"Tai nėra vien tik sportas. Tai atminimo turnyras", - apie tradicines Laisvės gynėjams atminti skirtas dziudo imtynininkų varžybas kalbėjo Vilniaus miesto dziudo federacijos (VMDF) prezidentas Igoris Olchovičius.
VMDF kasmet rengia Sausio 13-osios atminimo turnyrus, kviesdama į juos dalyvius iš Lietuvos ir užsienio. Prieš keletą metų varžybos buvo prislopusios, bet dabar atgaivintos ir kaskart susilaukia vis daugiau dėmesio ir iš vietos, ir užsienio dziudo imtynininkų.
Iškilmingame turnyro atidaryme dalyvavo ir tris kartus pasaulio sambo čempionas, Lietuvos kariuomenės generolas Česlovas Jezerskas, kuris savo laiku sportavo ne tik sambo, bet ir dziudo.
"Jis labai prijaučia mūsų sportui ir mielai čia visada dalyvauja", - teigė I. Olchovičius.
"Gerai, kad šis turnyras vyksta, kad atgimė. Daugelis trenerių yra sausio įvykių dalyviai ir jiems labai svarbu čia suvažiuoti, susitikti šitame turnyre", - gyrė turnyro idėją Lietuvos dziudo jaunimo rinktinės treneris Kęstas Vitkauskas.
DalyviaiTurnyre dalyvavo per 120 imtynininkų iš penkių šalių: Lietuvos, Baltarusijos, Latvijos, Rusijos ir Estijos. Užsieniečių buvo kiek daugiau nei 30, kiti - lietuviai.
"Šiemet neatvažiavo lenkai. Pernai buvo ir jie net prancūzai. Tai - didelis turnyras. Šiemet jame nedalyvauja du mūsų Londono olimpiečiai: Karolis Bauža ir Marius Paškevičius. Neskaitant jų, atvyko visi stipriausi Lietuvos dziudo imtynininkai", - tikino I. Olchovičius.
"Turnyras auga, įgauna vis didesnę reikšmę, pagreitį ir jį jau žino visi mūsų kaimynai: lenkai, latviai, estai, baltarusiai. Visi supranta, kad jie čia gali metų pradžioje gauti gerų kovų. Būtent tuo metu, kai visur aplinkui vyksta tik stovyklos, o turnyrų - mažai. Manau, kad šį turnyrą ateityje galima išauginti į dar didesnį. Tikiuosi, kad turnyras išaugs į tokį, kuriam ši salė bus jau per maža", - vertino K. Vitkauskas.
Vidaus reikalų ministerijos sporto salėje Vilniuje kovos vyko ant dviejų tatamių. Dalyviai buvo suskirstyti į septynias vyrų ir keturias moterų svorio kategorijas.
Laisvės gynėjų atminimo turnyre nestigo Europos pirmenybių prizininkų ir net čempionų.
"Ir latviai, ir mes neatsivežėme pačių stipriausiųjų. Nors štai turime Europos čempioną Martiną Padarą, Europos čempionato prizininką Kuterį Rothbergą. Bet patys stipriausi yra stovykloje Austrijoje. Čia yra tie, kurie tenai nenuvyko. Jiems šis turnyras - kaip tik įsibėgėjimui", - kalbėjo Estijos komandos treneris Aavo Pohjala.
VertinimaiA. Pohjala į šį turnyrą atvyko pirmą kartą. "Geras įspūdis. Metų pradžioje imtynininkams, besiruošiantiems tarptautiniams startams, toks neoficialus tarptautinis turnyras yra labai naudingas. Jis leidžia mums patikrinti savo auklėtinius. Kai kuriems vaikinams toks startas - ypač reikalingas", - vertino estas.
"Jaunimui su suaugusiais pasivaržyti labai gerai. Metų pradžioje galima pasižiūrėti kam ko trūksta, kam ko pridėti per tolesnį pasiruošimą: ar technikos, ar greičio, ar fizinio pasiruošimo", - turnyro naudą savo treniruojamai rinktinei pabrėžė K. Vitkauskas.
Patenkintas savo federacijos surengtu turnyro buvo ir I. Olchovičius: Bet kokį sporto renginį, jeigu jis ne krepšinio ar futbolo, ir jeigu į jį pritraukiama daugiau negu 100 dalyvių iš ne vienos ir ne iš dviejų šalių, jau galima vadinti vykusiu. O čia mes matome dar ir daug gražių kovų. Todėl vertinu puikiai. Tai Vilniaus dziudo federacijos daugiametis įdirbis. Pas mus visada mielai atvažiuoja visi kaimynai. Nors, aišku, visada yra erdvės, kur tobulėti ir kažką padaryti geriau, bet kiek mes galime, pagal savo finansinius išteklius, tiek ir padarome."
PasiekimaiLietuvos imtynininkai laimėjo 26 medalius.
"Visada rimtai kovojame ir niekada neliekame be medalių, pasiimame didžiąją jų dalį. Tad ir šiemet to tikėjomės", - teigė VMDF prezidentas.
Lietuvos jaunimo rinktinės strategas pasidžiaugė, kad ne vienas jo auklėtinis pateko į turnyro finalinę dalį. "Matau, kad jaunimas niekuo nenusileidžia suaugusiesiems, kovoja, kaip lygiaverčiai", - sakė K. Vitkauskas.
Saviškių pasiekimais nebuvo nusivylęs ir A. Pohjala: "Keli mūsų sportininkai tapo šio turnyro prizininkais. Deja vienas estas susižeidė ir negalėjo kovoti. Gal ir norėjosi kiek geriau, bet pagrindiniai tikslai - kad mūsų vaikinai turėtų čia ne po vieną kovą, nusisekė, jei neskaičiuosim to traumuotojo. Vaikinai rungėsi 4-5 kovose."
PrizininkaiMoterys
Iki 52 kg
1. Galia Sagitova (Kaliningradas, Rusija),
2. Aurelija Gotto (Vilnius).
3. Gelmina Cibulskienė (Alytus), Rūta Aksionova (Vilnius)
Iki 57 kg
1. Anastasija Michailova (Vilnius)
2. Jekaterina Kovalionok (Gardinas, Baltarusija)
3. Milda Bočkovė (Elektrėnai), Vika Konstantinova (Vilnius)
Iki 70 kg
1. Renalda Gedutytė (Kaunas)
2. Diana Kiškel (Kaunas)
3. Inesa Jurčenko (Elektrėnai), Olga Zacharcova (Kaliningradas, Rusija)
Per 70 kg
1. Sandra Jablonskytė (Kaunas)
2. Karina Bičkutė (Vilnius)
3. Jovita Gedvilaitė, Andželika Marcinkevič (Gardinas, Baltarusija)
Vyrai
Iki 60 kg
1. Andrejus Klokovas (Vilnius)
2. Edgaras Lizunas (Vilnius)
3. Markas Tširkinas (Talinas, Estija), Aivaras Galatiltis (Vilnius)
Iki 66 kg
1. Dmitrijus Minkovas (Minskas, Baltarusija)
2. Mykolas Lukoševičius (Vilnius)
3. Dominykas Vaitiekūnas (Panevėžys), Lorenas Ažukas (Alytus)
Iki 73 kg
1. Kuteris Rothbergas (Talinas. Estija)
2. Motiejus Čalka (Kaunas)
3. Mantas Jakubavičius (Kaunas), Kęstutis Vitkauskas (Elektrėnai)
Iki 81 kg
1. Artūras Maiboroda (Vilnius)
2. Martynas Lukoševičius (Alytus)
3. Andre Seppa (Talinas, Estija), Kristjanas Toniste (Talinas. Estija)
Iki 90 kg
1. Radvilas Matukas (Vilnius),
2. Arturas Burmeisteras (Ryga. Latvija)
3. Ovidijus Varnas (Kaunas), Aleksandras Gračiovas (Kaliningradas, Rusija)
Iki 100 kg
1. Viktoras Reško (Ryga, Latvija)
2. Marius Labalaukis (Kaunas)
3. Rokas Šimonis (Panevėžys), Tomas Paskalucas
Per 100 kg
1. Martinas Padaras (Talinas, Estija)
2. Žilvinas Zabarskas (Kaunas-Panevėžio rajonas)
3. Vladislavas Terpickis (Minskas. Baltarusija), Mantas Marozas (Vilnius).