuotis savo puikiais teisėjais. Per tarptautines regatas mažiausiai turi teisėjauti 18 tokios kvalifikacijos arbitrų, o mums geografija nėra palanki: latviai, baltarusiai, ukrainiečiai teturi po vieną tarptautinės kategorijos teisėją, rusai – du, estai – nė vieno. Jau dabar galime teigti, kad teisėjams regata bus sunki, o sportininkams smagi ir maloni“, – teigia varžybų vyr. teisėjas K. Daukantas.
Varžybas aptarnaus ir ne mažiau kaip 40 savanorių, kurie padės teisėjauti. Irkluotojams startas bus duodamas kas 7 minutes, intensyvumas bus tikrai didelis.
Prizų gausaPer „Gintarinė regatą“ netruks įvairiausių prizų, labai aktyvūs rėmėjai. Pasak I. Okulevičienės, daugiausiai prizų steigiami buvusiems garsiems mūsų irkluotojams atminti.
Verslininkai Artūras Jukna įsteigė prizą savo tėčiui, olimpinių žaidynių prizininkui Zigmui Juknai atminti, o Dainius Pavilionis – savo tėveliui, puikiam irklavimo treneriui ir organizatoriui Jonui Pavilioniui, treneris Vidmantas Galubauskas – savo mokiniui Gintautui Giedraičiui atminti, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas niekada neužmiršta Monrealio olimpinių žaidynės medalininkės L. Kaminskaitės ir įsteigia jos vardo prizą.
„Visi labai geranoriškai sutiko padėti surengti „Gintarinę irklų“ regatą. Kai baimindamasi skambinausi į atitinkamas organizacijas ir kreipiausi į verslininkus, prašydama padėti, iš visur sulaukiau trumpo ir aiškaus atsakymo, kad tai – šventas dalykas, kokia čia gali būti kalba. Tikrai nebuvo didelė problema surinkti tuos prizelius šiai regatai “, – sako LIF generalinė sekretorė.
Pagal susiklosčiusią tradiciją pirmą varžybų dieną bus kovojama dėl Lietuvos irklavimo federacijos atminimo medalių bei prizų, o antrą – dėl Trakų r. savivaldybės apdovanojimų ir atminimo medalių.
Jubiliejinė vakaronėŠeštadienį 20 val. bus surengta iškilminga vakaronė, skirta Lietuvos irklavimo 125 metų jubiliejui paminėti. Jos metu neliks nepastebėtas nė vienas Lietuvos irklavimui nusipelnęs treneris, bus įvertintas jų darbas. Bus apdovanota apie 140 ankstesnės ir dabartinės kartos trenerių.
„Šviesaus atminimo Romualdo Lanko metraščio padedami susirinkome daug pavardžių, kurios galbūt taip ir nueitų į praeitį. Mūsų irklavimo muziejus ta proga surengs parodą, kuri taip pat bus skirta treneriui ir jo darbui“, – sako I. Okulevičienė. Treneriai bus pagerbti ir spalio mėnesį per tradicinę „Danės regatą“ Klaipėdoje, kur taip pat bus pažymėtas Lietuvos irklavimo 125 metų jubiliejus.
Būtent klaipėdiečiai pirmieji pradėjo populiarinti irklavimą Lietuvoje. Uostamiestyje mūsų šalies irklavimo entuziastai ir baigs šiemetinį sezoną bei jubiliejaus paminėjimą.
Baltijos šalių regataLiepos 15-18 d. Trakuose vyks ir Baltijos šalių regata, kurioje pareiškė norą dalyvauti ir Australijos irkluotojai. Jie Lietuvoje treniruosis ir tiesiai iš Trakų vyks į pasaulio jaunimo čempionatą Breste, kuris vyks liepos 21-25 d. „Australų vienas iš tikslų – pasižvalgyti po mūsų irklavimo bazę, išanalizuoti trasą, kadangi 2012 m. Trakuose vyks pasaulio jaunimo čempionatas“, – sako I. Okulevičienė.